Pokarm zwierząt

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Pokarm zwierząt

Post autor: Sunflower77 »

Mam takie pytanie, skąd dane zwierze wie, czy moze to zjeść czy mu to nie zaszkodzi Czy ma taką intuicję, czy uczy się na własnych błędach czy matka mu pokazywała co można jeść Się ostatnio zastanawiałam, czy koza zjadłaby cięte kwiaty i czy by jej nie zaszkodziły Zna ktoś odpowiedź?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: badger »

zwierzęta zwracają uwagę np na ubarwienie ofiar, wiedzą instynktownie że np jaskrawo ubarwione owady są trujące. Wydaje mi się że wiedzą też instynktownie jakich zapachów i dźwięków unikać. Ale orientują się tylko w swoim środowisku. Zwierzę nie będzie wiedziało że dany pokarm jest dla niego szkodliwy jeżeli nie występuje naturalnie na jego terenie.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: Pablo »

hm.można zabrać np. za przykład żabę drzewołaz lazurowy ma taką barwę, że żadne zwierzę go nie ruszy bo myśli, że coś nie tak z nim jest skoro jest niebieski lub ma jakieś paski z kropkami.
A teraz np. ropuchę agę przez którą ginie setka zwierząt w Australii bo nie znają tego gatunku i intuicja mówi im, że to jest jadalne a to jest błąd.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: yeast »

Częściowo jest to wrodzone (np. określone smaki i zapachy pobudzają określone szlaki neuronowe w mórgu i podowują stereotypowe zachowania awersyjne albo przyciągające), częściowo wyuczone (zwierzak, który zje coś gorzkiego albo coś po czym się źle poczuje, nie będzie tego drugi raz próbować).
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: milka.1985 »

niektóre zwierzęta uczą się co mają jeść od swojej matki np. szympans i inne małpy albo z tego co wiem, to patrzą na kolory jeśli jedzą inne zwierzątka, to nie zjadają tych, które są czerwone, niebieskie czy żółte, bo mogą być trujące. a jeśli żywią się owocami to wybierają te czerwone, bo będzie taki owoc dojrzały
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: Sunflower77 »

jeśli żywią się owocami to wybierają te czerwone, bo będzie taki owoc dojrzały
To mam jeszcze jedno pytanie-wiadomo że nie wszystkie zwierzęta widzą w kolorze- to w jaki sposób wtedy wiedzą że owoc jest dojrzały?
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: milka.1985 »

po zapachu dojrzałe owoce nie tylko mają jaskrawe kolory (z reguły) ale także pięknie, smakowicie idojrzale pachną spróbuj sam weź niedojrzałe jabłko i dojrzałe nie tylko będą się różnić kolorami (to niedojrzałe będzie zielone, a dojrzałe czerwone<nie licząc kilku odmian jabłekzielonych") to dojrzałe będziesmakowicie pachnieć poza tym, owoce wraz ze swoim dojrzewaniem, miękną i stają się coraz bardziej słodkie
Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: Sunflower77 »

Serdecznie dzięki, w sumie można było trche pomyśleć
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: yeast »

Sunflower77 pisze:To mam jeszcze jedno pytanie-wiadomo że nie wszystkie zwierzęta widzą w kolorze- to w jaki sposób wtedy wiedzą że owoc jest dojrzały?
Większość zwierząt widzi w kolorzwe, tylko mają mniejszy zakres rozróżnianych barw. Zresztą był już temat na forum o widzeniu kolorów przez ssakiP.
biała wilczyca
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2008, o 18:50

Re: Pokarm zwierząt

Post autor: biała wilczyca »

ja myślę ze po zapachu.bo pies najperwwącha a potem je.nie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości