Stop - sproszkowane zelazo + miedź

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
janek30006
Posty: 6
Rejestracja: 14 paź 2008, o 13:56

Stop - sproszkowane zelazo + miedź

Post autor: janek30006 »

Mam problem z zadniem. Pomoże ktoś?

1. próbkę sproszkowanego stopu żelaza z miedzią o masie 5,447 g umieszczono w zlewce i zalano około 150 cm^3 kwasu solnego o stezeniu 5 mol/dm^3. Pozakończeniu roztwarzania stopu roztwor przesączono.
Do przesączu dodano około 10 cm^3 roztworu nadtlenku wodoru o stęzeniu 30 % i roztwór ogrzewano przez kilka minut. Do otrzymanego roztworu o barwie zółtej dodano porcjami, intesywnie mieszając, roztwór amoniaku do uzyskania zasadowego odczynu.
Wytrącony, czerwonobrunatny osad związku A przesączono i przemyto kilkukrotnie gorącą wodą z dodatkiem amoniaku. Uzyskany osad wysuszono w temperaturze około 45 stopni C do uzyskania stałej masy - 3,659 g.
Otrzymany związek B umieszczono w tyglu platynowym i wygrzewano przez 3 godziny w temperaturze 1050 stopni C, w atmosferze wodoru. Próbkę poreakcyjną ochłodzono w strumieniu wodoru i zważono. Obytek masy wyniósł 37,14%
a) Napisz rownianie(a) reakcji zachodzących podczas roztwaraznie badanego stopu w kwasie solnym
b) Napisz reakcję w formie jonowej nadtlenku wodoru z roztworem otrzymanym po roztworzeniu stopu
c) Zaproponuj wzory związków A oraz B. ODpowiedź uzasadnij.
d) Napisz reakcję jaka zachodzi podczas ogrzewania związku B w atmosferze wodoru
e) Oblicz skład badanego stopu (w ułamkach atomowych)

W obliczeniach należy zaniedbac rozpuszczalności związków w wodzie oraz przyjąc następujące wartości mas molowych:
Fe - 55,85 g/mol Cu - 63,55 g/mol O - 16,00 g/mol H - 1,01 g/mol
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Stop - sproszkowane zelazo + miedź

Post autor: DMchemik »

To zadanie jak i dwa pozostałe są już rozwiązane w innym temacie, poszukaj troszkę na forum
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Stop - sproszkowane zelazo + miedź

Post autor: bcf_raptor »

Ja szukałem kilka razy i niestety nie udało mi się znaleźć. Udało się komuś?
janek30006
Posty: 6
Rejestracja: 14 paź 2008, o 13:56

Re: Stop - sproszkowane zelazo + miedź

Post autor: janek30006 »

Ja też szukam juz cały tydzień i nic

[ Dodano: Pią Paź 24, 2008 21:19 ]
DMchemik, mógłbyś podać link?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości