Przykłady organizmów

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
marzenkable
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2008, o 15:10

Przykłady organizmów

Post autor: marzenkable »

Proszę o pomoc z zadaniem, którego nie jestem w stanie ani zrozumieć, ani znaleźć nigdzie na necie.
Podaj przykłady organizmów o szerokim i wąskim zakresie tolerancji wobec temperatury, wilgotności, światła, zasolenia i substancji odżywczych (po 2 przykłady)
oraz
Podaj przykłady praktycznego zastosowania wiedzy dot. czynników ograniczających.
z góry dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony 1 gru 2008, o 17:08 przez marzenkable, łącznie zmieniany 1 raz.
fiefior
Posty: 40
Rejestracja: 22 paź 2008, o 15:35

Re: Przykłady organizmów

Post autor: fiefior »

Podręcznik do biologii, zakres rozszerzony, klasa 1
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Przykłady organizmów

Post autor: Marcin_skc »

marzenkable pisze:Podaj przykłady praktycznego zastosowania wiedzy dot. czynników ograniczających
Pozwala to na wykorzystanie obecności bioindykatorów do ocenienia stanu środowiska, np: na jakimś obszarze rośnie pokrzywa, czyli wiem że ta gleba jest zasobna w azotany. Jak rośnie sobie porost krzczkowaty to wiemy, że tutaj powietrze jest czyste i pozbawione SO2.
marzenkable pisze:Podaj przykłady organizmów o szerokim i wąskim zakresie tolerancji wobec temperatury, wilgotności, światła, zasolenia i substancji odżywczych
wpisz w google przyklady higrofity, heliofity, halofity i wszystko znajdziesz
Ostatnio zmieniony 1 gru 2008, o 15:42 przez Marcin_skc, łącznie zmieniany 2 razy.
marzenkable
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2008, o 15:10

Re: Przykłady organizmów

Post autor: marzenkable »

Te higrofity, heliofity etc. to są rośliny lubiące wodę i słońce, ale w moim zadaniu chodzi o szeroki i wąski zakres tolerancji czyli powiedzmy lubią tylko i wyłącznie bardzo suchą glebę, a inne lubią każdą. Myślę, że to trochę o coś innego chodzi, ale ja jestem biologicznym tępakiem i mnie poprawcie jakby co. Natomiast za te bioindykatory wielkie dzięki D
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Przykłady organizmów

Post autor: Marcin_skc »

to są przykłady polistenobiontów na dany czynnik, więc jest to częściowe rozwiązanie.
marzenkable
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2008, o 15:10

Re: Przykłady organizmów

Post autor: marzenkable »

Znalazłem na forum coś takiego:

eurytermiczne:
zwierzęta - tygrys, puma, małpy, nietoperze
rośliny - wrzos zwyczajny, sosna Banksa, bąb korkowy

stenotermiczne:
zwierzęta - człowiek, tukany, papugi, koralowce, żarłacze, ryby latające
rośliny - kukurydza, groszek wiosenny, malina

euryfotyczne:
zwierzęta - wróbel domowy, orlica,
rośliny - trzcina pospolita, koniczyna, rośliny ruderalne

stenofotyczne:
zwierzęta - koralowce,
rośliny - kaktusy, agawy, róża

eury (wilgotność gleby) nie wiem jak to nazwać.
zwierzęta - chrząszcze, krety, niektóre węże
rośliny - rośliny ruderalne,

steno:
zwierzęta - żaby, dżdżownice,
rośliny - cypryśnik, zawilec gajowy,kozłek lekarski.

i mam pytanie czy tu wszystko jest dobrze, bo w innym źródle znalazłem, że człowiek jest eurybiontem jeśli chodzi o temperaturę
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Przykłady organizmów

Post autor: Marcin_skc »

według mnie to człowiek jest napewno eurybiontem. A także wszystkie ssaki i ptaki ponieważ są one stałocieplne, co jest przystosowaniem do życia w niższej temperaturze i rozszerza zakres tolerancji. Ale pewności nie mam, bo nie lubie ekologii i mogłem nie doczytać.
marzenkable
Posty: 4
Rejestracja: 1 gru 2008, o 15:10

Re: Przykłady organizmów

Post autor: marzenkable »

a nie obiło ci się czasem o uszy o organizmach o wąskim i szerokim zakresie wobec substancji odżywczych?
albo coś na temat
jakie rośliny i zwierzęta przystosowały się do niekorzystnych zmian środowiskowych?
Onix
Posty: 5
Rejestracja: 2 gru 2008, o 12:47

Re: Przykłady organizmów

Post autor: Onix »

Jeśli chodzi o przystosowanie się do niekorzystnych warunków środowiskowych, to u zwierząt typową formą przystosowania jest hibernacja lub estywacja- niekorzystne warunki termiczne, oraz mała dostępność pożywienia. np. niedźwiedzie, susły.
U roślin do niekorzystnych warunków środowiskowych przystosowały się kserofity:
-Sukulenty: gromadzą wodę na czas suszy np. kaktusy, agawy
-Sklerofity: ograniczają transpirację w porze suchej np. wrzos, kolecja krzyżowa

Co do substancji odżywczych, to nie wiem dokładnie o co chodzi, czy o dużą/małą dostępność pożywienia czy o jej różnorodność.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Przykłady organizmów

Post autor: milka.1985 »

jeśli chodzi o braki substancji odżywczych (chodzi głownie o związki azotu) to rośliny owadożerne np. rosiczka bardzo sobie dobrze radzą w takich warunkach właśnie poprzezwyciąganie związków azotu ze złapanych w pułapki owadów.
Onix
Posty: 5
Rejestracja: 2 gru 2008, o 12:47

Re: Przykłady organizmów

Post autor: Onix »

Przy tym azocie można także wspomnieć o roślinach motylkowych, które przyswajają azot dzięki symbiozie- niektórym prokariotom (głównie z rodzaju Azotobacter, Rhizobium) żyjącym w tzw ryzosferze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości