Tchórzofretki - ¯ywienie

Informacje o naszych tchórzofretkach. Żywienie i rozmnażanie, problemy w hodowli.
solossa

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: solossa »

hey. ja mam fredke od dzis, troche znienacka ja dostalam :) powiedzcie mi prosze co one jedza bo dokladnie nie zostalam poinformowanajakie smakolyki, co na codzien, co pija. jak je nauczyc czystkosci :) z gory dzieki za odp :)
gloni
Posty: 30
Rejestracja: 13 cze 2006, o 18:13

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: gloni »

O rany zacytuję z innego forum typowo fretkowego , mam nadzieję że ani moderatoży tego forum ani tamtego się nie obrażą , ale jest tego tyle że mogłabym czegoś nie napisać
Zaczynamy od jedzenia :
Credo dobrego fretko - wychowawcy

W sprawach żywienia naszych fretek, powinniśmy uświadomić sobie rzecz następującą:
„CO NIE JEST DOZWOLONE- JEST ZABRONIONE!”.
Wszelkie eksperymenty żywieniowe powinniśmy sobie podarować jest mało prawdopodobne, że odkryjemy coś, czego nie odkryli już doświadczeni w hodowli forumowicze, weterynarze i eksperci w freciej dziedzinie.
Z ich doświadczeń wykształcił się MODEL FRETKOWEJ DIETY.

Żywienie - podstawy

Podstawą żywienia fretek są białka i tłuszcze zwierzęce. Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, iż stosunek pokarmu mięsnego do roślinnego powinien wynosić 9:1, niektóre źródła podają 8:2.

JAKIE MIĘSO PODAWAĆ FRETKOM?
Przede wszystkim - świeże i surowe (zakładając, że frecia jest zdrowa i wet nie zaleca inaczej - przypadek „felernej” fretki omówimy jednak w osobnym rozdziale).
Zalecane są: wołowina, jagnięcina, dziczyzna, drób, serca, wątroby. (nerek się nie poleca – są filtrem wszelakich świństw z organizmu – można ewentualnie podawać sporadycznie i w małych ilościach, podobnie wątroba – też w malutkich ilościach)
! Nigdy surowa wieprzowina, ponieważ mogą zachorować na śmiertelną chorobę Aujeszky (zagrożeniem jest tylko surowa wieprzowina - podana obróbce termicznej przestaje szkodzić).
Fretka powinna mieć stały dostęp do jedzenia i do picia - u nas wygląda to tak: rano ogon dostaje świeże mięsko i najada się do syta- to ona decyduje, kiedy kończy posiłek, a przez całą dobę ma w osobnej miseczce suchą karmę, którą chrupie wtedy, kiedy chce wieczorem dostaje kolejną porcję mięska, również na noc zostawiamy jej kolejną porcję.
Pamiętajmy też o tym, że mięso szybko traci świeżość, a także o tym, że fretki namiętnie chowają pokarm - należy obszukiwać kąty i wyrzucać stare mięso- zjedzenie takiej rewelacji może skończyć się bardzo źle (i dla ogona i dla nas).

WODA!
Fretki bardzo łatwo ulegają odwodnieniom. Dlatego powinny mieć stały i nieograniczony dostęp do wody. Tutaj rewelacyjne są poidełka - przynajmniej na początek. Dla małej freci miseczka z wodą to przede wszystkim dobra zabawa i często będziemy wdeptywać w kałużę.
Woda powinna być przegotowana, niektórzy podają wodę źródlaną (niegazowaną i nie mineralną), a niektórzy zwykła kranówę.
Nie pojmy fretek mlekiem - mają nietolerancję na laktozę. Sceptycznie podchodzę też do mleka sojowego i specjalnego dla kociąt - my pozostajemy tylko przy wodzie i polecamy to innym.

SUCHA KARMA
W Polsce dostepnych jest kilka rodzajów suchej karmy dla fretek
(Dr Clauders, 8in1, Premium, Fernado, Prestige, Pabemia), jednak nie każda fretkowa karma jest odpowiednia. Rewelacją są suche karmy weterynaryjne (!) dla kotów.
Tutaj podaję link do tematu o porównaniu suchych karm.

OWOCE
Winogrona (też jako rodzynki), kiwi, jabłka, gruszki, truskawki, arbuz bez pestek. (nigdy nie dawać pomarańczy i ananasów z powodu dużej kwasów owocowych, a z owoców pestkowych wyjmować pestki!).

WARZYWA
Marchewka, papryka, ogórki, groszek, fasola (nigdy nie podawać warzyw kapustnych i cebuli!).

DODATKI WITAMINOWE
Codziennie- odkłaczającą Malt-pastę, pasty i preparaty witaminowe według zaleceń lekarza weterynarii i producenta. Ponieważ preparaty te są (najczęściej) przeznaczone dla kotów – pamiętajmy, że fretka jest mniejszym zwierzaczkiem – dlatego należy podawać odpowiednio mniejsze ilości.

NABIAŁ
Mleko i produkty mleczne nie są zalecane ze względu na laktozę, mianowicie fretki nie mają zdolności przyswajanie laktozy. Jednak w specjalnych sytuacjach podając małe ilości mleka można doprowadzić do wytworzenia odpowiedniej flory bakteryjnej w jelicie. Mleko i przetwory mleczne zalecane są również w trakcie karmienia młodych. Pamiętajmy, że mleko, twaróg, serki itd. mają taką samą zawartość laktozy.

JAJKA
Przepiórcze po umyciu można podawać w całości, ze skorupką. Z jajek kurzych dajemy tylko żółtko.

RYBY
Możemy je serwować fretce, z tym że muszą to być ryby morskie. Istnieją jednak pewne wyjątki:
1) śledzie oraz makrele zawierają TIAMINAZĘ, która niszczy witaminę B1.Śledzie podawać tylko gotowane.
2) ryby takie jak czernik, witlinek, morszczuk, łupacz, błękitek, mintaj zawierają TRÓJMETYLOOKSYAMINĘ, która doprowadza do anemii.
Ryby zawierają dużo kwasów tłuszczowych, dlatego przy karmieniu rybami trzeba pamiętać o dodatku przeciwutleniaczy (np. wit. E), żeby uniknąć choroby żółtego tłuszczu.

PONADTO:
ryż, kartofle, ugotowane kluski (gotowane bez soli), gotowe pokarmy dla niemowląt
(Gerber, Hipp, Bobo-Vita), żółtko jajka (nigdy białko, bo zawiera awidynę, która niszczy biotynę), oliwę z oliwek lub pestek z winogron - codziennie odrobinę do mięska (max. małą łyżeczkę dziennie
A teraz co szkodzi
CO SZKODZI FRETKOM?
- sól
- cukier
- przyprawy
- czekolada
- kakao
- słodycze
- kawa
- herbata
- alkohol
- chipsy
- owoce cytrusowe
- warzywa kapustne
- cebula
- surowa wieprzowina
- wszelkiego rodzaju przetworzona żywność (jajecznica be, kiełbaska be)
- awokado
- leki przeznaczone dla ludzi
- psia karma
- chemikalia

Fretkom najbardziej szkodzi jednak niedoinformowany i nadgorliwy człowiek. Pamiętajmy o tym, podając ogonkowi lekarstwa bez konsultacji z wetem, pamiętajmy również kiedy najdzie nas ochota, aby podzielić się z fretką ulubionym batonikiem…
I myślmy przede wszystkim - czym karmiłaby ogonka jego mama, jeśliby żyli na wolności?


Wyjaśnienia:
sól - fretki należą do zwierząt najbardziej wrażliwych na nadmiar soli kuchennej, słabo sobie radzą z pozbyciem się jej, dawka toksyczna jest bardzo niska. Czynnikiem predysponującym jest ograniczenie dostępu do wody. Nawet, gdy zapewnimy im dużą ilość wody, nie uchroni to fretek przed zatruciem
- duża ilość soli powoduje zwiększone pragnienie i wydalanie soli z wodą (odwodnienie), po pewnym czasie mechanizmy regulacyjne się załamują - organizm chce oszczędzić wodę - i przestaje ją wydalać, pragnienie nadal pozostaje. W tej sytuacji dochodzi do gromadzenia wody, pojawia się obrzęk i niszczenie komórek, zwłaszcza nerwowych. Nie znaczy to jednak, że fretki nie potrzebują soli - jest im ona niezbędna do życia, ale do uzupełnienia niedoborów wystarcza to, co znajduje się w pokarmie - mięsku, rybkach, roślinkach.
herbata – zawiera teinę, która między innymi zmniejsza wchłanianie żelaza.
owoce cytrusowe - zawierają duże stężenie kwasów owocowych. Z owoców pestkowych typu wiśnie, czereśnie nalezy koniecznie wyjąć pestki.
cebula - znajdują się w niej duże ilości tiosiarczanów, które uszkadzają czerwone krwinki (erytrocyty), co w końcowym rezultacie kończy się anemią. Objawy zatrucia cebulą u zwierząt : bladość lub żółtaczka, osłabienie, depresja, przyspieszone tętno i częśtość oddechów, wymioty, anoreksja, możliwa biegunka. Ostre zatrucie może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerki) a nawet do śmierci.
wieprzowina - surowa może zawierać śmiertelny dla fretki wirus choroby Aujeszky, mięso dla ludzi nie jest badane pod tym kątem, ludzie nie chorują na to.
awokado – jego wszystkie części nie nadają się do jedzenia dla zwierząt. W owocu tym jest persin - substancja trująca dla zwierząt (udowodniona toksyczność dla ptaków, psów, kotów, koni, krów, królików , szczurów, ryb, owiec .). Spożycie awokado może u zwierząt prowadzić do wymiotów, biegunki, zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzeń krążenia i oddychania.
Tu podałam wszystko jeśli chodzi o jedzonko resztę przeczytaj na stronie forum typowo fretkowym podaję linka do fretkowego FAQ z którego wziełam powyższe informacje. Jest tam wszystko apropo zdrowia , wychowania i życia z fretką

Powodzenia w wychowaniu

[ Dodano: Pią Cze 16, 2006 21:51 ]
Acha bardzo ważne też jest by zabezpieczyć dom dla fretki i przed nią przeczytaj uważnie całe FAQ
solossa

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: solossa »

dziki wielkie.baardzo mi pomogles :) i uchroniles moja fredke przed smiercia :) pozdr
gloni
Posty: 30
Rejestracja: 13 cze 2006, o 18:13

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: gloni »

pomogłaś I jeszcze raz cię uczulam byś przeczytała uwarznie to co tam jest napisane dział po dziale. To wbrew pozorom bardzo ważne i na pewno pomoże Ci uchronić się od błędów , i jednocześnie długo cieszyć się zdrowym zwierzątkiem
Jeszcze raz żeczę powodzenia w hodowli ogonka
eeee

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: eeee »

co ja mam robic dałam fretce wiepszownie przypadkowo.co teraz?
bogushiasss

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: bogushiasss »

nic po jednorazowym spozyciu nic jej sie nie stanie, chodzi o to ze spozycie czeste moze wywolac uczulenia, czy tez inne powiklania. lepiej karmic wolowina.
budrys73
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2008, o 09:19

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: budrys73 »

Pytanko:moj polroczny Fredzik pozera tylko sucha karme.Kombinowalem z miesem i rybami-brak zainteresownia (jadl tylko tunczyka z puszki),od czasu do czasu laskawie skonsumuje winogronko,rodzynke lub jablko.Co robic?
Norbi
Posty: 232
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 13:05

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: Norbi »

dawać mu suche
"Suchy pokarm jest wartościowy i może zastąpić tećmokry a więc nie widzę powodów do zmartwień
budrys73
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2008, o 09:19

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: budrys73 »

Dzieki
albinmat
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2008, o 08:00

TCHÓRZOfretki

Post autor: albinmat »

witam
wczoraj dostałem fretkę (tchórzo) czyli samca.Jak się dowiedziałem ,fretki potrzebują wiele opieki.chcia łbym wiedzieć czy ktoś ma samca fretki.zapraszam do korespondowania i wymnieninia doświedczeń

albinmat

P.S.jeżeli chodzi o rasy to nie wiem ale są różne ubarwienia.[/b]
KunaCzarna
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2008, o 00:20

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: KunaCzarna »

Mam dwa samce freciszonków, pytaj o co zechcesz:)
Lilianna19
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2008, o 08:09

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: Lilianna19 »

witam mam pytanie jestem tutaj na forum nowa:)ale potrzebuje pomocy mam 8 tygodniowa fretke o imieniu Ajsza ale za kazdym razem gdy ja biore na rece tzn chce ja wziasc na rece chce ugrysc kupilam ja w sklepie zoologicznym ale wczesniej juz byla u jakiegos hodowcy:)moze ktos mi pomoc dlaczego tak sie dzieje?
Iza85
Posty: 17
Rejestracja: 26 paź 2008, o 09:40

Re: Tchórzofretki - ¯ywienie

Post autor: Iza85 »

Liliannko napisz co słychac u ciebie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości