rozmnażanie skalrów

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
piter222333qvq
Posty: 17
Rejestracja: 29 paź 2008, o 18:11

rozmnażanie skalrów

Post autor: piter222333qvq »

niedługo kupuje 200l zbiornik co powinienem wiedzieć i co powinienem kupić żeby wszystko było ok.
jak rozróżnić płeć skalarów. jaka powinna być temperatura wody itp.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: Pablo »

Hm.tak więc skalary lubią dość możne oświetlenie dobrze by było gdyby na powierzchni wody pływały rośliny które będą dawały cień.
Jako rośliny do skalarów możesz wykorzystać np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica).
Optymalna temperatura w zbiorniku to 24-26*C. Woda kranówka odstana o pH 6.5 - 7.5 przeważnie ryby kupowane w sklepach są już przygotowane do trzymania w takich warunkach.
Koniecznie ryb karm żywym pokarmem a nie suchym, np. rureczniki, ochotka, larwy komarów ect.

Szczerze to ciężko jest odróżnić płeć rybki, nawet bardzo ciężko, samce mają niewielki grabik tłuszczowy na czole.

Co to samego akwa, to wiadomo grzałka z termostatem najlepiej dwie umieszczone każda na końcu akwa tak by ciepło było równomierne, wydajny filtr kubełkowy lub wewnętrzny. Oświetlenie zwykłe świetlówki z pokrywą.

Jeśli masz jeszcze pytania to pisz.
piter222333qvq
Posty: 17
Rejestracja: 29 paź 2008, o 18:11

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: piter222333qvq »

jak uchronić narybek przed zjedzeniem
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: Pablo »

Jeżeli zdecydujemy się na naturalny wychów (z udziałem rodziców), musimy się liczyć z trudnościami przy podawaniu pokarmu, który trzeba podawać pipetką precyzyjnie nad gromadką głodnych maleństw - inaczej większość pokarmu rozpłynie się bezużytecznie po całym akwarium. Dorosłe ryby będą prawdopodobnie kilka razy przenosiły wylęg z miejsca na miejsce, a nawet rozdzielały go na grupy, prawdopodobnie w celu ochrony przed potencjalnym zagrożeniem.

Wychów sztuczny jest pod tym względem o wiele prostszy. Metoda, która wg mnie przynosi najlepszy efekt to użycie 30- lub 45-litrowego pustego zbiornika i wypełnienie go początkowo w 1/3 wodą z akwarium, w którym została złożona ikra. Larwy w pierwszych dniach życia nie potrafią jeszcze dobrze pływać i trzymają się blisko dna, więc w niewielkiej ilości wody łatwiej znajdą podawany im pokarm. W miarę rozwoju narybku przy kolejnych podmianach wody stopniowo wlewam coraz więcej, aż do wypełnienia akwarium. Wyposażenie techniczne powinno być ograniczone do minimum i składać się z grzałki z termostatem ustawionym na 26-28 stopni Celsjusza oraz kostki napowietrzającej podłączonej dobrzęczyka". W późniejszym okresie przyda się filtr gąbkowy starego typu, zasilany powietrzem zbrzęczyka". Nowoczesne, szybkoprzepływowe filtry nie mają zastosowania w akwariach z delikatnym narybkiem i należy ich unikać. Jako podłoże najlepiej pozostawić czystą szybę akwarium, ułatwi to później codzienne sprzątanie.
piter222333qvq
Posty: 17
Rejestracja: 29 paź 2008, o 18:11

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: piter222333qvq »

jak mogę się zaopatrzyć w pipetę znaczy gdzie to kupi czy nada się sztywny pręt z odmulacza o średnicy 11mm?

[ Dodano: Sro Paź 29, 2008 20:57 ]
ile zazwyczaj rodzi się znaczy wykluwa narybków i ile z nich zazwyczaj przeżywa kolega mi kiedyś dał taką plastikową jakby watę i mówił ze w tym się chowa narybek czy to się sprawdza

[ Dodano: Sro Paź 29, 2008 21:08 ]
*nie pręt tylko rurka z odmulacza pomyliło mi się
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: Pablo »

piter222333qvq pisze:jak mogę się zaopatrzyć w pipetę znaczy gdzie to kupi czy nada się sztywny pręt z odmulacza o średnicy 11mm?
Chyba jednak pipeta będzie lepsza, zobacz na allergo na pewno dostaniesz tam lub też w jakimś sklepie z art. chemicznymi.
ile zazwyczaj rodzi się znaczy wykluwa narybków i ile z nich zazwyczaj przeżywa kolega mi kiedyś dał taką plastikową jakby watę i mówił ze w tym się chowa narybek czy to się sprawdza
Przeważnie samica składa od 100-300 jajeczek, trudno przewidzieć ile z tych przeżyje i wyrosną na dorosłe rybki.

W tym momencie mamy do wyboru dwie możliwości: zabrać stożek lub liść z ikrą i przenieść do innego niewielkiego zbiornika lub zostawić go pod opieką ryb. Pierwsza opcja w zasadzie gwarantuje sukces, ale wiele wskazuje na to, że młode ryby wychowywane bez rodziców w dużym stopniu tracą instynkt macierzyński i nie potrafią w przyszłości prawidłowo opiekować się własną ikrą. Dodatkowo, reakcja dorosłych skalarów na odebranie siłą potomstwa potrafi być tak przejmująca, że można mieć potem wyrzuty sumienia. Polecam opcję drugą: wychowanie potomstwa przez rodziców, nawet, jeśli pierwsze próby miałyby skończyć się pożarciem ikry. Warunkiem powodzenia jest akwarium gatunkowe - rozpływających się po zbiorniku kilkudziesięciu malutkich rybek rodzice nie będą w stanie upilnować przed zjedzeniem przez inne ryby.
Tak więc w sumie lepiej zostawić ikrę w akwarium pod opieką rodziców, wiadomo jest możliwość, że może to się skończyć źle, ale lepiej naturalnie rozmnażać.

ps. nie dawaj mi więcej pkt. pomógł bo zgodnie z regulaminem może tylko raz przyznać w temacie danej osoby.

[ Dodano: Sro Paź 29, 2008 21:18 ]
piter222333qvq pisze:*nie pręt tylko rurka z odmulacza pomyliło mi się
Może spróbować, zawsze warto próbować jak nie da rady to kup pipetę.
piter222333qvq
Posty: 17
Rejestracja: 29 paź 2008, o 18:11

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: piter222333qvq »

ok thx

i jeszcze jedno pytanie lepszy będzie piasek cze żwir

i nie odpisałeś mi w sprawie tej waty

kiedyś mi wciągnęło narybek sajki do filtra jak temu zapobiec
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: Pablo »

piter222333qvq pisze:k thx

i jeszcze jedno pytanie lepszy będzie piasek cze żwir

i nie odpisałeś mi w sprawie tej waty

kiedyś mi wciągnęło narybek sajki do filtra jak temu zapobiec
Hmm.wydaje mi się, że żwirek najlepszy chociaż by dlatego, że zawsze może odmulić bez problemu .
Ale jak z tą watą bo nie kapuje za bardzo?

Co do filtra to może na końcówce zamontuj gąbkę, woda będzie leciała a syf i narybke nie będzie wciągany.
piter222333qvq
Posty: 17
Rejestracja: 29 paź 2008, o 18:11

Re: rozmnażanie skalrów

Post autor: piter222333qvq »

thx to wszystko co chciałem wiedzieć i ta wata to sprawdzałem gdzieś i jest do kitu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości