Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: agatha_89 »

Mam pytanie, rozważam bardzo poważnie by po śmierci pozwolić aby pobrac odemnie moje organy. Jednak nie wiem jak i gdzie miałabym wyrazić taką zgode, musze się do kogoś zwrócić ? Chyba musi to być udokumentowane na piśmie ?!
Prosze o pomoc w tej sprawie w jaki sposób mam wyrazić tą cheć na zgode poprania odemnie organów po śmierci.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: Padre Morf »

Musisz wypełnić tzw. świadomą zgodę na bycie dawcą.

Trzeba to wypełnić i nosić przy sobie. Najlepiej w portfelu obok dokumentów. Ważne jest też powiadomienie rodziny o tym, że chcemy być dawcą.

Warto pobuszować na:
przeszczep.pl
poltransplant.org.pl
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: Batha »

Kod: Zaznacz cały

pierwszapomoc.net.pl/przeszczep.html
tu jest, na dole, oświadczenie do pobrania
my w szkole po wf-ie dostaliśmy takie karteczki
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: agatha_89 »

dziekuję Wam za pomoc :) to piekne,ze po smierci możemy jeszcze dac coś od siebie - uratowac czyjes życie !
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: Padre Morf »

agatha_89 pisze:to piekne,ze po smierci możemy jeszcze dac coś od siebie - uratowac czyjes życie !
No nie do końca. Może się okazać, że narządy nie nadają sie do przeszczepu.
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: agatha_89 »

tak wiem,ale sama możliwość -wyrażenie woli jest szansa dla innych ludzi, którzy walczą o swoje życie.
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: Gosiaczek »

Morfeusz pisze:Może się okazać, że narządy nie nadają sie do przeszczepu.
racja
albo ktoś nie dbał o siebie za życia albo rozbił się na motocyklu i niewiele z niego zostało
hmm a nie trzeba być pełnoletnim by podpisać takie oświadczenie?
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: onlyma »

A ja słyszałam, że istnieje coś takiego jak zgoda domniemana, czyli w wypadku śmierci pnia mózgu jeśli osoba za życia nie określiła, że nie chce zostać dawcą, to można pobrać od niego organy.
Gosiaczek pisze: hmm a nie trzeba być pełnoletnim by podpisać takie oświadczenie?
Chyba trzeba. Co prawda ja będę pełnoletnia dopiero we wrześniu, ale noszę podpisane oświadczenie woli i powiadomiłam o tym rodziców.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: yeast »

Gosiaczek pisze:albo rozbił się na motocyklu
Z motocyklistów ponoć wbrew pozorom da się nieźle pobierać organy. Może to zależy od szybkościP.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: onlyma »

Większość społeczeństwa nie wie, że prawną podstawą pobrania
narządów do przeszczepu po czyjejś śmierci jest w naszym kraju
tzw. zgoda domniemana, czyli niewyrażenie sprzeciwu za życia.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: Padre Morf »

onlyma pisze:A ja słyszałam, że istnieje coś takiego jak zgoda domniemana, czyli w wypadku śmierci pnia mózgu jeśli osoba za życia nie określiła, że nie chce zostać dawcą, to można pobrać od niego organy.
Istnieje zgoda domniemana niemniej jednak pyta się rodzinę o zgodę. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pobiera sie organy wbrew woli rodziny może ona wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem i sąd może zakazać pobrania. Jeśli pacjent wyraził swoją wolę (figuruje w centralnym rejestrze sprzeciwów albo ma oświadczenie woli) respektuje sie jego wolę bez względu na to co twierdzi rodzina.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: Przemeqq »

Morfeusz pisze:Istnieje zgoda domniemana niemniej jednak pyta się rodzinę o zgodę. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli pobiera sie organy wbrew woli rodziny może ona wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem i sąd może zakazać pobrania.
A z reguły rodzina zrozpaczona po śmierci bliskiej osoby nie chce słyszeń o niczym tak oryginalnym i słabo rozpowszechnionym w Polsce jak przeszczep organów - smętna rzeczywistość ludzi-egoistów.
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Zgoda na przeszczep organów po śmierci

Post autor: agatha_89 »

Przemeqq pisze:A z reguły rodzina zrozpaczona po śmierci bliskiej osoby nie chce słyszeń o niczym tak oryginalnym i słabo rozpowszechnionym w Polsce jak przeszczep organów - smętna rzeczywistość ludzi-egoistów.
To przykre

Powinno uswiadamiać sie ludzom jaki to piękny gest ! ! !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości