Kandydaci na medycyne - matura 2009

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

Dla mnie fakultet to ostatnia deska ratunku, mój profil skończył już biologię i chemię, a fakultet z każdego przedmiotu to i tak tylko 2 godziny lekcyjne w tygodniu. Ale dla mnie to na pewno zdecydowanie lepsze niż nic )

Prawdę mówiąc jestem ze Strzelec Opolskich, jest tutaj liceum ogólnokształcące, ale powiedzmy, że kiedy przyszedł czas składania podań z powodów osobistych nie chciałam go złożyć w swojej miejscowości. Później zrobiło się za późno, bo rok szkolny jest w tym liceum dzielony na trymestry i są kursy z każdego przedmiotu, przez pierwsze 4 czy 5 semestrów kursy podstawowe, a później wybiera się roszerzone i część tylko (jak polski i typu w-f) zostaje podstawowa. Teraz brzmi świetnie )

Notatki z lekcji ciężko jest dostać, sama posiadam z chemii tylko pierwszą część, kiedyś myślałam, że kupiłam drugą, ale wróciłam do domu i okazało się, że to ta którą mam, więc jedną mam w zapasie, mogę odsprzedać, nowa, nieużywana )
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: veg999 »

persil1991 pisze: [ Dodano: Sro Lip 23, 2008 15:54 ]
veg999 pisze:[mod] co do książek to WSiPu są fajne
Tak, mam. Inaczej bym nie ujechał. Ale warto mieć do tego Operon, bo to on zawiera wszystkie treści potrzebne na maturę. Ani słowa więcej, ani mniej.
Skąd masz takie informacje że Operon zawiera całą treść na mature? Ja 2 lata biol-chemu mam za sobą i korzystaliśmy z WSiPu właśnie, czasami dodatkowe informacje były z PWNu.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: doktorka »

operon jest podrecznikiem, ktory jest podstawa do matury, glownie dlatego, ze pytania ukladaja jego autorzy i wspolautorzy.

ja osobiscie polecam WSiP+operon

z chemii nie wiem jaki podrecznik w sumie jest ok, ale jesli chodzi o zadania to takie zielone, testowe, zebrane zadania z egzaminow wstepnych na uczelnie medyczne, jak sie przerobi te zadania tak porzadnie, to na pewno bedzie ok]


zdawajcie fizyyykee to podwaja wasze szanse, a nawet potraja a nawet poczwarza]
Ostatnio zmieniony 24 lip 2008, o 14:22 przez doktorka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

Popiątnia W moim przypadku np. fizyka nie chodzi w grę, bo na jej nauce do rozszerzonej matury solidnie ucierpiałaby biologia i chemia, coś trzeba wybrać ]
klejnotka
Posty: 68
Rejestracja: 1 lip 2008, o 23:06

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: klejnotka »

Nitka, nie szkodzi zadeklarować fizykę rozszerzoną jako przedmiot dodatkowy - możesz go po prostu nie zdać Ja tak zrobiłam. W moim liceum takie pojęcie jak fizyka nie istniało, miałam co prawda przez dwa lata, ale nie pamiętam żadnej sensownie przeprowadzonej lekcji. Myśl o zdawaniu fizyki natchnęła mnie w momencie składania ostatecznej deklaracji maturalnej (bodajże luty?). Potem planowałam jakieś szybkie korki, ale na zamiarach się skończyło. W maju poszłam na maturę z fizy całkiem z marszu i fuksem zdałam - na 35%. Ale jestem przekonana, że gdybym znała chociaż wzory (niby są podane, ale trzeba znać symbole, żeby je odszyfrować P) wyciągnęłabym tą maturę na 50%. Z moim wynikiem oczywiście mogę się schować na wszystkich uczelniach wymagających 3 przedmiotów, ale jeśli masz ciut więcej ambicji ode mnie, to warto spróbować z tą fizyką, bo czasu w gruncie rzeczy masz naprawdę sporo.
Nie jest dobrym pomysłem stawianie wszystkiego na jedną kartę. Chociaż na uczelniach medycznych obserwuje się tendencję do rezygnowania z fizy. więc w sumie chyba masz rację, że rzucanie się z fizyką na maturze pomału traci sens (u mnie w szkole wszystkich śmiałków nazywano kamikadze, ale to właśnie z powodu marnego poziomu nauczania P)
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: veg999 »

doktorka pisze:zdawajcie fizyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyykeeeeeeeeee! to podwaja wasze szanse, a nawet potraja a nawet poczwarza]
Wiem, tylko nie wiem jak tą fizyke zrozumieć.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Już mówię, tzn piszę.

Po pierwsze zdecydowana większość biolchemów z niego korzysta, więc coś musi w nim dobrego być. Mają go zarówno w mojej szkole jak i w znacznie lepszych placówkach poznańskich (w Marcinku i Ósemce na pewno).
A po drugie, takową tezę potwierdziłem sobie na tym forum. Nie pamiętam w jakim temacie, ale wszyscy gdzieś mówili, iż polecają do nauki Operon, właśnie ze względu na małą ilość błędów i treść dopasowaną do matury (czyli niewiele pominięte i niewiele w nadmiarze). Choć nigdy bym nie stwierdził, że Operon jest fajny, bo trochę zawile i skomplikowanie tłumaczy różne rzeczy.

Oczywiście nie znaczy to, że we WSiPie czegoś dużo brakuje, ale być może jest czegoś w nadmiarze. A tylko nauczyciel wie, co potrzebujemy na maturę, a co może pominąć podczas gdy uczeń nie z biolchemu takiej wiedzy nie posiada.
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: lung »

doktorka napisał/a:
zdawajcie fizyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyykeeeeeeeeee! to podwaja wasze szanse, a nawet potraja a nawet poczwarza]
a zdawalas ze wiesz jak jest ? moze nie poczwarza tylko od razu ma sie wstep ? trzeba miec duzo wiecej wiedzy zeby napisac dobrze 3 przedmioty niz 2, zostaje tylko kwestia bycia precyzyjnym zeby nie porobic pomylek i nie dostac 80% zamiast 90%.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Ale na uczelnie, które nakazują pisanie matury z trzech przedmiotów, można ciut gorzej ją zdać, lung.

Weźmy taki Szczecin czy Wrocek - dla pierwszego próg wynosił 71% z jednej matury (212 : 3 = 71), Wrocław - 79%. Można podać i słynny Kraków - 84%.

A teraz zestawmy do tego Poznań, przyjmujący kandydatów z dwoma przedmiotami. 85,5% z jednej matury (171 : 2 = 85,5).

A fiza nie jest przedmiotem, na który trzeba się super dużo uczyć (znacznie więcej typowego kucia jest np. na historię). Ale fizę trzeba zrozumieć - i w tym cały problem.

Wszystkie dane pochodzą z tego forum i odnoszą się do roku 2007.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

Może i faktycznie opłacałoby się zdawać tą fizykę, ale jednak to jest znaczne obciążenie dla osoby spoza biol-chemu, która i tak musi sporo nadgonić z biologii i chemii. No cóż, trzeba to sobie dobrze przemyśleć ]
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: persil1991 »

Nitka pisze:znaczne obciążenie dla osoby spoza biol-chemu
O właśnie, tu najwyżej pojawia się problem. Ale zdawało mi się, że lung pominął takie osoby, a jako że mój post miał być odpowiedzią na jego, i ja pominąłem osoby spoza biolchemu.
Ja jestem z Poznania i w sumie nie wyobrażam sobie, żebym mógł zdawać na uczelnię spoza mojego miasta. A jako, iż fizy nie chcą, to jej nie zdaję
anulka18
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2008, o 16:59

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: anulka18 »

zgadzam sie z klejnotka, naprawde warto zdawać fizyke wbrew pozorom ona jest najłatwiejsza z tych trzech przedmiotów. W szkole fizyki przez pierwsze dwa lata praktycznie nie miałam poszłam sobie na korki ale tylko na rok i w trzeciej klasie sama sie troche uczyłam. I maturke roz. napisłam na 75% Co w porówniu np chemi(80%) której naprawde sie sporo, systematycznie uczyłam to nieźle wypada.
Awatar użytkownika
Nitka
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 14:47

Re: Kandydaci na medycyne - matura 2009

Post autor: Nitka »

To ja w takim nie wyczułam wykluczenia osób spoza biol-chemu ]

A wiesz [mod], też startuję do Poznania, słyszałam że piękne miasto

Łatwa fizyka? Dla mnie lekka nowość ] Ale też nigdy nad nią więcej czasu nie spędziłam, byle zaliczyć kolejny sprawdzian. Nie wyobrażam sobie zdawania rozszerzonej fizyki bez korków ]

Btw, zanim znów zapomnę, jakiś czas temu natknęłam się na kalendarze maturalne czy coś w tym stylu, był tam na każdy tydzień rozpisany zakres materiału jaki trzeba opracować/powtórzyć, zaczynał się bodajże od października. Chyba był przeznaczony na zeszłą maturę, terminy na pewno w tym roku będą trochę inne, ale mimo wszystko bardzo mi się to wtedy spodobało, jednak nie potrafię ich na nowo znaleźć. Chodzi mi oczywiście o biologię i chemię. Ktoś może posiada?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości