Nasiona

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Nasiona

Post autor: BioDan »

W słojach typu Wecka umieść osobno kiełkujące oraz suche nasiona fasoli. Zamknij szczelnie oba słoje i po kilku dniach, używając płonącego łuczywka, zbadaj obecnośc O2. Podbonie stosując Ca(OH)2 sprawdź obecność CO2. Porównaj wyniki badań z zestawu doświadczalnego i kontrolnego, wyciągnij wnioski.

Zestaw doświadczalny kiełkujące nasiona

Zestaw kontrolnynasiona suche

Wniosek. Więcej CO2 znajdowało się w w zestawie kontrolnym, ponieważ nasiona przeprowadzały proces oddychania komórkowego. Natomiast więcej O2 znajdowało się w słoiku z nasionami wilgotnymi, ponieważ zachodzący proces to fotosynteza.


Dobrze to jest Proszę o wytłumaczenie, jeżeli jest cos nie tak:)
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasiona

Post autor: Astacus »

Wniosek jest zły, więcej CO2 będzie znajdowało się w słoiku z roślinami wilgotnymi. One intensywnie oddychają zużywając tlen, a produkując CO2. Natomiast nasiona suche nie będą przeprowadzały oddychania komórkowego, dlatego w słoiku w którym sie znajdują będzie wiecej O2.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2008, o 15:10 przez Astacus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Nasiona

Post autor: ulala »

a suche nasiona, w stanie spoczynku przeprowadzają jakieś czynności życiowe?

[ Dodano: Sob Wrz 13, 2008 16:10 ]
Astacus, ale one muszą też budować nowe organy, dlatego przeprowadzaja tez proces fotosyntezy, O2 tez wzrasta.
wg mnie w zestawie z kielkujacymi nasionami bedzie wiecej zarowno CO2 jak i O2 w porownaniu z zestawem z nasionami w stanie anabiozy
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasiona

Post autor: Astacus »

ulala pisze:Astacus, ale one muszą też budować nowe organy, dlatego przeprowadzaja tez proces fotosyntezy, O2 tez wzrasta.
Nasiona normalnie powinny dojrzewać pod ziemią, więc nie wiem gdzie tam znalazłoby sie światło na przeprowadzanie fotosyntezy. A rozwijając się korzystają z substancji zapasowych, nie przeprowadzają fotosyntezy.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Nasiona

Post autor: Jakusz »

ulala pisze:wg mnie w zestawie z kielkujacymi nasionami bedzie wiecej zarowno CO2 jak i O2 w porownaniu z zestawem z nasionami w stanie anabiozy
Do KIEŁKOWANIA nasion nie jest potrzebne światło słoneczne. Przez pierwsze etapy rozwój następuje z energii pozyskanej przez roślinę z substancji zapasowych znajdujących się w nasieniu - taka jest jego rola. Dopiero w siewkach, czyli młodych roślinach, po powstaniu liścieni zdolnych do fotosyntezy może nastąpić to co mówisz.

[ Dodano: Sob Wrz 13, 2008 16:40 ]
ulala pisze:a suche nasiona, w stanie spoczynku przeprowadzają jakieś czynności życiowe?
Nie, są w stanie uśpienia, procesy życiowe w suchym nasieniu spoczynkowym prawie nie zachodzą.

[ Dodano: Sob Wrz 13, 2008 16:42 ]
Astacus pisze:Natomiast nasiona suche nie będą przeprowadzały oddychania komórkowego, dlatego w słoiku w którym sie znajdują będzie wiecej O2
W tej próbie skład powietrza w słoiku będzie identyczny ze składem atmosferycznym - nie nastąpią żadne zmiany.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasiona

Post autor: Astacus »

JakubikF pisze:W tej próbie skład powietrza w słoiku będzie identyczny ze składem atmosferycznym - nie nastąpią żadne zmiany.
Sorki za niedomówienie, chodziło mi o to, że będzie więcej O2 w słoiku z suchymi nasionami w porównaniu do słoika z nasionami wilgotnymi.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Nasiona

Post autor: Jakusz »

Astacus pisze:Sorki za niedomówienie
A ja czepiam się Maturalnie
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasiona

Post autor: Astacus »

JakubikF pisze:A ja czepiam się Maturalnie
Spoko, ktoś musi.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Nasiona

Post autor: ulala »

hm pamietam zadanie w ktorym przedmiotem rozwazan bylo duze stezenie o2 w probowce z kielkujacymi nasionami. Trzeba bylo napisac czemu tak sie stalo
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Nasiona

Post autor: Jakusz »

ulala pisze:hm pamietam zadanie w ktorym przedmiotem rozwazan bylo duze stezenie o2 w probowce z kielkujacymi nasionami. Trzeba bylo napisac czemu tak sie stalo
Jeśli podasz dokładną treść zadania to je rozważymy.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Nasiona

Post autor: ulala »

niestety nie pamietam. pamietam je ze sprawdzianu i wiem ze napisalam, mniej wiecej ze napisalam ze kielkujace nasiona są czynne metabolicznie i nie wiem czy napisalam ze przeprowadzaja pr. fotosyntezy, ale coś w ten denseń prawdopodobnie
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasiona

Post autor: Astacus »

Trudno jest więc to rozpatrzeć, jeśli nie pamiętasz ani treści pytania ani tego jak dokładnie odpowiedziałaś. Jedno jest pewne, kiełkujące nasiona nie przeprowadzają fotosyntezy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość