[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Sorymina »

W tym temacie zamieszczamy pytania dotyczace zakupu mikroskopu nowe, oddzielne tematy z serii jaki mikroskop kupic? będą usuwane bo wprowadzaja jedynie chaos w dziale dla obecnych i przyszłych użytkowników.

Kupujesz mikroskop? Przeczytaj: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm

Podstawowe informacje tam zawarte podzielone sa wg punktów:

1.) wybór mikroskopu,
2.) orientacyjne ceny mikroskopów nowych i używanych,
3.) zakupy na rynu wtórnym
- zakupy na allegro mikroskopy PZO,
- zakupy za granicą
4.) techniki obserwacyjne i możliwosci rozbudowy,
5.) metody mikrofotografii,
6.) podstawowe informacje o obiektywach

Kazdy poczatkujacy dowie sie tam podstaw i tego jaki sprzet kupic.

kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm
Ostatnio zmieniony 16 gru 2008, o 09:04 przez Sorymina, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Sorymina »

Polecono mi opisać sprawę w tym temacie.
Witam:)
Jestem uczennicą klasy I LO o profilu biologiczno-chemicznym. Chodzę do takiej szkoły, gdzie znajomość mikroskopu i umiejętność przygotowywania preparatów są niezbędne (mamy to znać z gimnazjum). Natomiast ja nie miałam w życiu do czynienia z mikroskopem, jednak obecnie bardzo mnie on ciekawi i mam zamiar zakupić swój pierwszy.
Przeglądając to forum wywnioskowałam, że powiększenia 1000x są za duże na amatorkę, więc myślę o jakimś mniejszym i tańszym. Niestety wciąż się na tym nie znam i proszę o pomoc. Jaki byście polecili (konkretny, może być z allegro, na jego przykładzie będę mogła poszukać podobnych) dla takiej amatorki, która chce się nauczyć przygotowywać preparaty i nie wstydzić się na każdej lekcji biologii?
allegro 475111099 Co myślicie o tym?
allegro 460474008 ten też fajny ^^
Ostatnio zmieniony 9 lis 2008, o 23:52 przez Sorymina, łącznie zmieniany 2 razy.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: olaś »

Dla początkujących polecam mikroskop powiększający 400 lub 450 razy.Zazwyczaj nie są drogie, ok. 50 zł.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

ola&#x15B pisze:Dla początkujących polecam mikroskop powiększający 400 lub 450 razy.Zazwyczaj nie są drogie, ok. 50 zł.
Tak, tylko to są zabawki dla dziecka
doominikaa007 pisze:BAKTERIE? Myślałam, że to możliwe przy powiększeniachgt1000.
To zależy od tego na co patrzysz, jedne mają wielkość mieszczącą się na granicy zdolności rozdzielczej najlepszych mikroskopów świetlnych a te największe dostrzeżesz przez prostybinokular.Pod powiększeniem 400 - 600x dostrzeżesz spiralne formy zamieszkujące wody.
Dla zdecydowanej większości potrzeba powiększeń raczej min 1000- krotnych i większych (oczywiście z zastosowaniem obiektywów imersyjnych, a także pomocne przy bakteriach są techniki kontrastu fazowego i ciemnego pola).
doominikaa007 pisze:poczekam jeszcze na inne opinie, jeśli się pojawią pozdrawiam!
Dozbieraj sobie pieniędzy i kup sobie lepszy od tych zalikowanych mikroskop.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: olaś »

Mayr E pisze:Tak, tylko to są zabawki dla dziecka
Oszczędź sobie opini.Są i dla małych dzieci i inne nie koniecznedla dzieci".Dziecko ma mikroskop powiększający 1000x też bo ma to dziecko jest dla dzieci.No nie?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

To co napisałem jest szczerą prawdą.Tak się składa że znam się trochę na tym sprzęcie, jestem też przed zakupem mikroskopu i wiem co jest dobre a co złe i za ile co można kupić.
Za takie pieniądze(50zł) można kupić jedynie zabawkę, która nijak się zda nawet dla początkującego adepta mikroskopii.Prawda jest taka, że chcąc dokonać dobrego zakupu mikroskopu w rozszerzeniu np. o kontrast fazowy i ciemne pole z dobrą kamerką pozwalającą na publikację materiału na profesjonalnych mikroskopowych np. forach i profesjonalnym oprogramowaniem trzeba wydać kilkanaście tysięcy złotych.Za te same pieniądze można też kupić jeden specjalistyczny obiektyw klasy PlanApo. Więc widzisz, to co dobre całkiem sporo kosztuje.Kto chce się poważnie bawić w te klocki musi sporo zainwestować.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: tin »

Moim zdaniem lekko przesadziłeś. Wydatek rzędu kilku tysięcy na pierwszy mikroskop to spora przesada. Mija się to z potrzebami, bo amator zanim nauczy się podstaw obsługi i mikroskopowania to zdąży niejednokrotnie sprzęt uszkodzić(mowa o osobach nie mających styczność z mikroskopowaniem). Dlatego wszystko zależy od tego na co kogo stać.
Z drugiej jednak strony te 50 zł to jednak za mało, bo optyka średniej jakości prosto od producenta jest więcej warta
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Rogacz »

Ja uważam ,że za 400zł można porządnie zacząć
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: michicho »

Tak, mając 300-500zł można kupić mikroskop spełniający potrzeby początkującego amatora mikroskopii.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: olaś »

mi o cene nie chodzi.własnie nie wiedziałam co i jak i poł rzeczy już nie mam.Ważne co przez mikroskop widać.
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Rogacz »

Nie zrobisz sobie w domu preparatu ,który będziesz mogła swobodnie obejrzeć pod powiększeniem 1600
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: olaś »

Co sądzicie o tym mikroskopie?Fajny waszym zdaniem czy nie? mam ten mieć.
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: michicho »

Myślę, że jest to oferta bardzo podobna do dziesiątek innych w tym przedziale cenowym, co nie oznacza, że jest zła. Aczkowiek chyba można taniej kupić mikroskop z takiej płki.

Okular PC - bardzo przydatne, można fotografować lub nagrywać a następnie archiwizować swoje obserwacje.

Mogę jedynie napisać, że również mam Bioluxa podobnej klasy i jestem zadowolony, lecz z czasem coś lepszego można kupić

Pozdrawiam
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości