Pomóż mi ktoś.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
marioreri
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 09:19

Pomóż mi ktoś.

Post autor: marioreri »

8. W poniższej tabeli przedstawiono analizę funkcjonowania nerek człowieka (3p).

1. Ustal, jaki procent objętości krwi wpływającej do nerek jest filtrowany do kanalików nerkowych.

2. Oblicz dobową objętość filtratu.
3. Wyjaśnij, dlaczego ilość moczu wydalanego w ciągu doby jest wielokrotnie mniejsza niż objętość filtratu powstającego w kanalikach nerkowych.

Objętość krwi wpływającej do nerek (dm3 na minutę)1,2/ Objętość filtratu w kanalikach nerkowych (dm3 na minutę)0,12/ Objętość moczu wydalanego przez nerki (dm3 na dobę)
1,5/

NIECH KTOŚ TO MI WYTŁUMACZY. NAJLEPIEJ NIECH TO ZROBI I PROBLEMU NIE MA. DZIEK Z GÓRY.
Awatar użytkownika
Prins
Posty: 122
Rejestracja: 21 sty 2010, o 16:50

Re: Pomóż mi ktoś.

Post autor: Prins »

Pierwsze:
1,2 dm3/min krwi wpływającej do nerek dzielisz przez objętość filtratu (czyli tego co sie przedostało do kanalika) a więc 0,12 dm3/min

1,2 : 0,12 = 10

Odp. 10 %

Drugie: (nie wiem czy dobrze myśle, czy nie ma haczyka)
Doba ma 1440 minut. Przez minute gromadzi się tam 0,12. Więc mnożysz.

1440 x 0,12 dm3 = 172,8 dm3

Odp. Objętość dobowa to 172,8 dm3

Trzecie:
Ponieważ nie wszystko co znajduje się w filtracie (moczu pierwotnym) przedostaje się do moczu wydalanego (czyli moczu ostatecznego) i następuje resorbcja wody, czyli jej wchłanianie z powrotem z moczu do krwi. Skutkiem jest zagęszczenie moczu i zmniejszenie jego objętości którą wydalamy.
marioreri
Posty: 2
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 09:19

Re: Pomóż mi ktoś.

Post autor: marioreri »

Naprawdę wielkie dzięki ci PRINS!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości