Terapia genowa w leczeniu mukowiscydozy, choroby genetycznej

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
LuckYyY
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2016, o 17:31

Terapia genowa w leczeniu mukowiscydozy, choroby genetycznej

Post autor: LuckYyY »

mam pewne zadanie

Terapia genowa znajduje zastosowanie w leczeniu mukowiscydozy – choroby genetycznej,
w której organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, co powoduje zaburzenia m.in.
w prawidłowym funkcjonowaniu układu oddechowego i pokarmowego. Allel warunkujący
prawidłową postać genu jest włączany do plazmidu bakteryjnego, namnażany, następnie
izolowany, zamykany w pęcherzykach zbudowanych z podwójnej warstwy lipidowej
(liposomach) i wprowadzany do komórek nabłonkowych układu oddechowego za pomocą
sprayu. Liposomy z aerozolu mają wnikać do tkanek nabłonkowych układu oddechowego
i powodować ekspresję prawidłowego białka.
Uzasadnij, podając jeden argument, dlaczego opisany rodzaj terapii nie zapewnia
pełnego wyleczenia osoby chorej.

odwdziecze sie
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Pomocy

Post autor: Mårran »

Dlatego, że:
1. Nie zmienia się wadliwego materiału genetycznego komórek układu oddechowego, tylko dostarcza się gotowy gen do cytoplazmy komórki.
2. Mukowiscydoza dotyczy całego organizmu, a nie tylko układu oddechowego, dokąd dostaje się wziewany lek.
Pani Buka
LuckYyY
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2016, o 17:31

Re: Pomocy

Post autor: LuckYyY »

mam jeszcze 4 tego typu zadania czy mogę je wysłac byście mi z nimi pomogli?
LuckYyY
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2016, o 17:31

Re: Pomocy

Post autor: LuckYyY »

1 U ludzi, metody inżynierii genetycznej w ramach terapii genowej, ze względów etycznych są
wykorzystywane tylko do modyfikowania genomów komórek somatycznych (budujących
ciało). Z terapią genową duże nadzieje wiążą lekarze, ponieważ dzięki niej będzie można na
przykład naprawić defekty komórkowe. Zwolennicy tej metody leczenia uważają, że w
przyszłości będzie ona coraz częściej stosowana w medycynie. Są już na świecie ośrodki
naukowe, w których podjęto badania z udziałem chętnych osób.
Sformułuj argument uzasadniający celowość prowadzenia badań nad stosowaniem
w medycynie terapii genowej.

2 Uzyskiwanie roślin transgenicznych polega na wprowadzeniu do ich genomu genów między
innymi pochodzących z organizmów innych gatunków. W wyniku aktywności przeniesionego
genu roślina nabiera nowych cech. Przykładem rośliny transgenicznej jest odmiana bawełny
zawierającej gen bakteryjny, który powoduje wytworzenie w jej komórkach białkowej
toksyny bakteryjnej trującej dla owadów żerujących na bawełnie. Zwolennicy roślin
transgenicznych uważają, że uprawianie transgenicznej bawełny ma pozytywne znaczenie
dla ochrony środowiska naturalnego.
Na podstawie przeczytanego tekstu podaj jeden argument potwierdzający pozytywne
znaczenie uprawy transgenicznej bawełny ze względu na ochronę środowiska.

3 Podaj dwa argumenty za pomocą których można wykazać że genetycznie modyfikowane organizmy (GMO) mogą mieć pozytywne znaczenie zarówno dla człowieka jak i środowiska.

dla człowieka:

dla środowiska:.

4
magdda338
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2017, o 10:50

Re: Pomocy

Post autor: magdda338 »

i jak poradziłeś się z tym
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości