Formy opieki nad potomstwem

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Olkaaa
Posty: 3
Rejestracja: 2 maja 2006, o 17:46

Formy opieki nad potomstwem

Post autor: Olkaaa »

Przeglądałam troche forum i nigdzie nie moge tego znaleść. Pani od biologii zadała nam opisz formy opieki nad potomstwem u ptaków, ssaków i ryb PROSZE O POMOC:P Dziekuuje
alces
Posty: 140
Rejestracja: 12 lip 2005, o 01:00

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: alces »

znajdzesz to w notatkach z biologi w czesci strunowce wyd OMEGA
Olkaaa
Posty: 3
Rejestracja: 2 maja 2006, o 17:46

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: Olkaaa »

Ale ja takiej książki nie posiadam
strsw

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: strsw »

Ja polecamWprowadzenie do ekologii behawioralnej wydawnictwo PWN.Jak bys chciała,Żeby zeskanowac czy cos to pisz na [at].pl
Olkaaa
Posty: 3
Rejestracja: 2 maja 2006, o 17:46

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: Olkaaa »

Dzieki! Napisałam Ci maila mam nadzieje, ze dojdzie i czekam na odpowiedz bo mi to pilnie potrzebne na czwartek! pzdr

[ Dodano: Wto Maj 02, 2006 20:51 ]
2970326 jakby co to piszcie:P
madziorek

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: madziorek »

niewiem jakie są formy opieki nad potomstwem u ssaków ptaków i ryb
Kinia
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2006, o 17:01

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: Kinia »

Jakie sa formy opieki nad potomstwem a wiec u ssakow potomstwom dluzszy czas opiekuja sie samice karmia pielegnuja i t p tak juak ludzie
u ryb niektorymi gatunkami opiekuja sie samce lesz w wiekszosci rybki radza sobe same
A ptaki jaja najczescier wysiaduja nsamice lub samce na zmiane gdy piske sie wykluja zalezy jaki to gatunek czy sa to gniazdowniki czy zagniazdowniki od tedo zaleczy ich pierwsze zajecie zyciow
MYśLE żę POMOGłAM POZDRAWIAM
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: anik »

U ryb można wyróżnić właściwie dwie strategie opieki nad potomstwem:
1) Całkowity brak opieki - ikra jest składana w bardzo dużej ilości - ikra może być po tarle zjadana przez rodziców - wykluwa się stosunkowo dużo larw, jednak tylko nieliczne przetrwają do wieku dorosłego.
2) Opieka rodzicielska występuje - ikra składana jest w małej ilości (czasem kilka sztuk) - rodzice opiekują się młodymi, w zależności od gatunku albo samiec albo samica albo oboje rodzice - różne formy opieki (składanie ikry i wychów narybku w ukryciu lub w paszczy, czasem w specjalnym worku na brzuchu np. u koników morskich, itp.) - ze względu na małą ilość ikry wykluwa się niewiele młodych, ale większość dożywa wieku dorosłego.
nba13

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: nba13 »

dzięki mi teŻ się to przyda.
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: Mała Mi »

dlaczego nie nazywacie strategii rozrodu?
r! - strategia rozrodu na ilość u pasożytów, żółwii, rodzice nie opiekują się potomstwem
K! - rozrodczość jakościowa, u wyższych organizmów, większych, gdzie potomstwo jest nieliczne, ale za to rodzice opiekują się dziećmi
Frager
Posty: 9
Rejestracja: 7 maja 2007, o 19:15

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: Frager »

Ryby:
-samce ciernika ruchami wachlującymi płetw zapewniają stały napływ dobrze natlenionej wody do gniazda zbudowanego na dnie z roślin,
-pielęgnice trzymają ikrę i narybek w pysku.

Płazy:
-grzbietoród nosi jaja na grzbiecie,
-gardłoród nosi jaja w gardzieli

Ptaki:
-dostarczanie pokarmu u gniazdowników przez rodziców niedołężnym młodym,
- fakt wysiadywania jaj (w przeciwieństwie do gadów, u których temperatury do inkubacji dostarcza najczęściej butwienie roślin w gnieździe).

Ssaki:
-zespolenie zarodka z organizmem matki u łożyskowców dzięki łożysku,
-przebywanie noworodka torbaczy w torbie
itd.

U ptaków i ssaków można uznać za formę opieki nad potomstwem towarzyszenie młodych rodzicom, co umożliwia u ptaków naukę lotu, nawigacji itp. a u obu grup po prostu nauczenie się zdobywania pokarmu, interakcji w grupie.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: anik »

Frager pisze:-pielęgnice trzymają ikrę i narybek w pysku.
Nie wszystkie pielęgnice, a tylko niewielki ich odsetek np. afrykańskie pyszczaki.
Znakomita większość pielęgnic co prawda opiekuje się ikrą i narybkiem, ale nie inkubują w pyskach.
Cendro

Formy opieki nad potomstwem!!!!! POMOCY

Post autor: Cendro »

Dzieki za info :) :) :) Przydalo się do pracy domowej :) :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości