Porada - kupno mikroskopu

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: Pickul »

Ja mam akurat oba

Generalnie polecam Biolara, ale pod warunkiem że jest w 100% sprawny, tu musisz uważać.
Biolar i Evolution 100 to taka sama klasa mikroskopów, tylko dostępność akcesoriów i ich cena przemawia za biolarem.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Kupiłem Biolara
pięciorewolwerowa miska
5 obiektywów: 5x 10x 20x 40x 100x
3 okulary: 5x 10x 12.5x
Kondensor 1.3

Do tego różne akcesoria typu szkiełka podstawowe.

Mam nadzieję, że nie będę żałował zmiany z chińczyka na biolara
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: planapo »

raczej nie bedziesz zalowal (:
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Przyszedł Biolar
Jest w dobrym stanie, wszystko działa jak należy, tylko podejrzewam że optyka może być lekko zabrudzona, ponieważ jak się nie położy żadnego szkiełka, włączy światło i spojrzy przez okulary to widać kilka takich kropeczek w polu widzenia. Jak myślicie? A jak tak, to czym je wyczyścić?
Ponadto mam możliwość kupienia nowego zestawu do ciemnego pola na który składa się: Kondensor do ciemnego pola, 4 obiektywy do ciemnego pola (10x, 20x, 40x, 100x). Zestaw nówka, nie używany. Cena 400zł. Jak myślicie, warto?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: planapo »

najczesciej zabrudzenia i farfocle sa na przednich szklach okularow, zrodle swiatla i kondensorze, ich usuniecie powinno wystarczyc.

z pzo specjalnie dedykowany do ciemnego pola byl chyba tylko obiektyw 100x (z przeslona). masz jakies zdjecia tego zestawu? moze to kontrast fazowy.? bo tam sa 4 specjalne obiektywy.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: Pickul »

To jest bankowo kontrast fazowy.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

A jeśli to kontrast fazowy - to czy opłaca się? Co można przy jego pomocy zobaczyć?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: Pickul »

To kontrast fazowy PhA (chyba dodatni), myślę że 4 stówy za komplet to zdecydowanie dobra cena
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

[Link] Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Wejdź tutaj i poszukaj zdjęć z oznaczeniem KF :
wasze-zdjecia-i-filmy-mikroskopowe-vt16840-1065.htm
musisz przejrzeć parę stron, bo od jakiegoś czasu tylko ja fotki w KF-ie wrzucam
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

A jeśli to kontrast fazowy - to czy opłaca się? Co można przy jego pomocy zobaczyć?
tak, to jest zestaw kontrastu fazowego ujemnego prod. PZO. Za 400 stówki opłaca się brać, to prawie za darmo.
Co można zobaczyć, wszystko to co w jasnym polu z tym że przedmioty fazowe w jasnym polu zwykle niewidoczne w obserwacjach w kf stają się dużo lepiej widoczne dzięki zjawiskom które leżą u podstaw działania tego typu urządzenia.
Sprawdza się to znakomicie w obserwacjach różnych komórek np. krwi, nabłonka, komórek glonów i pirerwotniaków, małych bezkręgowców(takich porównywalnych z większymi orzęskami lub trochę większymi), zarodników i mikroskopijnych grzybów.

tylko podejrzewam że optyka może być lekko zabrudzona, ponieważ jak się nie położy żadnego szkiełka, włączy światło i spojrzy przez okulary to widać kilka takich kropeczek w polu widzenia. Jak myślicie? A jak tak, to czym je wyczyścić?
może masz jakieś paprochy na porcie świetlnym? Jak nie to zabrudzony może być kondensor, zwierciadło lub jego soczewka albo kolektor/żarówka. Ja u siebie całość czyściłem, ciężko to się czyści bo każdy pyłek widać w ustawieniu oświetlenia wg Koehlera. Zobacz jak będzie ze szkiełkiem, jak jeździsz w góra dół kondensorem bez preparatu na stoliku to też będziesz łapał w polu widzenia jakieś brudy.Trzeba to poprostu czymś niepylącym i delikatnym wyczyścić.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Dzięki bardzo za informacje Pewnie kupie ten kontrast skoro mówicie, że się opłaca
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Hmm w zestawie jest jeszcze jeden okular. Dziwne. Czy to jakiś specjalny okular do kontrastu fazowego? Jak tak to czemu nie ma dwóch do nasadki bino?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: Pickul »

To jest tzw. mikroskop pomocniczy, ułatwiający prawidłowe ustawienie kontrastu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości