Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 cze 2009, o 13:43 
Moderator

Tak mnie natchnęło na taki temat ponieważ moja babci miała operacje i postanowiła takie coś kupić lekarzowi.
Co o tym sądzicie o kupowaniu takich prezentów wdzięczności?
Czy sami kiedyś takim podarunkiem obdarowaliście lekarza? przyjął a może odmówił?
Przyjęlibyście taki podarunek gdy był tam alkohol?

Ja teoretycznie nie mam nic przeciwko, ale nie rozumiem jak, no bo większość kupuje niestety alkohol. Dlaczego akurat muszą kupować alkohol w ramach podarunku tak jak by nie było innych rzeczy, tylko alkohol.
Nie dziwota, że później się pisz iż lekarz mam ileś tam promili. Oczywiście, nie chce tu uogólniać, że każdy pije bo to było co najmniej nie na miejscu z takim stwierdzeniem wybiegać.

PostNapisane: 3 cze 2009, o 13:50 
Moderator

Pewien niestety dobrze mi znany ordynator miał głosna sprawe za przyjmowanie podarków od pacjentów. najpierw przyjmował, później się przyzwyczaił i sam zaczał wołac o "podarki".

Pablo napisał(a):
Dlaczego akurat muszą kupować alkohol w ramach podarunku tak jak by nie było innych rzeczy, tylko alkohol.

Niektórzy kupują koperty :P

PostNapisane: 3 cze 2009, o 13:58 

Ludzie sami się nakręcają tymi podarkami Oo
Gdy moja mama miała operację to w jej sali głównym tematem było "co dać lekarzowi, żeby dobrze zoperował".. Pacjenci sami się nakręcają no i przyzwyczajają do podarków lekarzy.. a potem jęczą, że korupcja, że złodzieje, że to tamto..
Mama nic nie dała, żyje i ma się dobrze :P czyli bez podarku też można przetrwać w szpitalu.

Inną sprawą jest to, że wiele osób czuje się w obowiązku coś dać "no bo tak za darmo mnie wyleczy?".. Kiedyś szamanowi dawano kurę :P teraz lekarzowi daje się kopertę.

Jednym słowem to wszystko wina pacjentów :P

PostNapisane: 3 cze 2009, o 14:33 

Nie wydaje mi się, żeby lekarze po dostaniu alkoholowego prezentu zaszywali się w swojej dyżurce i wypijali całą butelkę (jakikolwiek nie byłby to alkohol) za zdrowie pacjenta...
Jak moja babcia leżała w szpitalu i później mama, to były podarunki, ale już po wypisie ze szpitala.

PostNapisane: 3 cze 2009, o 14:58 

Korczaszko napisał(a):
Ludzie sami się nakręcają tymi podarkami Oo
Gdy moja mama miała operację to w jej sali głównym tematem było "co dać lekarzowi, żeby dobrze zoperował".. Pacjenci sami się nakręcają no i przyzwyczajają do podarków lekarzy.. a potem jęczą, że korupcja, że złodzieje, że to tamto..

dokladnie tak, 80% nie wyjdzie normalnie ze szpitala, jak przed wyjsciem czy jeszcze gorzej- przyjsciem, nie wreczy jakiegos gifta. i to jest mega wkurzajace;]

nelia napisał(a):
Nie wydaje mi się, żeby lekarze po dostaniu alkoholowego prezentu zaszywali się w swojej dyżurce i wypijali całą butelkę (jakikolwiek nie byłby to alkohol) za zdrowie pacjenta...
Jak moja babcia leżała w szpitalu i później mama, to były podarunki, ale już po wypisie ze szpitala.

chodzi o to, ze lekarze maja prace, maja umowe o prace, w ktorej jest napisane ile zarabiaja. podpisujac umowe dobrowolnie godza sie na warunki, wiec nie widze powodu, dla ktorego pacjenci mieliby cokolwiek dokladac "od siebie". i tak np jakis pacjent da przed operacja flaszke i operacja sie uda. ow pacjent wychodzi ze szpitala i mowi, ze dobrze zoperowal, bo dostal flaszke. no to jest nie do przyjecia, dlatego w ogole wszelkie prezenty wlacznie z czekolada powinny byc ograniczone a przede wszystkim- nie wciskane przez pacjentow. pewnie, ze milo dostac kwiatka po operacji np, ale czy w innych zawodach istnieja podobne zwyczaje? no w niewielu. swojej ksiegowej w biurze rachunkowym nie wreczasz storczyka ani alkoholu;)

koperty kopertami, mysle, ze wbrew calej nagonce w mediach bardzo niewielu lekarzy przyjmuje lapowki w ogole, a juz naprawde malo bierze pieniadze jakies otwarcie sugerujac, czego oczekuja.

PostNapisane: 3 cze 2009, o 14:59 
Moderator

U nas jeśli pacjent chce coś dać daje personelowi konkretnego oddziału (jako całości) a nie personalnie doktorowi X czy pielęgniarce Y. Zazwyczaj prezenty ograniczają się do kaw, czekolad i bombonierek, które są konsumowane solidarnie przez grono lekarsko-pielęgniarskie :D

Kiedyś żona pacjenta, który leżał na OIOMie dobre dwa miesiące kupiła na oddział czajnik bezprzewodowy i spory zapas kawy.

PostNapisane: 3 cze 2009, o 15:14 

doktorka napisał(a):
swojej ksiegowej w biurze rachunkowym nie wreczasz storczyka ani alkoholu;)

ale księgowa w biurze rachunkowym nie ratuje życia ani mojej babci ani mojej mamie :)

Ostatnio edytowano 3 cze 2009, o 15:15 przez nelia, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 3 cze 2009, o 15:14 

Morfeusz napisał(a):
U nas jeśli pacjent chce coś dać daje personelowi konkretnego oddziału (jako całości) a nie personalnie doktorowi X czy pielęgniarce Y.

zauwazylam teraz powszechnie panujaca mode na kupowanie wielkich tortow:>>

[ Dodano: Sro Cze 03, 2009 16:16 ]
nelia napisał(a):
ale księgowa a biurze rachunkowym nie ratuje życia ani mojej babci ani mojej mamie :)

ale nikt z lekarzy nie ratuje tego zycia za darmo;> praca jak kazda. odplatna.

PostNapisane: 3 cze 2009, o 16:30 

Pablo napisał(a):
Ja teoretycznie nie mam nic przeciwko, ale nie rozumiem jak, no bo większość kupuje niestety alkohol. Dlaczego akurat muszą kupować alkohol w ramach podarunku tak jak by nie było innych rzeczy, tylko alkohol.

To jest poPRLowskie przyzwyczajenie. Kiedyś tylko za alkohol można było coś załatwić.

doktorka napisał(a):
nelia napisał(a):
ale księgowa a biurze rachunkowym nie ratuje życia ani mojej babci ani mojej mamie :)

ale nikt z lekarzy nie ratuje tego zycia za darmo;> praca jak kazda. odplatna.

Mi się wydaje, że ogólnie w służbie zdrowia, tam gdzie 'klienta' określa się mianem 'pacjenta', prezenty są na porządku dziennym. I sądzę, że tak jest, bo tam właśnie szczególnie zauważalne jest to, jeśli ktoś coś robi na odwal z krzywą miną, czy porządnie i z uśmiechem. Jeśli ktoś to widzi, docenia i dodatkowo nagrodzi w postaci czekoladki, to jest to bardzo miłe i nie ma w tym nic złego. Zło zaczyna się, kiedy "prezent" jest wręczany przed wykonaniem zabiegu/operacji itp.

PostNapisane: 4 cze 2009, o 09:34 
Moderator

doktorka napisał(a):
zauwazylam teraz powszechnie panująca modę na kupowanie wielkich tortow:>>
a nie dobrego alkoholu i drogich bombonier, bo te zazwyczaj się pojawiają w pokoju lekarskim. taka obserwacja z dyżurów na chirurgii
Co do samych prezentów - kwiaty czy coś słodkiego np. w dniu wypisu pacjenta, któremu się faktycznie pomogło w ramach wdzięczności - ja w tym nic złego nie widzę. Natomiast kasa i prezenty w trakcie leczenia czy przed jak najbardziej nie, choć zdaję sobie sprawę że to jest powszechna i długo się jeszcze nie zmieni.

PostNapisane: 26 cze 2009, o 13:57 

Ja uważam, że danie prezentu PO operacji czy zabiegu nie jest niczym złym.
Oczywiscie zależy co to za prezent, ale co jest złego w kwiatku / ciastku czy innej pierdółce. Kasa naturalnie jest nie na miejscu i nie powinna być dawana.

Przecież nauczycielom po zakończeniu roku też się kupowało zawsze jakieś prezenty, dlaczego wiec nie dla lekarza i reszty personelu medycznego?

PostNapisane: 2 lip 2009, o 12:01 

Właśnie, teraz to korupcja się szerzy! Lekarze to prawdziwi "wyjadacze" bombonierek i innych czekoladek! Ostatnio idąc na operacje zapomniałam o tym zwyczaju i pan doktor zamiast mnie wyleczyć odesłał do domu mówiąc "cukierki albo psikus". Na drugi dzień przyszłam z całą paczką śliwek w czekoladzie i "Merci" (jakby któryś nie lubił śliwek) i dostałam termin natychmiastowy! XD

Nie no tak poważnie, jestem jak najbardziej za, jeśli prezenty są wręczane po zabiegu. Typu właśnie kawa czy czekolada, coś czym można się podzielić ze wszystkimi. Koperta zmienia postać rzeczy. To wszystko zależy też od przypadku, jeśli ktoś miał przypuśćmy nowotwór i udało mu się go wyleczyć, ale było to okupione dłuuugim leczeniem i leżeniem na oddziale... Gdy ktoś w szpitalu spędził rok, albo kilka miesięcy i lekarze uratowali mu życie, ja się nie dziwie, że ktoś chce się odwdzięczyć.

PostNapisane: 27 cze 2010, o 11:56 
Ja nie robię prezentów dla lekarzy . Po co kupować im prezenty,w postaci alkoholu czy zastawy stołowej. To durny komunistyczny zwyczaj.gdybym był lekarzem ,to bym się obraził.

PostNapisane: 27 cze 2010, o 12:28 

Wydaje mi się, że zaszła swoista koewolucja między pacjentami, a lekarzami. kiedyś pacjenci być może dawali z wdzięczności... Wtedy niektórzy lekarze byli zadowoleni, jeżeli otrzymali taki podarek... Potem zaczęli sobie myśleć, że chyba bardziej lubią tych ofiarnych - i zaczęli siłą rzeczy troszkę "bardziej" o nich dbać - częściej odwiedzać, z uśmiechem, "do rany przyłóż". Ci, którzy widzieli nierówne traktowanie - też zapragnęli by się nimi zaopiekowano - i... Dawali prezenty :)

Jedynym sposobem na ukrócenie tego jest poważne podejście do każdego pacjenta - profesjonalne, od serca, cierpliwe... Żeby każdym się OPIEKOWANO w szpitalu, żeby nie było takich obrazków, że 5 pań pielęgniarek siedzi na kawie i żarcikach z panem doktorem, a wezwane przez pacjenta witają go z krzywym wyrazem twarzy i ostrym: "czego znowu?". Widywałem już takie sytuacje, dla mnie to troszkę tak jakby murarz krzywo ustawiał cegły, smutne :P

Apel do nas, do młodego pokolenia - cierpliwości i życzliwości dla pacjentów - wszystkich!

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia