Amfoteryczność

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Amfoteryczność

Post autor: persil1991 »

Moje pytanie tyczy się udowadniania amfoteryczności. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy aby udowodnić amfoteryczność jakiegoś związku wystarczy zapisać jego reakcję z zasadą i kwasem? Mam bowiem udowodnić amfoteryczność Al(OH)3. Czy więc należy zapisać to tak:
Al(OH)3 + KOHAl(OH)3 + KOH
2Al(OH)3 + 3H2SO4Al2(SO4)3 + 6H2O
?
Czy może pierwsza reakcja jest zbędna? I jakie płyną wnioski (bo mam je podać) z zapisu tych reakcji?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Amfoteryczność

Post autor: Batha »

persil1991 pisze:Al(OH)3 + KOHAl(OH)3 + KOH
to nie jest reakcja, bo nic się nie zmienia.
powinno to wyglądać tak:
= Na[Al(OH)4]
lub
= Na3[Al(OH)6]

druga jest ok

wnioski. : wodorotlenek glinu ma charakter amfoteryczny.
przed wnioskami pisze sie obserwacje (rozpuszczenie się osadu i powstanie klarownego r-ru)
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Amfoteryczność

Post autor: persil1991 »

= Na[Al(OH)4]
lub
= Na3[Al(OH)6]

O Jezu, można prosić o lekkie wyjaśnienie skąd to się wzięło? Pierwszy raz widzę taki zapis (przynajmniej na lekcji nigdy takiego nie mieliśmy). A czy można zapisać to jakoś inaczej, aby udowodnić tą amfoteryczność?

[ Dodano: Pią Maj 23, 2008 22:19 ]
I czy w ogóle zapis reakcji Al(OH)3 z zasadą jest potrzebny? No bo w końcu sam wzór tego związku mówi nam, że glin reaguje z zasadą, więc spełnia jeden z dwóch warunków amfoteryczności (drugi warunek to ta reakcja z kwasem). Ale pytam, bo nie wiem.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Amfoteryczność

Post autor: Batha »

powstaje związek kompleksowy. Glin przyjmuje liczbę koordynacyjną 4 lub 6.
może tak pisaliście?: NaAlO2 lub też Na3AlO3
persil1991 pisze:No bo w końcu sam wzór tego związku mówi nam, że glin reaguje z zasadą
co w tym wzorze mówi o reakcji z zasadą? Czy wg Ciebie Ca(OH)2 też będzi ereagować z zasadą?
Magnolia
Posty: 184
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 18:17

Re: Amfoteryczność

Post autor: Magnolia »

W celu udowodnienia amfoteryczności wodorotlenku glinu możnaby zapisać reakcję w nieco inny sposób:
\( Al(OH)_{3}+NaOH mapsto NaAlO_{2}+2H_{2}O \)
Może ten zapis bardziej przemawia.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Amfoteryczność

Post autor: persil1991 »

co w tym wzorze mówi o reakcji z zasadą? Czy wg Ciebie Ca(OH)2 też będzi ereagować z zasadą?[/quote]

To Ca(OH)2 nie będzie reagować z zasadami? Skąd to wiadomo?

A ten zapis NaAlO2 lub też Na3AlO3 najbardziej przypomina mi wodorosole, ale to chyba nie to. Jestem dopiero w pierwszej klasie LO (i to nie biol-chem), więc mogłem nie mieć.

[ Dodano: Pią Maj 23, 2008 22:37 ]
Magnolia pisze:W celu udowodnienia amfoteryczności wodorotlenku glinu możnaby zapisać reakcję w nieco inny sposób:
\( Al(OH)_{3}+NaOH mapsto NaAlO_{2}+2H_{2}O \)
Może ten zapis bardziej przemawia.
W takim razie ma pytanko co do tego zapisu. Czy jest jakaś reguła, która mówi, kiedy taki zapis się stosuje? No bo mam np. udowodnić amfoteryczność także ZnO, no ale tam chyba będzie normalnie przebiegać reakcja z zasadą, czyli:
ZnO + 2KOHZn(OH)2 + K2O
A pan prof. od chemii (wspominany p. Pers) zawsze wymaga od nas tego, czego akurat nie przerobił stąd pytam.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Amfoteryczność

Post autor: Batha »

persil1991 pisze:ZnO + 2KOHZn(OH)2 + K2O
taka reakcja nie zajdzie. jeśli chcesz udowodnić, że tlenek jest amfoteryczny, musisz uwzględnić jeszcze wodę:
ZnO + 2KOH + H2O = K2[Zn(OH)4]
lub też ZnO + 2KOH = K2ZnO2 + H2O


wodorosloe, to np NaHS, Ca(HSO4)2
jak sama nazwa wskazuje, posiadają wodór
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Amfoteryczność

Post autor: persil1991 »

batha pisze:
persil1991 pisze:
ZnO + 2KOH = K2ZnO2 + H2O

Czy można prosić, o jakąś krótką lekcje jak robi się to K2ZnO2 i NaAlO2? Mamy w zadaniu domowym do udowodnienia amfoteryczność dwóch tlenków i dwóch zasad, a z ów zadania domowego ma być sprawdzian, więc wtedy już internet mi nie pomoże ani specjaliści w tym temacie.

Obawiam się, że na sprawdzianie może pojawić się także polecenie, abym udowodnił amfoteryczność np. berylu. Czy wystarczy napisać normalnie jego reakcje z zasadą i kwasem, czyli:
Be + 2KOHBe(OH)2 + 2K
Be + H2SO4BeSO4 + H2
czy także wyjdą z tego jakieś dziwadełka?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Amfoteryczność

Post autor: Batha »

persil1991 pisze:Be + 2KOHBe(OH)2 + 2K
Be + H2SO4BeSO4 + H2
druga ok
pierwsza nie. Be nie jest na tyle aktywny, by wyprzeć K. Wyprze za to wodór.
reakcja będzie wyglądać tak: Be + 2KOH + 2H2O= K2[Be(OH)4] + H2

w amfoteryczności chodzi o to, że raz coś zachowuje się jak kwas, a raz jak zasada. Z reakcjami z kwasami nie masz problemów. Dlatego skupię się na zasadach.
jest sobie związek: Zn(OH)2. żeby łatwiej było go sobie wyobrazić jako kwas (bo to one reagują z zasadami) można zapisać go w taki sposób: H2ZnO2.
zapewne wiesz, jak wyglądają reakcje tlenków kwasowych z zasadami? Np: SO2 + 2NaOH = Na2SO3 + H2O. Wystarczy zamiast SO2 napisać ZnO

powstawanie zw. kompleksowych:
za liczbę koordynacyjną bierz 4 lub 6. i tą liczbę wpisujesz za (OH)
wiesz, że gr. OH ma ładunek -1. tak więc bez problemu policzysz ładunek nawiasu kwadratowego. i potem już tylko dopisać z przodu metal
K3[Cr(OH)6]
Magnolia
Posty: 184
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 18:17

Re: Amfoteryczność

Post autor: Magnolia »

Wodorotlenek glinu rozpuści się w nadmiarze NaOH, stąd ta reakcja.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Amfoteryczność

Post autor: persil1991 »

Dziękuję bardzo za pomoc. Mam tylko dwa pytania. Pierwsze: kiedy wziąć liczbę koordynacyjną 4, a kiedy 6?

Drugie pytanie postaram się opisać, żebym został dobrze zrozumiany. Czy jeśli, udowadniając amfoteryczność np. tego tlenku berylu oraz samego berylu do reakcji użyję Al(OH)3, to zajdą one tak:
3BeO + 2Al(OH)33Be(OH)2 + Al2O3
oraz dla samego berylu
3Be + 2Al(OH)33Be(OH)2 + Al2O3
?
No bo w końcu beryl jest aktywniejszy stąd powinien wyprzeć glin. Czy jednak wszystkie reakcje zajdą wg podanego przez paniąklucza"?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Amfoteryczność

Post autor: Batha »

nie ma znaczenia, kiedy stosujesz 4 czy 6. to obojetne (wyjątkiem są metale, co wartościowości 4- nie mają one l.kor 4)

jeśli piszesz reakcje udowadniejącą amfoteryczność, musisz użyć mocnej zasady. (czyli wodorotlenki metali I i II grupy bez Be i Mg)
persil1991 pisze:3BeO + 2Al(OH)33Be(OH)2 + Al2O3
oraz dla samego berylu
3Be + 2Al(OH)33Be(OH)2 + Al2O3
nie pisz reakcji wymiany.
jeśli piszesz reakcję dla tlenku lub samego metalu musisz uwzględnić wodę.
i ma powstać zw. kompleksowy lub sól (w stylu NaAlO2)

ps. na dalsze pytania odpowiem jutro
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Amfoteryczność

Post autor: persil1991 »

Dziękuję za kolejne odpowiedzi. A jeszcze niedawno moim marzeniem był kierunek lekarski. No ale z taką wiedzą to raczej nie warto pchać się na maturkę z chemii. Jeszcze doprowadzę do zawału egzaminatora moimi odpowiedziami i będę mieć człowieka na sumieniu. Może spróbuję z fizą. Czas pokaże.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Jeśli tylko będę mógł, to się odwdzięczę (choć z powodu niezbyt rozległej wiedzy w tych dziedzinach nie wiem czy będzie to możliwe na tym forum). W razie dalszych wątpliwości, nie omieszkam zapytać.

[ Dodano: Nie Maj 25, 2008 20:45 ]
Witam, to znowu ja. Moje pytanie dotyczyć będzie powstawania tych związków kompleksowych. Kiedy w substratach dodaję wodę? W jakich sytuacjach? Bo w przypadku reakcji dwóch zasad wody chyba nie dodaję np.
Al(OH)3 + 3KOHK3[Al(OH)6]
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości