lilak pospolity

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: biomj »

Faktycznie, przyznaje racje (z tym ogonkiem). Niezbyt dobrze sie przyjrzalam wczoraj. I na dodatek co teraz widze-wiaz nie ma przeciez takiej sercowatej nasady blaszki. To rzeczywiscie moze byc lipa.
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: Matthiola »

niunias pisze:2. pewnie jakiś głóg
to nie jest głóg - to jest wielkie drzewo o niezbyt szerokim pniu. Dziś też znalazłam je w parku. Właśnie osypują liście. Bardzo ładnie się u nas przyjmuje - wiele małych drzewek wyrasta w promieniu wrzucania owoców. Zastanówcie się nad tym - sama jestem ciekawa co to jest.
a do mojego projektu proszę o rozpoznanie drzew
pod tym linkiem znaduje się album z kilkunastoma liśćmi. Ważne są dla mnie jak najbliższe strzały Zwłaszcza w przypadku trzech odmian Dębu.
Postaram się pod obrazkami nakierować. Proszę o podawanie cyfr przy odpowiedziach.

[ Dodano: Nie Paź 19, 2008 18:51 ]
numer 2 to może karagana syberyjska, ale przyjrzę się później. Ma ktoś jakieś własne spostrzeżenia?
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: biomj »

3. to najprawdopodobniej Populus alba (topola biala).
2. a moze jakas Lonicera (wiciokrzew)?-choc one maja najczesciej kolorowe jagody
1. tutaj to troche chyba namacilas. Nie ma czegos takiego jak klon platan. Albo rodzaj klon czyli Acer, albo rodzaj platan czyli Platanus. We Francji widzialas na pewno , ktoregos z przedstawicieli Platanus (np. P. orientalis)-faktycznie wielkie drzewa i charakterystyczna luszczaca sie kora. A to moze byc klon jawor czyli Acer platanoides (choc u niego tez kora moze sie nieco luszczyc) i moze byl to mlody okaz-stad mniejszy

[ Dodano: Czw Paź 23, 2008 13:13 ]
nad reszta jeszcze pomysle

[ Dodano: Czw Paź 23, 2008 14:38 ]
a gdzie te liscie zbieralas? w jakims parku? ogrodzie? bo raczej nie w lesie. To tez jest jakas wskazowka, co to moze byc. Wtedy pomocni byli by bardziej ogrodnicy.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: milka.1985 »

3. to najprawdopodobniej Populus alba (topola biala).
na pewno to nie jest topola biała - jak już pisałam wcześniej jest to na pewno jarząb szwedzki. jestem tego pewna na 100%. topola biała ma mniejsze listeczki, i ogólnie łagodniej zarysowane w przeciwieństwie do jarzębu.

tu liść jarzębu szwedzkiego:
Sobrus_intermedia_lisc-jarzab.JPG
tu liść topoli białej
Załączniki
topola-biala.jpg
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: niunias »

milka.1985, podejrzewam, że biomij chodziło o zdjęcia zamieszczone przez Matthiole.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: milka.1985 »

niunias, a faktycznie przepraszam nie zauważyłam linka no i teraz mi 3. pasuje na topolę białą napewno nr 3 to topola biała
5. to będą wszystkie liście należały do dębu czerwonego Quercus rubra.
9 wygląda mi na czeremchę amerykańską ale tu nie jestem pewna
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: Matthiola »

A to moze byc klon jawor czyli Acer platanoides
nie zgadzam się, w tym parku jest wiele k.jaworów i mają one czerwone ogonki nieomszone i inną korę. ten ma szarawy omszony ogonek.
a gdzie te liscie zbieralas? w jakims parku? ogrodzie? bo raczej nie w lesie. To tez jest jakas wskazowka, co to moze byc. Wtedy pomocni byli by bardziej ogrodnicy.
jest to zespół parkowo pałacowy w Brzyskorzystewku. Nie ma tam ogrodnika zajmującego się tym a jedynie chłopak po ekonomiku, który czasami skosi trawę
9 wygląda mi na czeremchę amerykańską ale tu nie jestem pewna
wiem jak wygląda czeremcha, wykreśliłam ją w pierwszej kolejnosci.
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: biomj »

wnioskowalam tylko +- po ksztalcie lisci tego klonu. Na zdjeciu nie widac czy ogonek jest omszony, a nic wczesniej nie napisalas. Skoro to jest zespol parkowo-palacowy to moga w nim rosnac roznedziwolagi". Na razie sie skupialam na rodzimej , dzikiej florze. Mam w domu ksiazke o roznychegzotach wiec zajrze do niej - moze cos tam bedzie.
Piszac o ogrodnikach mialam na mysli forumowiczow-absolwentow wydzialow ogrodniczych luB ogrodnikow-praktykow.

[ Dodano: Pon Paź 27, 2008 13:13 ]
Matthiola pisze:
niunias pisze:2. pewnie jakiś głóg
to nie jest głóg - to jest wielkie drzewo o niezbyt szerokim pniu. Dziś też znalazłam je w parku. Właśnie osypują liście. Bardzo ładnie się u nas przyjmuje - wiele małych drzewek wyrasta w promieniu wrzucania owoców. Zastanówcie się nad tym - sama jestem ciekawa co to jest.

A jakie ma owoce? Nie znalazlas zadnego?
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: Matthiola »

ale ja dokładnie w podpisie pod zdjęciem napisałam że omszony, poza tym picasa rządzi się swoimi prawami - tam gdzie wszystko jest czarne na białym umieszczam ewentualne sugestie - jest to wygodniejsze dla oglądającego i wstawiającego niż fotosik czy imageshack.
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: biomj »

popatrzylam troche w moje ksiazki i jesli to mialby byc platan to Platanus acerifolia (czyli platan klonolistny), ale tu mi nie pasuje brak luszczacej sie kory i ten ksztalt liscia. cecha omszonego ogonka, ktora podajesz , niestety nie byla podawana przy zadnym z gatunkow platana tudziez klonu. Natomiast znalazlam, ze b. istotna cecha odrozniajaca oba rodzaje jest ulozenie lisci. Platany maja liscie skretolegle, a klony naprzeciwlegle. Duzo by tu wyjasnily owoce. W tym momencie chyba sie jednak poddam
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: Z jakiego drzewa są te liście - pilne

Post autor: Matthiola »

biomj, dziękuję w takim razie - zrobię panu od architektury krajobrazu psikus i powiem, że to platan
dziękuję raz jesczze za pomoc :]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości