akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Mysia
Posty: 195
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 08:28

akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Mysia »

mam do was pytanie: ile mniejwięcej kosztuje utrzymanie szynszyla? jaką kupić klatkę, jakie zabawki, jakie drzewo może jeść, co lubią, a czego nie? ile będzie mnie kosztowała:
1)klatka
2)wypozażenie
3)transporter, jak jest potrzebny
4) inne dodadki

pomórzcie jak pomożecie będe
Chamaedorea
Posty: 14
Rejestracja: 1 paź 2007, o 11:08

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Chamaedorea »

Nie chcę absolutnie straszyć. Ja łącznie na samąwyprawkę i szynszyle wydałam 600 zł. Z tym, że w jedzeniu zrobiłam trochę hurtowo bo przez Internet .

Nie wiem ile Ciebie będzie kosztowała klatka, może znajdziesz tańszą o odpowiednich wymiarach. Poza tym- ja mam dwie szylki, nie wiem ile będziesz mieć Ty.
1) klatka - ja załaciłam 200zł, kupowałam na Allegro czyli doszły koszty przesyłki, ale mniejsza z tym. Klatkę mam o wymiarach: 100cm: wysokość, 80cm: długość, 47cm: szerokość. Ta była z wyposażeniem (prócz półek i drabinek jeszcze 2 miseczki, poidełko, kołowrotel), kupiłabym bez tego, ale niestety - taka na Allegro jest chyba największa bo dalej to już woliery.
2) wyposażenie - ja miałam razem z klatką częśc wyposażenia. Czyli poidełko, miseczki - to raczej drogie rzeczy nie są. Dalej- dla szylek wyposażeniem są również gałęzie, hamaczki, co tam zdołasz wymysleć, można kupić, zrobić samemu, może popatrz na strony sklepów internetowych . O, musisz mieć jakiś pojemnik na pył kąpielowy . Ja mam szklaną kulę, płaciłam 35zł chyba.
3) Transporter mam - na pewno przydatny jeśli chodzi o ew. wizyty u weta, przy zmienianiu ściółki, jeśli dwie szylki to gdyby któraś była chora i trzeba było ją oddzielić, tak samo nawet z jedną- czasem przy złamaniach łapki też zwierzaki powinny mieć raczej małe pole do popisu. Ja kupiłam transporter głównie na wyjazdy wakacyjne (bo będę szylki zabierać ze soba, mam taką możliwość) bo wiadomo, że rozłozonej metrowej klatki nie upchnę w samochodzie, jedynie złozoną. No i też zależy, jakiej wielkości - ja mam duży ( długość 58, szerokość 37, wysokość 32 cm), ale może być też mniejszy.
4) Inne dodatki - no cóz, na pewno żywność. Karma (i znowy wybór jest od zupwełnie tanich, po te o wiele droższe, ja płacę 19zł za 1 kg),sianko, mogą być produkty Zuzali, Herbal Petsu.

Musisz po prostu sama się rozejrzeć - po zoologach w mieście, albo po sklepach internetowych, bo w sumie nie wiem jak będziesz chciała pupile karmić, jakiej wielokości klatkę potrzebujesz itd.
A same szynszyla kosztuje różnie, zależnie od zoologa, u mnie w mieście są za 65zł standardy, ja miałam dwie szylki od hodowcy raczej za symboliczną cenę (50zł za szylkę ) no i też trudno coś powiedzieć
Pozdrawiam.
Mysia
Posty: 195
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 08:28

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Mysia »

Chamaedorea dzięki za pomoc:) ja raczej bvęde miała jedną szynsylkę.

[ Dodano: Pon Paź 01, 2007 21:40 ]
u nas w zoologu kosztuje szynszylka ok 120 zł (samo zwierze)
wiza55
Posty: 103
Rejestracja: 23 lip 2007, o 16:40

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: wiza55 »

A jaki szynszyl?
Bo są różne odmiany, a te standardowe raczej tyle nie kosztują.
Mysia
Posty: 195
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 08:28

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Mysia »

Wiza55 nie wiem:P ja się nie znam na rasach. ale chyma taki biało-szary w paski.
wiza55
Posty: 103
Rejestracja: 23 lip 2007, o 16:40

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: wiza55 »

A masz jakieś jego zdjęcie?
Mysia
Posty: 195
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 08:28

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Mysia »

wiza55 mam:) jak przegram do komputera to dodam:0)
podobny do twojego, tylko w paski nie w kropki

pozdrazwiam
mmadzia_a

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: mmadzia_a »

mam takie pytanie: ile minimum wysokosci musi miec klatka dla szynszyla? wiem, wiem, to pytanie juz sie pojawialo na forum, ale tam wszyscy sie rozpisuja jakie to oni maja klatki, ze im wieksza tym lepsza itp, a ja chce po prostu dostac prosta odpowiedz na proste pytanie 8) z gory dzieki
Mysia
Posty: 195
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 08:28

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Mysia »

mmadzia_a to tak: ja mam klatkę chyba 100cmx100cm,150cm i mój szynszyl się w niej czuje dobrze. ale w takiej książce wyczytałam, zę klatka nie powinna być mniejsza jak:
-dla 1 szynszyla: 60cm szerokość, 50 długość i wysokość
-dla 2 szynszyli: 80cm szerokość, 50 długość i wysokość

oczywiśćie im większa klatka, tym lepiej)

pozdrawiam
wiza55
Posty: 103
Rejestracja: 23 lip 2007, o 16:40

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: wiza55 »

U mnie w sklepie szynszyl standardowy koszuje: młode-5 miesięcy-120zł
starszy-2lata-55zl.
Nikita i Raiczu

Co kupić raz a porzadne a co wystarcza tylko na kilka dni

Post autor: Nikita i Raiczu »

Zapewne to przeciętny szylek - szary
klatka- Ja na początku kupiłam Raiczowi największą klatkę w duŻym zoologiku (wymiarów nieznam) coś ok. 120/120/100 za 300zł. Po krótkim czasie okazało się Że niespełna 3 miesięczny szynszylek mieści się (niewiem jak) między prętami. Klatka została wymieniona na niewiele mniejszą za cenę 250zł.
szynszylek - Raiczu mnie nic nie kosztował poniewaŻ dostałam go malutkiego od kumpla ktory ma małą rodzinkę. Ale wiem ze u nas (w Poznaniu) kosztuje szary kilkumiesięczny około 100-150zł.
wyposaŻenie - to miewielki wydatek. domek (ok 30zł), akwarium bądź kula (ok 30zł)[ja obecnie uŻywam akwarium ale wcześniej uŻywałam wielkiej miski dla pla i tez bylo sii :idea: ],miseczka (5-10zł), poidełko (5-10zł),ewentualnie hamak (30-40zł)
wydatki codzienne:
*karma ok 1kg na 1-2 miesięcy zaleŻnie od szyla ( jeŻeli nie zaleŻy ci na kasie to kupuj te najlepsze za ok. 20zł kg, ja takie kupuje i mój szynszylek dobrze na tym wychodzi)
*trociny - trzeba je zmieniać co 2 tygodnie czyli gdzieś 5 zł na miesiąc
*sianko które trzeba dawać do woli co wychodzi zaleŻnie od szynszylko ok. 2-5zł na miesięc
*casbest(granulat pochłaniający zapach) - zawsze trzeba wsypać trochę (ze 3 garsci) do rogu, Żeby nam w pokoju tak niesmierdziało to jest paczka za ok 10-15zł która starcza na jakieś 2 miesiące :)
*piasek - gdzieś 1 paczka na tydzień czyli tak z 5zł
*sól i wapno ok. 10zł a wystarczają na 1/2 roku
* kolby - podawane ok.2-3 na miesiąc , jedna ok.1,5-2zł
* gryzaki, sa bardzo potrzebne do ścierania ząbków, ja kupuje w skle-pie, pudełko kosztuje ok 2zł i starcza na 2-3 miesięcy ale moŻna terz samemu pozbierać gałązki drzew owocowych :idea:
- wydatki niekonieczne:
*herbal petsy- czyli róŻne przysmaki suszone, ja mam całą gamę produktów, np: jabłko, gruszka, marchew, korzonki, jerzyny i owoce leśne, itd.
osobiście znam właściciela (mieszka na tym samym osiedlu). Kiedyś mój szynszyl miał biegunkę i nic mu niepomagało (krople, witaminy, dieta, węgiel) i moj zoolog dał mi do niego numer. Koles przyszedł do mnie pod klatke dał mi jakiś proszek (za darmo) i powiedział Że moge stosować na własna odpowiedzialność. Po 2 dniach szynszylek znowu cieszył sie wybiegiem.Według mnie firma godna zaufania.
*trank- kiedyś kupowałam ale teraz uwaŻam Że niepotrzebny wydatek, to przefiltrowana woda ze specjalnymi minerałami i witaminami (ok. 8zł) ja sama podaje przegotowaną wodę czasem rozpuszczam w niej witaminki.
* witaminy- sprzedawane w płynie (dodawane do wody w poidełku) ok 10-15zł na miesiąc i w postaci granulek (2zł) podawane w dawce jednoraziwej bądź (10zł) w dawce miesiecznej. Ja kupuje czasami jak mam odlot ale za to mój szylek ma pełnowartościową karmę która ma w sobie wszystkie witaminki.
* produkty zapachowe- to tylko wtedy gdy ty chcesz sobie zycie udogodnić mozna kupić sianko lub trocinki z ciekawym zapachem, ja niestosuje.
* przysmaki - typu kółka, obręcze i roŻki moŻna kupic mniej więcej w cenie kolby, ja podaje mniejwiecej raz w miesiącu bo lubie sprawić mojemu zwierzakowi przyjemność.
* wafle - według mnie to wyjątkowy i bardzo fajny produkt. Mój szylek kiedy je dostaje jest w 7 niebie, na dodatek prawie w ogóle nie tuczą (co sie liczy u szynszyli) i są w dobrej cenie. pudełko ewentualnie 2 wystarczają na miesiąc a kosztyje jakieś (2-3zł)
Ostatnio zmieniony 2 mar 2008, o 19:31 przez Nikita i Raiczu, łącznie zmieniany 1 raz.
gabczi
Posty: 3
Rejestracja: 6 lip 2008, o 16:34

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: gabczi »

Mam pytanie. Zamierzam kupić sobie szynszyle. I chciałabym wiedzieć czy można je prowadzać na smyczy i wyprowadzać od czasu do czasu na dwór tak jak np.królika?
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: akcesoria dla szynszyla. jakie? ile mnw. kosztują?

Post autor: Szyszek1993 »

Wiesz teoretycznie można, choć nie jest to konieczne! Szynszyli jest dośc płochliwym futrzakiem, więc nie wiem czy to do końca super pomysł! Po drugie nie lubią smyczy, upszęży, szelek! A po trzecie nie jest wskazane spożywanie w większycj ilościach świeżych rzeczy typu trawa, owoce, warzywa.jelsi juz to nie za dużo, bo zwierzaki z chile z gór gdzie żywią się suchymi pędami!
Moim zdnaniem nie warto go męczyć i stresować, i osobiście żdanego z moich szynszyli nie wyprowadzam na dwór, 1000x lepsze uważam codzienne spacery po pokoju bez smyczy, tylkosamowolka"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości