Cykl Calvina

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Magnolia
Posty: 184
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 18:17

Re: Cykl Calvina

Post autor: Magnolia »

JakubikF pisze:Jest nim siła asymilacyjna (ATP i NADPH), która tworzona jest w fazie jasnej.
NADPH jest składnkiem siły asymilacyjnej?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Cykl Calvina

Post autor: Astacus »

Tak, chodź na maturze wymagają określenia NADPH2 mimo że różne źródła podają inaczej.
Więc najbezpieczniej napisaćzredukowany fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninowego
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cykl Calvina

Post autor: Padre Morf »

powinno być NADPH+H<sup+</sup
monstera
Posty: 18
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 21:48

Re: Cykl Calvina

Post autor: monstera »

ja wyczytałam u Lewińskiego, że NADP+ redukuje się do NADPH. A NADPH2 to NADPH + H+. Coś tam jeszcze było o odrywaniu zawsze dwóch elektronów, ale nie rozumiem tego.|
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cykl Calvina

Post autor: Padre Morf »

monstera pisze:ja wyczytałam u Lewińskiego, że NADP+ redukuje się do NADPH. A NADPH2 to NADPH + H+.
NAD+/NADP+ przyłącza wodór w postaci H<sup-</sup czyli z nadmiarem jednego elektronu. Drugi wodór, który oderwał sie od substratu jest wydzielany do środowiska jako H<sup+</sup (NAD+/NADP+ go nie przyłączy bonie ma dla niego miejsca"). Dlatego też zapis NADPH+H<sup+</sup jest poprawniejszy - uwzględnia to, że jeden proton jest wydzielany do środowiska reakcji.
monstera
Posty: 18
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 21:48

Re: Cykl Calvina

Post autor: monstera »

dziękuję)
czasami mam wrażenie, że konstrukcja podręczników jest dalece nielogiczna]
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cykl Calvina

Post autor: Padre Morf »

monstera pisze:czasami mam wrażenie, że konstrukcja podręczników jest dalece nielogiczna]
Bo jest - zawierają dużo uproszczeń i niedopowiedzeń./ Potem sie uczniowie dziwią np. jak rodzice z grupą 0 mogą mieć dziecko z grupą A/
voy
Posty: 2
Rejestracja: 8 maja 2008, o 12:57

Re: Cykl Calvina

Post autor: voy »

To dlaczego w związku z tym jest NADH i FADH2, jak już jesteśmy apropos przenośników wodoru? Każdy mówi co innego, w książce jest NADH, w zeszycie NADH2, ktoś mi jeszcze mówił że to wszystko jedno. Podobnie z NADPH. Jak z tym zapisem jest w końcu?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cykl Calvina

Post autor: Padre Morf »

poprawne wersje to NADH+H<sup+</sup (wersja uwzględniająca proton odszczepiony do środowiska reakcji) albo NADH (gdzie nie zapisuje sie protonu odszczepionego do środowiska reakcji).

NADH2 nie jest zapisem zbyt poprawnym - NAD+ jest w stanie przyłączyć tylko jeden atom wodoru w pozycję 4 pierścienia.

Odnośnie FAD: FAD przyłącza 2 atomy wodoru (2 protony i 2 elektrony) w pozycję N1 i N10 izoalloksazyny - dlatego też zapisuje sie jego zredukowaną formę jako FADH2
Awatar użytkownika
Zanettt69
Posty: 69
Rejestracja: 23 mar 2011, o 00:01

Re: Cykl Calvina

Post autor: Zanettt69 »

czyli gdzie jest magazynowany CO2 u roslin C4 ? w wakuolach tak jak u roslin gruboszowatych?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Cykl Calvina

Post autor: AnnaWP »

Nie jest magazynowany.
Jak już, to u gruposzowatych magazynowany jest jabłczan.
U C4 jest przekazywany od razu do k. pochwy okołowiązkowej.
Awatar użytkownika
Zanettt69
Posty: 69
Rejestracja: 23 mar 2011, o 00:01

Re: Cykl Calvina

Post autor: Zanettt69 »

no oczywiscie ze jabłczan . ale najpierw musi zajsc karboksylacja CO2 przeciez musi połaczyc sie z PEP zeby powstał szczawiooctan a pozniej jablczan , no nie ?:P czyli u C4 CO2 jest odrazu wykorzystywany? przeciez fotosynteza zachodzi w dzien?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Cykl Calvina

Post autor: Jane Doe »

No tak, CO2 łączy się z PEP, powstaje szczawiooctan, ten przekształca się w jabłczan, żeby mógł przejść przez błonę komórki mezofilu do komórki pochwy okołowiązkowej (jabłczan może przejść przez plazmodesmy). No CO2 jest od razu wykorzystywany, zabiera go wtórny akceptor CO2 - RuBP, chciaż rośliny C4 mogą gromadzić też CO2 w nocy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość