podział enzymów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

podział enzymów

Post autor: Vinci »

Czy moglby ktoś mi podać taki podzial i w jednym zdaniu co poszczególna grupa robi, w książce nie ma tego odkladnie a w Internecie na kazdej stronie jest inaczej.
ziomalka
Posty: 155
Rejestracja: 10 mar 2006, o 17:18

Re: podział enzymów

Post autor: ziomalka »

•oksydoreduktazy - przeprowadzają reakcje typu redox ( utleniania - redukcjii )
•transferazy - przenoszą grupy funkcyjne z jednej cząsteczki na inną
•hydrolazy - biorą udział w reakcjach rozpadu z udziałem wody
•liazy - udział w reakcjach rozpadu bez udziału wody
•izomerazy - udział w reakcjach przegrupowania wewnątrzcząsteczkowego
•ligazy - udział w reakcjach syntezy

W. Lewiński - Biologia 3

PS jesli chcesz przykłady tych enzymów, daj znać:)
bagatha

Re: podział enzymów

Post autor: bagatha »

-oksydoreduktazy- np. dehydrogenazy (przenosza protony i elektrony z substratu na koenzym lub odwrotnie, a czasem na tlen), reduktazy (katalizuja przenoszenie protonow i elektronow lub samych eletr. z przenosnikow na dalsze uklady oksydoredukcyjne), a takze oksydazy, oksygenazy, hydroksylazy, peroksydazy.

- transferazy- katalizuja reakcje przeniesienia grup pomiedzy poszczegolnymi zwiazkami z udzialem specyficznych koenzymow, np. acylotransferazy, aminotransferazy.

- hydrolazy- katalizuja reakcje hydrolizy czyli rozkladu wiazan z udzialem czasteczki wody, np. glikozydazy

- liazy- odwracalnie lub nieodwracalnie katalizuja odlaczenie grup od substartu bez udzialu wody

- izomerazy- katalizuja reakcje izomeryzacji, np. racemizacja, epimeryzacja, izomeryzacja cis-trans

- ligazy- katalizuja wytwarzanie wiazan miedzy 2 czasteczkami, co wiaze sie z rozpadem ATP, np. ligaza, karboksylaza.

zrodlo: notatki na podstawie Kaczkowskiego, Biochemia.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: podział enzymów

Post autor: Vinci »

dziekuje bardzo o to mi chodizlo ]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości