podstawy - obsługa mikroskopu

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
pin54
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2013, o 17:13

podstawy - obsługa mikroskopu

Post autor: pin54 »

Cześć

Przy odrobinie szczęścia w ciągu kilku dni będę miał mikroskop (za Waszymi radami MB30). Przydałoby się jednak nauczyć z niego korzystać Większość trafia na to forum bo ma już jakieś doświadczenia i chce to kontynuować, a ja niestety muszę zacząć od kompletnego zera.

Ze względu na inne hobby, to co mnie najbardziej interesuje to oglądanie glonów, orzęsków i większych stworów np. nicieni. Chciałbym się dowiedzieć jak przygotowywać preparaty, jakie szkiełka mam wybrać itp. Zależy mi na razie na wiedzy w pigułce aby rozpocząć obserwacje jak najszybciej, a dopiero później zagłębiać się w szczegóły.
Gdybyście mogli mnie odesłać do jakiegoś dobrego poradnika, byłbym wdzięczny.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: podstawy - obsługa mikroskopu

Post autor: AnnaWP »

zobacz-ten-plik.pdf
(891.85 KiB) Pobrany 43 razy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: podstawy - obsługa mikroskopu

Post autor: planapo »

a w szkole tego nie miales.? jak dojdzie to daj znac. na poczatek lepiej ze wszystkim wmiare ostroznie i dobrze poprzestac na slabszych obiektywach 5x, 10x i 20x 40x jak juz bedzie jaka taka wprawa, 100x na razie w ogole odpuscic.

z orzeskami i glonami to o tej porze roku bedzie conajmniej slabo. na poczatek dobre sa podstawowkowe preparaty - cebula, pomidor, drozdze, ziemniak, swietna jest tez zywa karma ze sklepu zoologicznego (wodzien, rozwielitki)

w sieci wisi masa instrukcji w zasadzie do wszystkiego, wziac jakas Delte albo Bressera podobnego do MB30 i pod konkretnym modelem szukac, na pewno cos bedzie.
JohnyM

Re: podstawy - obsługa mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Na stronie Leica są świetne tutoriale. Koehler, PH, POL, DIC i inne. Jak znacie angielski to polecam:

Kod: Zaznacz cały

leica-microsystems.com/science-lab/search/?tx_solr[q]=tutorial&tx_solr[filter][0]=type%3Asciencelab
Edit: Nie da się wkleić linka. Na stronie Leica wpisać w wyszukiwarce tutorial i wybrać interesujący.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: podstawy - obsługa mikroskopu

Post autor: planapo »

Kod: Zaznacz cały

leica-microsystems.com/science-lab/topics/basics-in-microscopy/
nie wiem czy jest potrzeba pisac bardzo poczatkujacemu o tym jak ustawiac DIC i inne zaawansowane techniki ( to jest przeciez czarna magia. tu potrzeba pomocy w postaci opisu mikroskopu:

Kod: Zaznacz cały

grzyby.pl/oznaczanie-mikroskop-budowa.htm
i wskazowek na zasadzie: szkielko podstawowe-kropla wody-ogladany obiekt-szkielko nakrywkowe kladziemy tak zrobiony preparat na stolik mikroskopu, nastawiamy obiektyw 4x i powoli szukamy ostrosci zeby zaznajomic sie ze sprzetem

nawet z Kohleram bym chwile poczekal.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość