osmoza

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
andy53
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2008, o 20:09

osmoza

Post autor: andy53 »

Witam,
jestem biologicznym ułomem i kieruję do Was ogromną prośbę.
Mam wymyślić, w jaki sposób można przeprowadzić doświadczenie pokazujące jaki wpływ mapowierzchnia na osmozę - dla mnie ten temat brzmi bardzo zagadkowo i pewnie nie jest precyzyjnie podany (mam zwariowaną biolgiczkę) ale tego również dotyczy moja prośba.

Jak byście zrozumieli taki temat? Ja się tylko próbowałam dopytaćale powierzchnia czego? ale odpowiedź brzmiała mniej więcejczegokolwiek"

I także czy macie jakieś sugestie, jak można by przeprowadzić takie doświadczenie?

Mam czas do piątku. Potem będzie po wszystkim.
Mój los w waszych rękach, Drodzy Biolodzy!

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: osmoza

Post autor: Matthiola »

sprzet: lejek osmometryczny, odtluszczony pecherz wieprzowy, krystalizator, papier milimentrowy
odczynniki: roztwor zacharozy o stezenia 1M zabarwiony eozyna
wykonanie: lejek napelnic roztworem, naciagnac na niego pecherz wieprzowyi przymocowac gumka recepturka. Uklad zawiesic w statywie, zanurzajac wylot lejka w krystalizatorze z woda destylowana. Na ramie rurki osmometru nakleic pasek papieru milimetrowego i zaznaczyc poczatkowe polozenie menisku. W odstepach 5-10min notowac zmiany polozenia menisku. Zanotowac wyniki w tabeli. Na ich podstawie wykonac wykres.

na prosbe moge powiedziec jak wykonac zywy osmometr - ten jest sztuczny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości