"Leki współczesnej terapii" - co prawdasz są uzywa

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

"Leki współczesnej terapii" - co prawdasz są uzywa

Post autor: Dawifd »

Więc tak, może mi ktoś krótko, ale na temat skutki, miarkowanie i inne leków używanych podczas egzekucji. Chodzi mi tu o tiopental i pankuronium (pavulon).

Z góry dziękuje.

Wiem tylko, że o jest lek nasenny (tiopental) stosowany podczas operacji chirurgicznych. Powoduje krótki narkotyczny sen, oraz sen ponarkoyczny.

Pankuronium powoduje zwiotczenie mięśni oraz umożliwia oddychanie kontrolowane podczas operacji. Stosowany przy zabiegach operacujnych.
ryoohki
Posty: 14
Rejestracja: 6 kwie 2008, o 12:24

Re: "Leki współczesnej terapii" - co prawdasz są u

Post autor: ryoohki »

Dawifd pisze:Więc tak, może mi ktoś krótko, ale na temat skutki, miarkowanie i inne leków używanych podczas egzekucji. Chodzi mi tu o tiopental i pankuronium (pavulon).

Z góry dziękuje.

Wiem tylko, że o jest lek nasenny (tiopental) stosowany podczas operacji chirurgicznych. Powoduje krótki narkotyczny sen, oraz sen ponarkoyczny.

Pankuronium powoduje zwiotczenie mięśni oraz umożliwia oddychanie kontrolowane podczas operacji. Stosowany przy zabiegach operacujnych.
Tiopental działa jak wszystkie pochodne kwasu barbiturowego /ale siarka zamiast tlenu przy węglu 2 skraca czas działania/. Po podaniu odpowiedniej dawki u pacjenta rozwija się stan na pograniczu snu i świadomości. Tiopental nie powoduje zwiotczenia mięśniowego, nie daje charakterystycznych okresów powstawania znieczulenia. Roztwór wodny soli sodowej tiopentalu ma odczyn zasadowy, dlatego wstrzyknięcia dożylne powinny być wykonywane wolno. w przypadku szybkiego wstrzyknięcia może spowodować bezdech, kaszel lub skurcz oskrzeli. Mechanizm depresyjnego działania barbituranów na OUN nie jest do końca poznany. W ciężkich zatruciach występują zaburzenia oddechowo-krążeniowe i hipotermia. Śmierć następuje w wyniku porażenia ośrodka oddechowego i naczynioruchowego. Dawka śmiertelna dla tiopentalu wynosi 1g.

Pankurionum działa na styk nerwowo-mięśniowy, siła działania jest 5x większa niż tubokuraryny, ich mechanizm działania jest taki sam: hamowanie przewodnictwa przez konkurencję z acetylocholiną w stosunku do receptora nikotynowego, powoduje to zwiotczenie mięśni poprzecznie prążkowanych w kolejności: mięśnie twarzy, szyi, brzucha, kończyn, mięśni międzyżebrowych i na końcu przepony. Dawka stosowana w anestezjologii to 0,06-0,08 mg/kg m.c
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: "Leki współczesnej terapii" - co prawdasz są uzywa

Post autor: Padre Morf »

Co do tiopentalu:
Roztwór wodny soli sodowej tiopentalu ma odczyn zasadowy, dlatego wstrzyknięcia dożylne powinny być wykonywane wolno. w przypadku szybkiego wstrzyknięcia może spowodować bezdech, kaszel lub skurcz oskrzeli.
To raczej z racji tego, że dobrze rozpuszcza sie w tłuszczach i ulega redystrybucji z OUN do tkanek. Ważny jest jeszcze efekt kumulacji dawek.
Dawka śmiertelna dla tiopentalu wynosi 1g.
Niektórzy autorzy (Larsen o ile mnie pamięć nie myli, nie pamiętam jak u Kostowskiego) podają dawkę od 1,5g do 2g.

Tiopentalu używa sie obecnie głównie do przerywania napadu drgawkowego. Do krótkich zabiegów owszem można aczkolwiek przegrywa tu z propofolem. Lekarze, którzy lubią pracować na suksametonium nie używają tiopentalu ze względu na hydrolizę. Tiopental wykazuje interakcje z różnymi lekami zwiotczajacymi i tutaj też przegrywa z propofolem, który takich interakcji nie wywołuje.

Pankuronium:
Dawka stosowana w anestezjologii to 0,06-0,08 mg/kg m.c
Jelfa akurat podaje dawkę od 0,08 do 0.1 mg/kg masy ciała. W przypadku 0,06-0.08 niektórzy pacjenci mogą być za słabo zwiotczeni.

Co do Pankuronium to raczej niewiele mogę o nim powiedzieć z praktyki: w szpitalu gdzie pracuje od dawna go już nie używamy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości