Hodowla pierwotniaków

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Rafi1991
Posty: 1
Rejestracja: 1 paź 2007, o 16:09

Hodowla pierwotniaków

Post autor: Rafi1991 »

Mam pytanie w sprawie hodowli pierwotniaków. Miałem takową zrobić i zrobiłem (hodowla sianowa- garść siana + woda z jeziora-leżało to tak z 5 dni), ale pod mikroskopem okazało się, że nic się nie wyhodowało. Mamy zrobić następną, tym razem przez 1,5 tygodnia, tylko powiedzcie mi, czy po dłuższym czasie coś z tego będzie, czy może zrobić to w jakiś inny sposób (w necie piszą też np. o skórce banana)? Ogólnie czy ktoś z was ma z taką hodowlą jakieś doświadczenia i jak to zrobić najlepiej?
Ostatnio zmieniony 15 gru 2008, o 21:53 przez Rafi1991, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotrek
Posty: 3
Rejestracja: 3 paź 2007, o 19:44

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Piotrek »

Najwięcej pierwotniaków jest 14 dni po założeniu hodowli. Słoik ma być owinięty papierem lub gałgankiem. Najlepsza jest woda z jakiejś długo stojącej kałuży lub z brudnego jeziora. Pantofelki wykazują ujemną geotaksję, więc im dalej dna tym ich więcej. Pantofelki powinno się zbierać poprzez nalanie wody z nalewki sianowej do długiej rury (około 50 cm) o przekroju około 1 - 2 cm. Później należy ustawić ją na statywie, następnie zbieramy pobieramy wodę z górnej części rury. Pantofelki będą widoczne pod lupą na czarnym papierze pod lupą jako białawe skupisko. Tak jest to wytłumaczone w książce Erischa Grosseea Z biologią za pan brat". A hodowla na skórce od banana? Ciekawe, nie słyszałem o tym.
marta_marcz
Posty: 56
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 14:48

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: marta_marcz »

również założyłam taką hodowlę, polecam dodać też kilka sparzonych liści sałaty, pierwotniaki rozwijają się szybciej, zapach tylko gorszy największy rozwój zauważyłam dopiero w II tygodniu- wszystko zgadza się, wg książki o wyżej wymienionym tytule. nie bierz tylko za grubego papieru do przykrycia. powodzenia
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: olaś »

Przepraszam że pytam, ale co to nalewka z sianem?

[mod] Proszę pisać posty zgodne z tematem! Kolejne łamanie regulaminu będzie karane ostrzeżeniami![/mod]
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, o 15:28 przez olaś, łącznie zmieniany 1 raz.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: olaś »

jeszcze jedno.Zalać wodą przygotowaną czy z kranu?przykryć to czymś?
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: olaś »

Ale chyba nie w zakręconym tylko tak lekko przykrytym żeby gazy mogły uciekać
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: olaś »

Ale moge się mylić.

Robicie już tą nalewkę?ja wczoraj zaczęłam
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: olaś »

Na mojej nalewce pojawiła się pleśń po jednej nocy.To dobry znak?


Dragonka , a może to światło takie padało?i przez to było czerwone?
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: olaś »

Powie mi ktoś czy ta pleśń na nalewce to dobry znak?
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

[Link] Hodowla pierwotniaków

Post autor: PiotrTeodor »

Dostęp tlenu do hodowli powinien być zapewniony. W mojej ostatniej nalewce na liściach nie udało się wyhodować protistów ponieważ ciecz była oddzielona od atmosfery grubą warstwą gnijących liści. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, ponieważ na powierzchni liści wyrosły bardzo ładne grzyby sprzężniaki. Przyłapałem je w trakcie gametangiogamii (patrz tematy78/strzepki-roznoimienne-vt16013.htm ).

Pozdrowienia
PiotrTeodor
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, o 15:14 przez PiotrTeodor, łącznie zmieniany 2 razy.
matlis
Posty: 4
Rejestracja: 9 gru 2008, o 19:30

Hodowla pantofelków

Post autor: matlis »

Cześć!
Niedawno kupilem mikroskop z powiększeniem 1200 (mój pierwszy mikroskop). Założyłem hodowle pantofelków na sianie ( do słoika z sianem wlałem wody).Ponad tydzień mija, patrze codziennie i nic. Trzymam słoik pod grzejnikiem żeby było ciepło, na powierzchni wody wytworzyła się jakaś błona,wszędzie pęcherzyki powietrza, a siano ponad wodą pleśnieje. Czy coś robie nie tak, a może trzeba jakich barwników użyć . .
prosze o odpowiedź.
P.S: Może macie jakieś pomysły na ciekawe preparaty.
Spamer
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2009, o 22:10

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Spamer »

Chciałbym założyć hodowle pantofli Ale jest zima, jak to zrobić gdy nie mam na dworze nawet kałuży ? Czy może być czysta woda? Opisze ktoś dokładnie jak to zrobić
?
Ostatnio zmieniony 17 sty 2009, o 13:46 przez Spamer, łącznie zmieniany 2 razy.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Jakusz »

Opis znajduje się powyżej. Wodę możesz pobrać z akwarium. Woda z kranu jest raczej wolna od Protista.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości