Preparowanie kości

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Preparowanie kości

Post autor: badger »

Na zaliczenie z zoologii mamy przynieść czaszkę ryby. Czy żeby ją oczyścić można przy gotowaniu dodać do wody jakiś środek który rozpuści miękkie tkanki a nie uszkodzi kości? Myślałem o wodorotlenku sodu czy to dobry pomysł? Nie za bardzo chce mi się ręcznie wyskrobywać mózg itp.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Preparowanie kości

Post autor: Medycyna Lwów »

myślę że dobry tylko nie bardzo stężony, niektórzy ze słyszenia wiem, używali do takich celów środki chemiczne typu Ace, domestos i też osiągali zamierzony efekt.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Preparowanie kości

Post autor: tin »

A czego użyjesz do koanserwacji Formalinę? Bo wiem, że są jakieś alternatywy i nawet lepsze, ale preparat robiłem tylko raz w liceum i nie czytałem wiele na ten temat.

Ewentualnie jak planujesz zdobyć konserwant.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Preparowanie kości

Post autor: Padre Morf »

badger pisze:Nie za bardzo chce mi się ręcznie wyskrobywać mózg itp.
bez wyskrobywania to się raczej nie obejdzie

Polecam wodę z solą, sodę oczyszczoną i perhydrol.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Preparowanie kości

Post autor: Korczaszko »

Morfeusz pisze:Polecam wodę z solą, sodę oczyszczoną i perhydrol.
znajomi, którzy preparowali kości używali właśnie tego. W sumie niektóry polecali też gotowanie głowy z proszkiem do prania ogólnie podałabym Ci adres forum gdzie o tym gadają, ale bedzie że je reklamuję
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Preparowanie kości

Post autor: badger »

dziękuję za porady
jutro wybieram się do sklepów rybnych na poszukiwania ładnej i dużej głowy
spróbuję ja gotować z dodatkiem sody bo perhydrolu nie posiadam, ewentualnie jakby kiepsko szło dolejękreta bo on jest na wodorotlenku sodu. Jeszcze rękawiczki muszę kupić żeby nie spreparować przy okazji swoich palców:)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Preparowanie kości

Post autor: Jakusz »

Korczaszko pisze:W sumie niektóry polecali też gotowanie głowy z proszkiem do prania
To gratuluje pomysłowości. Jeśli chodziłoby o wykorzystanie enzymów to w 100 stopniach raczej niewiele z nich zostanie. Inne środki powierzchniowo w sumie też mogą już się rozpadać.

[ Dodano: Nie Gru 21, 2008 10:58 ]
badger pisze:ewentualnie jakby kiepsko szło dolejękreta bo on jest na wodorotlenku sodu.
Tylko pamiętaj o jednym! Niektóre środki typukret zawierają drobinki aluminium. Nie wiem czy to może mieć wpływ na kości, ale uprzedzam, boPolak mądry po szkodzie
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Preparowanie kości

Post autor: badger »

I zrobiłem dzisiaj rybkę:) Dobrze że miałem dwie głowy bo pierwszą gotowałem za długo i czaszka się rozpadła na kawałki. Gotowałem ją w wodzie z sodą oczyszczoną, po zagotowaniu strasznie się pieniło, druga głowę gotowałem już krótko ok 30min a później stała w gorącej wodzie do ostygnięcia. Wszystko bardzo ładnie odchodziło od kości, wystarczyło lekko dotknąć mięsa żeby odpadło, więcej wydłubywania było przy oczodołach i mózgu ale jakoś się udało. Teraz rybka schnie a jak wyschnie czeka mnie układanie puzzli

A co do kreta to zrobiłem test: rozpuściłem trochę granulek w szklance gorącej wody i wrzuciłem cienką ość i kawałek kręgosłupa, efekt był taki że po kilku minutach ości nie było a kręgosłup rozpadł się na pojedyncze kręgi które były tak miękkie że rozciapywały się w palcach. Więc albo kret (tak jak pisał JakubikF ma w składzie aluminium) nie nadaje się do oczyszczania kości albo zrobiłem za duże stężenie.

[ Dodano: Nie Gru 21, 2008 21:19 ]
a jeszcze co do perhydrolu to w aptece dowiedziałem się że kiedyś sprzedawali ale teraz mają już tylko na własny użytek i tego sprzedać nie mogą ale że w niektórych aptekach można kupić perhydrol w tabletkach. Jeszcze farmaceutka poleciła mi sklep myśliwski ale już nie chciało mi się tam jechać
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Preparowanie kości

Post autor: olaś »

Jakbym Ci nie robiła kłopotu (przepraszam jeżeli robie) mógłbyś dać zdjęcie tej czaszki?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Preparowanie kości

Post autor: badger »

Proszę teraz kości sobie schną, jak wyschną zacznę się bawić w oznaczanie. Mam nadzieję że łosoś ma podobną czaszkę do dorsza bo mam klucz do oznaczania tylko jego kości:] a może ma ktoś rysunek z czaszką łososia
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Preparowanie kości

Post autor: dragonka »

Masz to złożyć w całość? O rany, powodzenia!
Rozumiem, że te kości się jakoś łączy- tylko jak?
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Preparowanie kości

Post autor: Tahtimittari »

To mnie na studiach pewnie coś podobnego czeka :gt
w sumie nawet bym spróbowała chętnie, ale pewnie bym te kostki pogubiła.

a nie prościej by Ci było kupić dorsza?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Preparowanie kości

Post autor: badger »

dragonka pisze:Masz to złożyć w całość? O rany, powodzenia!
Rozumiem, że te kości się jakoś łączy- tylko jak?
mamy nie łączyc kości tylko wiedzieć jak one powinny byc ułożone i jak się która nazywa. Ważne żeby były najważniejsze kości szczęk
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości