[zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

[zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: Elvirqa »

Wykonaj tabelę, w której uwzględnisz rodzaj elementów morfotycznych krwi ( erytrocyt, leukocyty, trombocyty), ich podtsawowe funkcje i patologię wynikającą z obniżonej lub podwyższonej liczby tych elementów w 1mm (szesciennym) krwi obwodowej człowieka.

Więc tak, mam problem z tym zadaniem!
Nie mam problemu ze skonstruowaniem tabeli, bo już to wykonałam, funkcje poszczególnych elementów również, wiem jak mniej więcej wyglądają te liczby ilości tych elemntów w 1mm krwi, ale nie rozumiem tej patologii:patologię wynikającą z obniżonej lub podwyższonej liczby tych elementów w 1mm (szesciennym) krwi obwodowej człowieka.
"

Czy ktoś mógłby mi pomóc
Bardzo proszę o wyjaśnienie tego zadania)))
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: BioDan »

Chodzi tu o to, przynajmniej tak mi się wydaje, że jeżeli mamy optymalną ilość np. erytrocytów w 1 mm3 tj. u mężczyzn ok. 5,5 mln/mm3 krwi u kobiet 4,5-5 mln/mm3 krwi, to jakie choroby powoduje ich niedobór lub ich nadmiar . .

Jeżeli rozumuję źle proszę mnie poprawić - oczywiście
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: Elvirqa »

w sumie całkiem logiczne)) Chyba ktoś musiał mi otworzyć oczy:)

Mam nauczkę na mature:DD Czytaj tyle razy aż zrozumiesz:)) Dzięki śliczneDD
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: Padre Morf »

"patologię wynikającą z obniżonej lub podwyższonej liczby tych elementów w 1mm (szesciennym) krwi obwodowej człowieka.
musisz podać nazwy konkretnych patologii w których liczba np. erytrocytów jest powyżej i poniżej normy.

Są to odpowiednio: (niedobór/nadmiar)
dla erytrocytów: anemia/czerwienica prawdziwa (choroba Vaqueza)
dla leukocytów: leukopenia/leukemia
dla trombocytów: małopłytkowość (trombocytopenia)/nadpłytkowość (trombocytoza)
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

[Zadanie]Podział POLISACHARYDÓW!

Post autor: Elvirqa »

A czy mogłabym liczyć na pomoc w jeszcze jednym zadaniu


Celuloza, skrobia, glikogen, chityna są to związki należące do polisacharydów. Pełnią one w komórkach organizmów żywych różne funkcje.

Skonstruuj tabelę, w której przedstawisz podział wymienionych wielocukrów na strukturalne i zapasowe, oraz podasz przykłady miejsc ich występowania w organizmach żywych.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: [Zadanie]Podział POLISACHARYDÓW!

Post autor: Astacus »

Elvirqa pisze:Celuloza, skrobia, glikogen, chityna są to związki należące do polisacharydów. Pełnią one w komórkach organizmów żywych różne funkcje.

Skonstruuj tabelę, w której przedstawisz podział wymienionych wielocukrów na strukturalne i zapasowe, oraz podasz przykłady miejsc ich występowania w organizmach żywych.
Celuloza i chityna to cukry strukturalne, budują ściany komórkowe grzybów (chityna) i roślin (celuloza). Natomiast skrobia i glikogen to cukry zapasowe, ten drugi magazynowny jest przez kręgowce np. w wątrobie, a skrobia przechowywana u roślin np. w tkance spichrzowej w postaci ziaren. Chyba z tabelką sobie już poradzisz.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: WojtekB »

Elvirqa pisze:Skonstruuj tabelę, w której przedstawisz podział wymienionych wielocukrów na strukturalne i zapasowe, oraz podasz przykłady miejsc ich występowania w organizmach żywych.
Astacus wszystko dobrze wytłumaczył. Tylko chcę dodać, że to było zadanie maturalne z 2005 roku.
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: Elvirqa »

No tak zadanie maturalne, bo Nasza Pani z biologii próbuje nas obyc z takim typem zadań:) bo w tym roku pisam maturę z bio:))

A co do tej tabeli, informacje które mam w niej zawrzec oczywiscie znam:) Tylko wogóle nie skojarzyłam o co moze chodzic. Widzę ze jeszcze wiele pracy nad takim typem zadań przede mna:)))Dziękuje za pomoc:***
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: _Marcin_ »

Chityna ponadto występuje w szkieletach zewnętrznych owadów, glikogen jest głównym
materiałem zapasowym grzybów(obok tłuszczy) a celuloza to dominujący budulec ścian komórkowych (są też tam β glukany) u Oomycota.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: [zadanie] Układ krwionośny-elementy morfotyczne!

Post autor: WojtekB »

Znalazłem ten arkusz u siebie i tak przykładowo zamieszczam tabelę, którą zrobiłem w tym arkuszu (odbiega od ideału, ale nie o to chodzi ważne są informacje, mam nadzieję, że opis też jest jasny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości