Porada - kupno mikroskopu

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Witam.
Prosiłbym was serdecznie o poradę w sprawie kupna mikroskopu. Jestem w II klasie LO i wybieram się na WUM na medycynę (wygląda na to, że z dobrym skutkiem). Wobec tego zastanawiam się nad kupnem mikroskopu.
Moje pytania brzmią:
1. Jak ma się medycyna do mikroskopu? Czy na studiach medycznych często się pracuje z mikroskopem, a jak tak, to czy przydaje się również własny sprzęt?
2. Czy jeśli zdecydowałbym się na kupno mikroskopu, dysponując funduszami ok. 1500zł - 2000zł jestem w stanie kupić coś naprawdę porządnego?

Pozdrawiam
Daniel

PS Chciałbym zaznaczyć, że zapoznałem się z dużą częścią działu o mikroskopach, ale nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje pytania
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Przeczytałem powyższy temat od deski do deski i nie znalazłem odpowiedzi na moje pierwsze pytanie (
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Prosiłbym bardzo wszystkich o pomoc. Nie znam się na tym, dlatego proszę was, ekspertów, chociaż o dwa zdania pomocy!
Czy taki mikroskop byłby ok?

Bardzo was proszę, nie znam innego miejsca gdzie mógłbym się zwrócić a zbieram pieniądze na mikroskop od dobrego i czasu i planuję jego zakup, proszę poradźcie mi coś.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: Pickul »

Na Twoje dwa pierwsze pytania nie odpowiem.

Jeżeli chodzi stricte o wybór mikroskopu to ten który proponujesz jest przyzwoity. Lepiej kup w Delcie:
mikroskop-delta-optical-evolution-100
to jest dokładnie to samo (koszty przesyłki po ich stronie, możesz też negocjować - suchy kondensor ciemnego pola albo obiektyw Plan 20x - jak się postarasz dostaniesz w cenie), wszystko to chińska produkcja.

Mam osobiście ten właśnie mikroskop (tylko z głowicą trino i innymi obiektywami). Poleciłbym Ci jednak rodzimego starego Biolara. Wszystko zależy do czego Ci mikroskop potrzebny. Na tym forum możesz znaleźć grupę maniaków mikroświata i każdy może mieć inne zdanie.
Podsumowując jeżeli kupisz Deltę, masz możliwość rozbudowy mikroskopu o inne techniki, po prostych przeróbkach możesz dokupywać sprzęt PZO np. DIC czy KF ale to już inna bajka.
Tyle od mnie.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Dzięki kolego, przyjrzę się dogłębnie tej firmie. Co do starych mikroskopów, to po prostu nie chciałbym się w nie pakować, bo totalnie się (jeszcze) nie znam i mógłbym palnąć jakieś totalne głupstwo.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: planapo »

kup chinczyka na poczatek, jak sie wkrecisz to mozesz rozbudowac (nawet hybrydowo) o dosc ciekawe techniki, albo zmienic obiektywy/okulary na lepsze, a jak sie znudzi to wiele nie stracisz. tylko ze moze go byc ciezko odsprzedac - bo na rynku wtornym chinski sprzet niestety nie jest wart wiele. mialem kidys spore trudnosci z uplynnieniem obiektywow planachromat made in china.

ja tez posiadam chinski mikroskop motic - mechanicznie i optycznie wszystko jest w nim ok, nie moge narzekac. ale obiektywy mam jednak Nikona, a nie te zamontowane oryginalnie.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Przymierzam się już poważnie do tej delty, można powiedzieć że zaraz sfinalizuję transakcję
Pytanie mam jeszcze jedno:
Zastanawiałem się od razu nad zestawem do ciemnego pola i przed okiem przemknął mi ten zestaw PZO z allegro:
allegro 1641222192
Czy jest on dobry, lepszy od chińczyka z delty? Czy będzie pasować do mojego evolution 100? Czy to na pewno to stare, dobre PZO?

Pozdrawiam
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: yezhee »

Witam,
Cena bardzo interesująca.
Nie pamiętam jaka średnica kondensora w mikroskopie PZO, jeżeli będzie inna niż w Evolution 100, to może być drobny problem z zamocowaniem. Gwint obiektywu pewnie będzie odpowiedni.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: planapo »

w PZO chyba 39mm, w chinskich 37. ale nie jest to specjalny problem zeby mechanicznie ja zminiejszyc na tokarce - niektorzy tu tak zrobili i dziala (w przypadku adaptowania kondensora KPI2 PZO do Delty)

stary sprzet PZO (taki jak ten z aukcji) to ten dobry, optycznie lepszy od aktualnie produkowanych chinskich rzeczy. sprzedajacy jest sprawdzony m.in. przeze mnie (: Roznica w jakosci jest zauwazalna choc nie jakas znowu miazdzaca, znaczna roznica za to jest w cenie - analogiczny obiektyw z przyslona w delcie kosztuje 800 zl (bez kondensora)

obiektyw jest z gwintem RMS wiec na 100% pasuje do delty.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

Jednak chińczyk jeszcze nie kupiony, ponieważ otworzyła się przede mną możliwość kupienia starego dobrego biolara. Nie wiem tylko, jakie ma wyposażenie, dlatego mam pytanie, z czym biolar jest w standardzie, a co jest opcjonalnym dodatkiem? Np. czy każdy biolar ma DIC?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: Pickul »

DIC to wyposażenie dodatkowe, kiedyś bardzooo drogie.
Teraz za 1,5-2 tyś spokojnie kupisz.
matax
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2011, o 18:44

Re: Porada - kupno mikroskopu

Post autor: matax »

A jest do dostania? Czy to marzenie ściętej głowy znaleźć to gdzieś?
I DIC to jest co innego niż kontrast fazowy, prawda?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości