Poliploidalność

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Tomek321
Posty: 3
Rejestracja: 30 paź 2011, o 11:49

Poliploidalność

Post autor: Tomek321 »

Zauważyłem, że w różnych podręcznikach taką poliploidalność różnie się zaznacza. Np. Operon tetraploid oznacza po prostu jak 4n, a gdzie indziej pisze, że tetraploid to 2n=4x. mógłby ten fakt ktoś prosto wyjaśnić, bardzo proszę
Tomek321
Posty: 3
Rejestracja: 30 paź 2011, o 11:49

Re: Poliploidalność

Post autor: Tomek321 »

zapomniałem dodać, że wiem co oznacza x (ilość chromosomów w genomie). i stwierdzenie dla tetraploidu, że ma 4x chromosomów jest logiczne, ale dlaczego to się równa 2n, jakby był diploidalny a jest przecież tetraploidem ?

czy te liczby n i x nie oznaczają tego samego w gruncie rzeczy ? czyli podstawowej ilości chromosomów dla danego organizmu (genom). bo jak tak to stwierdzenie wyjęte z Operonu, że tetraploid to 4n, też jest logiczne.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Poliploidalność

Post autor: malgosi35 »

często o 2n mówi się gdy mówimy o komórce ciała w odróżnieniu od n zarezerwowanego dla gamety.
Przy takim oznaczeniu niestety n nie równa się x, bo n może się równać 1, 2,3,. x

Jeśli ktoś pisze o genomach i poliploidach używa czasem 4n dla określenia poliploida i wtedy n faktycznie może =x

Wszystko zależy o kontekstu w jaki użyte było dane pojęcie, a niestety niektórzy autorzy lubują się w tworzeniu swoich własnych terminów i oznaczeń.
Tomek321
Posty: 3
Rejestracja: 30 paź 2011, o 11:49

Re: Poliploidalność

Post autor: Tomek321 »

aa, to o to chodzi , dziękuję.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości