Budowa Ameby, Eugleny, Pantofleka

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Malibu
Posty: 26
Rejestracja: 4 maja 2008, o 11:12

Budowa Ameby, Eugleny, Pantofleka

Post autor: Malibu »

Czy ktoś mógłbym mi powiedzieć: jakie są różnice i podobieństwa w budowie ameby, eugleny oraz pantofelka?
Dziękuję za pomoc
Asiulak
Posty: 146
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:13

Re: Budowa Ameby, Eugleny, Pantofleka

Post autor: Asiulak »

Pantofelek
Pantofelek ma wykrócone ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa), osiąga długość od 0,05 mm do 0,3 mm pokryte rzędami rzęsek wyposażony w tzw. trichocysty - specyficzne struktury wyrzucane na zewnątrz w przypadku podrażnienia komórki. Rzęski pokrywające ciało służą mu do poruszania się i zdobywania pokarmu. Posiada dwa jądra komórkowe - mikronukleus i makronukleus.

Euglena
Ciało eugleny zielonej (nazywanej potocznie klejnotką zieloną) pokrywa powłoka zwana pellikulą. Długość dochodzi do 200 μm Na jej przednim końcu znajduje się pojedyncza wić - organella ruchu. Klejnotka porusza się wirując wicią. Wićwkręca się w wodę iciągnie klejnotkę za sobą. Druga wić(zwana krótką) nie wychodzi poza obręb pellikuli. Obok wici zlokalizowana jest plamka światłoczuła (stigma), dzięki której euglena reaguje na światło (fototaksja). Wewnątrz komórki eugleny znajdują się chromatofory zawierające chlorofil, dzięki którym euglena może w warunkach świetlnych przeprowadzać proces fotosyntezy.

Ameba

Wielkość ameb jest zróżnicowana. Najczęściej spotykane są Ameboa proteus. Wielkość tych ameb sięga 500 μm do nawet 1000 μm. Są jednak i większe – Polomyxa – te z kolei osiągają wielkość 2000 - 3000 μm.

1000 μm = 0,1 cm = 1mm.


U niektórych ameb glebowych występuje stadium zarówno pełzakowate, jak i wytwarzające wić. Gatunki różnią się trochę sposobem poruszania się. U niektórych wysuwane jest tylko jedno pseudopodium, u innych kilka. Ruch powodowany jest przepływem cytoplazmy zmieniającej stan skupienia (zol-żel) i zmianami w cytoszkielecie. Pseudopodia mogą różnić się kształtem zależnie od gatunku zwykle są płatowate (lobopodia), rzadziej nitkowate (filopodia). Jednak ich kształt u tego samego gatunku może być zmienny, zależny od warunków środowiska (stężenie jonów, pH itp.) Przypomina to pełzanie. Nibynóżki przyczepiają się do podłoża i przeciągają całą komórkę dalej.

Ameby będące zwykle fagotrofami mają wakuole (wodniczki) pokarmowe.W cytoplazmie można wyrożnić dwie warstwy: endoplazmę i ektoplazmę. Endoplazma nie zawiera żadnych ziarnistości, natomiast w ektoplazmie znajdują się wiele ziarnistości różnej wielkości. U niektórych gatunków występują mitochondria, różne kryształy i cząstki materiałów zapasowych.

Ponadto w cytoplazmie ameb mogą żyć zoochlorelle, czyli endosymbiotyczne bakterie lub glony, nadające komórce szare lub zielone zabarwienie.


Liczba jąder może być różna, od jednego do kilkuset, np. u Chaos carolinensis, ameby tak olbrzymiej, że można ją oglądać gołym okiem. Niektóre gatunki z tej grupy występują w przewodzie pokarmowym bezkręgowców i kręgowców – jedne są nieszkodliwe, inne chorobotwórcze.

źródło Wikipedia
czasami warto najpierw samemu poszukać zanim się zada pytanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości