2 zadania maturalne z genetyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
searafina
Posty: 117
Rejestracja: 2 maja 2006, o 08:10

2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: searafina »

Prosze o szybka pomoc bo za bardzo nie wiem jak je zrobic , a matura lada dzień

Zad 1. Mukowiscydoza jest choroba uwarunkowana genetycznie. Przyblizona częstośc wystepowania tej choroby to 1 na 2 500 rodzących się dzieci(4 na 10 000), dziecko chora zawsze dziedziczy dwa zmutowane geny, jeden od matki, drugi od ojca. oboje rodzice okreslani sa jako nosiciele genu gdyż każde z nich ma tylko po jednej kopii tego genu.
Oblicz jakie jest prawdopodobieństwo, że jesteś nosicielem genu mukowiscydozy.

Zadanie 2.

Wsród indyków rasy bronz szerokopierśny albinizm jest wywołany mutacją genu Bb przenoszonego przez chromosom X. U ptaków płcią heterogametyczna są samice.
Określ w jaki sposób hodowca może sprawdzic, czy indyk(samiec) o barwnym upierzeniu jest homozygota czy heterozygotą. odpowiedx ziilustruj odpowiednimi krzyżówkami genetycznymi.

I jeszcze chciałam poprosic o wytłumaczenie na jakimś przykładzie zastosowania krzyżówki testowej bo niby wiem z definicji kiedy sie ją stosuje, ale za bardzo nie wiem jaki ma dac efekt to jej zastosowanie.


Bede bardzo wdzieczna za pomoc.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: Batha »

searafina pisze:I jeszcze chciałam poprosic o wytłumaczenie na jakimś przykładzie zastosowania krzyżówki testowej bo niby wiem z definicji kiedy sie ją stosuje, ale za bardzo nie wiem jaki ma dac efekt to jej zastosowanie.
przyjmijmy, że żółty kolor kwiatków całkowicie dominuje nad białym
chcesz sprawdzić, czy żółty kwiatek to heterozygota homozyg. dom. I krzyżujesz go z białym kwiatkiem (który jest homozygotą recesywną). rozpisz 2 krzyżówki, w której żółty kwiatek jest Aa, a w drugiej AA. i porównaj wyniki

[ Dodano: Sob Maj 10, 2008 17:10 ]
piszesz krzyżówkę 2 heterozygot
jakie jest prawdopodobieństwo, że tej parze urodzi się chore dziecko (oznaczam jako Z), a jakie, że nosiciel (niech będzie Y)
i układzasz proporcję

1 - Z (ta jedynka birze się z treści zadania: 1 na 2500)
x - Y
x=

skoro, całość to 2500 (z treści zadania), to wyliczysz P
P=x/2500
searafina
Posty: 117
Rejestracja: 2 maja 2006, o 08:10

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: searafina »

ok , czyli krzyżówka 1( z heterozygotą)

Otrzymuje Aa i aa.

krzyżówka 2 (z homozygota dominującą)

Otrzymuje tylko Aa

I skad teraz mam wiedziec czy jest on hetero czy homozygotą dom.?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: Batha »

zad 2
tu się wykorzysta krzyżówkę testową
indyk będzie krzyżowany z szrokopierśnią albinistką. jaki genotyp będzie mieć ta indyczka?

zrób 2 krzyżówki, w jednej indyk będzie hterozyg, a w drugiej hom.dom

[ Dodano: Sob Maj 10, 2008 17:15 ]
searafina pisze:I skad teraz mam wiedziec czy jest on hetero czy homozygotą dom.?
sama sobie na to pyt odpowiedziałaś
w krzyżowaniu z heterozyg powstają 2 różne fenotypy, rozszczepienie cech fenotypowych 1:1
z homozyg.dom jest jeden rodzaj fenotypu w potomstwie, roszczepienie cech= 1:0
searafina
Posty: 117
Rejestracja: 2 maja 2006, o 08:10

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: searafina »

batha pisze: sama sobie na to pyt odpowiedziałaś
w krzyżowaniu z heterozyg powstają 2 różne fenotypy, rozszczepienie cech fenotypowych 1:1
z homozyg.dom jest jeden rodzaj fenotypu w potomstwie, roszczepienie cech= 1:0
Aha czyli chodzi o to, że poprostu nie moze byc rozszczepienia 11 bo te żółte mają całkowice dominowac nad białymi, tak bo ja mam dzis naparwde jakies problemy z mysleniem i już nic nie kapuje.sory, ze tak męcze:(
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: Batha »

tak. Żółte całkowicie dominują nad białymi, gen A maskuje gen a
nic nie szkodzi, że męczysz, bo to i dla mnie przygotowanie do matury
searafina
Posty: 117
Rejestracja: 2 maja 2006, o 08:10

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: searafina »

to w tym zadaniu 2 odnosnie tych indyków to ta indyczka to ma genotyp bb. czyli jezeli był by homozygota to wszyscy potomkowie byli by ubarwienie a jeżeli był tym hetrozyg. to pojawiły by sie albinosy, dobrze myślę?

a odnośnie tej mukowiscydozy to nie za bardzo rozumiem
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: Batha »

indyczka ma genotyp Xb Y
bo napisali, że gen b leży w chromosomie X, i u ptaków samice są hemizygotami
searafina
Posty: 117
Rejestracja: 2 maja 2006, o 08:10

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: searafina »

aha . nie zauważyłam.i na takich rzeczach niedopatrzeniach traci się później punkty na maturze.a moja psorka z bioli zawsze powtarza : czytac uważnie polecenia.

Czyli i tak pojawią sie albinosy tam gdzie jest hetrozygota.
Dzięki za pomoc. Juz dodałam Ci punkt.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: Padre Morf »

searafina pisze:Zad 1. Mukowiscydoza jest choroba uwarunkowana genetycznie. Przyblizona częstośc wystepowania tej choroby to 1 na 2 500 rodzących się dzieci(4 na 10 000), dziecko chora zawsze dziedziczy dwa zmutowane geny, jeden od matki, drugi od ojca. oboje rodzice okreslani sa jako nosiciele genu gdyż każde z nich ma tylko po jednej kopii tego genu.
Oblicz jakie jest prawdopodobieństwo, że jesteś nosicielem genu mukowiscydozy.
Ja zrobiłbym to tak:
Osoba chora ma genotyp mm.
p(mm)=1/2500=0,0004 (prawdopodobieństwo wystapienia mukowiscydozy).
Trzeba policzyć p(m) wiec wystarczy wyciągnąć pierwiastek kwadratowy z p(mm). Pierwiastek z 0,004 wynosi 0,02. Wynika z tego, że 0,02 (2%) danej grupy ma allel m.
Allel M ma w takim wypadku 1-0,02=0,98.

nosiciel ma genotyp Mm.
Prawdopodobieństwo wystąpienia gernotypu Mm wynosi:
p(Mm)=2*p(M)*p(m)=2*0,98*0,02=0,0392
searafina
Posty: 117
Rejestracja: 2 maja 2006, o 08:10

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: searafina »

W sumie to pamiętam, że taka metodę obliczen tez stosowaliśmy. Szkoda, że nie mam odpowiedzi do tego zadania. Ale wyglada to logicznie. Dzieki za pomoc.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: 2 zadania maturalne z genetyki

Post autor: Padre Morf »

WGenetyce Lewińskiego jest bardzo podobne zadanie tyle, że dotyczy albinizmu i liczby są nieco inne. Rozwiązane w identyczny sposób jak to wyżej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości