Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Manuel
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:55

Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Post autor: Manuel »

Witam!
Na karcie pracy napotkałem takie zadanie:
Schemat ilustruje wyniki doświadczenia, w którym dwie jednakowe gałązki wierzby umieszczono w tych samych sprzyjających warunkach wilgotności i temperatury. Gałązki W stosunku do siebie znajdują się w położeniu odwrotnym. Sformułuj wniosek dotyczący reakcji gałązek wierzby na bodziec kierunkowy w tym doświadczeniu.

Jak myślicie, chodzi tu o to, że korzenie jak i pędy lepiej rozrosły się w naturalnym położeniu? Czy może o to, że pędy i tak urosły w górę, a nieślepo w dół? A może o coś innego? Z góry dzięki za pomoc
PS Jestem tu nowy, przy okazji dopiero zaczynam LO, więc proszę o wyrozumiałość.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2008, o 20:44 przez Manuel, łącznie zmieniany 1 raz.
epinefrynka

Re: Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Post autor: epinefrynka »

chodzi o to że bodżcem kierunkowym dla korzeni jest grawitacja - dlatego rosną w dół, a dla pędów - światło (są skierowane do góry)

[ Dodano: Sob Wrz 13, 2008 18:29 ]
bez względu jak będą usytuowane na gałązce (które wyżej a które niżej) zawsze ich wzrost odbywał się będzie w tym samym kierunku korzenie do dołu, pędy do góry
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Post autor: ulala »

Bez wzgledu na usytuowanie gałązki w przestrzeni, korzenie będą rośły na biegunie korzeniowym w dół, a pędy na biegunie pędowym w górę.
mowi o tym zasada polarnosci rośliny. rosliny nawet po przecieciu na krotsze odcinki wytworza odpowiednie bieguny [podobnie jak magnes]. a grawitacja czuwa nad tym aby pedy wykazywaly geotropizm ujemny a korzenie dodatni
Manuel
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:55

Re: Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Post autor: Manuel »

Zanim wszedłem na stronkę, żeby zobaczyć na forum to napisałem to ołówkiem Wielkie dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Post autor: Medycyna Lwów »

wynika to z przemieszczania się auksyn i ich różnego wpływu na wzrost pędów (+) i korzeni (-) i jest to grawitotropizm (względnie geotropizm).
Manuel
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:55

Re: Geotropizm - korzenie i pędy z gałązek wierzby

Post autor: Manuel »

Jeszcze raz dziękuję . Proszę o zamknięcie tematu.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości