genetyka-zadanie maturalne

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
dj_wujek
Posty: 10
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 17:52

genetyka-zadanie maturalne

Post autor: dj_wujek »

Witam serdecznie, mój pierwszy post na forum.
Mam takie zadanie z gentyki z matury próbnej i wydaje mi sie ze jest zla odpowiedz w kluczu:

fragment nici DNA

CGG CTA CCT CAG CTT

W wyniku zaistaniałej mutacji polegajacej na DELECJI JEDNEJ PARY NUKLEOTYDóW Z TRóJKI CTA ZAWIERAJąCEJ PURYNę doszło do zmiany w tym fragmencie.Zapisz fragment tej nici po mutacji!

Moim zdaniem:
jesli para to 2 i ma zawierac purynę czyli A trzeba wyciac A i T i powstanie :
CGGCCCTCAGCTT

Ale w odpowiedziach jest :
CGGCTCCTCAGCTT - czyli brakuje tylko tego A

Powie mi ktoś na czym polega mój bląd ?
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: genetyka-zadanie maturalne

Post autor: skarabae »

Zastanów się co oznacza para nukleotydów. Tutaj masz pojedynczą nić DNA, a ile potrzebujesz nici by mieć parę komplementarnych zasad?
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: genetyka-zadanie maturalne

Post autor: agatakon »

dj_wujek pisze: fragment nici DNA - CGG CTA CCT CAG CTT
W wyniku zaistaniałej mutacji polegajacej na DELECJI JEDNEJ PARY NUKLEOTYDóW Z TRóJKI CTA ZAWIERAJąCEJ PURYNę doszło do zmiany w tym fragmencie.Zapisz fragment tej nici po mutacji.
Tk. Jeśli zadanie jest sformułowane w oryginale jak wyżej, to rzeczywiście maturzysta może mieć kłopot. I nie tylko maturzysta, proszę was.

Zadanie można zrozumieć tak:
Chodzi o delecję PARY z TRÓJKI czyli dwóch z trzech nukleotydów. Możliwe są dwie takie delecje z puryną: TA i C-A (dużo mniej prawdopodobna, ale nadal możliwa). W takim wypadku istnieją dwie różne odpowiedzi.

Albo tak:
Chodzi o delecję PARY KOMPLEMENTARNEJ. Jednakże w każdej z trzech możliwych par komplementarnych trójki CTA (C-G, T-A, A-T) jest puryna, bo inaczej być nie może. W takim razie byłyby możliwe trzy różne odpowiedzi.
Musimy się domyślić, że ta puryna to A z podanej w zadaniu nici DNA - i taka była intencja autora. Tylko taka interpretacja treści prowadzi do jednoznacznego rozwiązania.
szyszka89
Posty: 15
Rejestracja: 10 mar 2008, o 18:41

Re: genetyka-zadanie maturalne

Post autor: szyszka89 »

Na pewno chodzi o delecję pary komplemantarnej, ponieważ dgyby chodziło o parę czyli dwa nukleotydy to, którą partęwyciąc pozostawałoby w domyśle, a tak na maturze na szczęscie byćź nie może Czyli wycinasz A jako ze jest to puryna i po prostu T z którym jest ona połączona i to właśnie jest delecja pary (AT). Tak więc odpowiedz w książce jest dobra
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości