Rośliny lecznicze - zielnik

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
narchi
Posty: 4
Rejestracja: 17 cze 2007, o 14:08

Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: narchi »

Witam wszystkich serdecznie.
Potrzebuję rady. Muszę zrobić zielnik 40-50 roślin. Muszę mieć zasuszone wszystkie części. Macie może jakieś rady jak np. najlepiej jest zasuszać, jak je rozmieścić i jak zrobić ten zielnik żeby było dobrze:)

Pozdrawiam!
xyzP
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: Medycyna Lwów »

najlepiej zrobić zielnik na konkretny temat, np. rośliny lecznicze. Wówczas nazwy porządkujesz w kolejności alfabetycznej (wg polskich lub łacińskich mian) - można zaprezentować różne surowce (liście, kwiaty, ziela, korzenie) i substancje czynne farmakologiczne z nich pozyskiwane. Więcej informacji znajdziesz w ksiażkach do farmakognozji dla studentów farmacji.
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: Mrówek »

Zielnik dotyczący konkretnego terenu, np swojej okolicy, sposób i i kolejność dowolna zamieszczania.
konturek

Re: Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: konturek »

Jeżeli to praca konkursowa to jednak lepiej ułożyć je alfabetycznie.
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Re: Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: zielenica »

zadanie domowe na wakacje? P
a musicie dawać korzenie? u nas był wymóg, że korzonki muszą być też jeśli jakaś roślina miała je zbyt grube i mięsiste, suszyłam je na słonku rozwieszone. Potem, przy danej roślinie umieszczany był nr korzenia, bo korzonki były osobno w ładnie oklejonym pudełku po butach, z tymi numerami, żeby odpowiednio dopasować je do roślinek.
Nie można umieszczać w zielniku roślin chronionych! Takie zielniki na ogół zostają nie ocenione przez nauczyciela.
W zielniku rozmieszczamy rośliny alfabetycznie.
Dobrze jest podać systematykę i po kolei grypę, rodzinę etc., do których roślina należy.

Jeśli rośliny lecznicze, to rzeczywiście, powinna być wzmianka o tym, do czego były/są wykorzystywane
_
|systematyka | wklejona |
|zastosowanie |roślinka z |
|(opis?) | podpisem |
|_| |
coś takiego?
(rozpisałam się. ale takie rzczy to mój mały kot w głowie ^^)
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: ziabol »

tia. czeka mnie w tym roku podobna zabawa
nie wiem czy się cieszyć czy bać.
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Rośliny lecznicze - zielnik

Post autor: grzyb_m »

Można również zrobić zielnik wg rodzin (ewentualnie w obrębie danej rodziny alfabetycznie). Poza tym warto zaopatrzyć się w gazety. Zebrane rośliny ułożyć na gazecie, nie rzucić i czekać aż się zasuszą. Fajnie by było, jak byś przekładał je codziennie, przynajmniej na samym początku suszenia. Taki stosik gazet zawierający roślinki należy obustronnie przyłożyć jakąś siatką i mocno związać Potemnaklejasz roślinę na kartkę (swoboda wyboru). Można użyć kleju lub taśmy, ale estetyczniej będzie to wyglądało jak powycinasz cieniutkie paski np. z papieru śniadaniowego, nimi będziesz przytrzymywał roślinę na kartce, a same paseczki będą przyklejone taśmą lub klejem. Daje to również pewien komfort w razie złego przyklejenia - bez problemowo można taką roślinkę odkleić i przenieść na inną kartkę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość