pomocy!! podłączenie obiektywu do lustrzanki

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
luki5111
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:12

pomocy!! podłączenie obiektywu do lustrzanki

Post autor: luki5111 »

witam , słyszałem że idzie do lustrzanki podłączyć obiektyw mikroskowy , na allegro znalazłem taki oto typ allegro 6377550857
moje pytania są następujące
1.czy ten obiektyw nada się do mikrofotografi?
2.w jaki sposób połączyć go z body aparatu ? jakie przejściówki trzeba zakupić (aparat nikon d7200)
3.czy zakładka się go na obiektyw czy od razu do body ?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: pomocy!! podłączenie obiektywu do lustrzanki

Post autor: Boguslaw »

luki5111,
1. Na początek proponuję obiektyw do 5x (im mniejsze powiększenie tym wygodniejsze i łatwiejsze do pierwszych prób).
Stosuje się obiektywy zwykłe 160 mm, ew. CF lub CF N.
Można też wykorzystać zwykłe obiektywy korygowane na nieskończoność lub metalograficzne na nieskończoność (polecam metalograficzne) - (w ich przypadku potrzebny jest obiektyw długoogniskowy, nie stosujemy wtedy mieszka lub pierścieni)
Im mniejsza apretura numeryczna obiektywu, tym masz większą odległość roboczą (istotne przy oświetleniu fotografowanego obiektu), oczywiście trochę tracisz na rozdzielczości, ale coś za coś.
Ponadto bardzo porządny i stabilny statyw !

2. Na Allegro ten sprzedawca co jakiś czas wystawia Adapter M-20/M-42 do obiektywów mikroskopowych (6355921126) w cenie 39 zł. Napisz do niego.
allegro 6355921126
Można też posłużyć się dekielkiem do zamykania korpusu aparatu i własnoręcznie przystosować go do zamontowania obiektywu mikroskopowego.


2 Ponieważ podłączenie jest na M42 (przy tym kupnym z Allegro), to potrzebny będzie odpowiedni pierścień redukcyjny. Ponadto porządny mieszek fotograficzny (lepszy i wygodniejszy) lub pierścienie pośrednie.
luki5111
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:12

Re: pomocy!! podłączenie obiektywu do lustrzanki

Post autor: luki5111 »

posiadam obiektyw stałoogniskowy Tokina 100mm f2.8 AT-X Pro D oraz kita nikorr 18-140 który z nich będzie lepszy od obiektywu mikroskopowego ?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: pomocy!! podłączenie obiektywu do lustrzanki

Post autor: Boguslaw »

Do lustrzanki i zwykłych obiektywów mikroskopowych chyba (?) nie używamy obiektywu.
Nie wiem, bo ja robię na kompakcie Canon S5IS z obiektywem zamocowanym na stałe.

Co do jakości i plastyki zdjęć, istotne jest dobre oświetlenie + dyfuzory np. ze zwykłej kalki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: pomocy!! podłączenie obiektywu do lustrzanki

Post autor: planapo »

Do obiektywow mikro 160 mm wystarczy pusta rura (rura, albo mieszek), do tych z korekcja na nieskonczonosc potrzebny jest teleobiektyw, najczesciej 200 mm.

Kazdy jeden adapter dostaniesz na allegro/ebayu - to nie problem, wybierz co Ci jest potrzebne, tj co chcesz osiagnac/fotografowac.

10-tka pzo na start jest ok, ale proponowalbym zaczac od 5x.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości