Reakcja biuretowa

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Reakcja biuretowa

Post autor: ewitka_18 »

na czym dokładnie polega reakcja biuretowa, bo nie mogę na forum nigdzie tego znaleźc? Do białka lub aminokwasów dodajemy Cu(OH)2 i ma powstac różowofioletowy roztwór czy intensywnie fioletowy? I czemu ta reakcja służy? Wykryciu wiązań peptydowych, tak, dobrze myślę?
epinefrynka

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: epinefrynka »

Proszę

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_biuretowa
(ostatnio robię się leniwa)
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: ewitka_18 »

Czyli nie dajemy Cu(OH)2 tylko fosforanu miedzi (II) lub siarczanu (VI) miedzi (II) oraz NaOH lub KOH? To skąd u mnie się wzięło Cu(OH)2?Ale nadal nic nie rozumiem, wejśc na google, to ja też potrafię, w wikipedii jest to wyjaśnione trudnym chemicznym językiem, może mi ktoś to jaśniej wytłumaczyc?
epinefrynka

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: epinefrynka »

Zapis z Cu(OH)2 to takie uproszczenie myślowe, u mnie w LO zazwyczaj stosowaliśmy w zapisie CuSO4 + KOH (zachodzi reakcja i otrzymujesz Cu(OH)2 + K2SO4)

[ Dodano: Pią Sty 02, 2009 15:38 ]
Musisz mieć co najmniej 2 wiązanie peptydowe znajdujące się obok siebie lub przedzielone nie więcej niż 1 atomem węgla - wtedy roztwór zmienia barwę z jasnoniebieskiej (obecność jonów Cu(2+) ) na intensywnie fioletową - powstaje związek kompleksowy

[ Dodano: Pią Sty 02, 2009 15:39 ]
Gdy masz dynie dimery aminokwasów roztwór zabarwi się na różowo
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: bcf_raptor »

Zapis z Cu(OH)2 to takie uproszczenie myślowe, u mnie w LO zazwyczaj stosowaliśmy w zapisie CuSO4 + KOH (zachodzi reakcja i otrzymujesz Cu(OH)2 + K2SO4)
Chodzi po prostu o to, że ten wodorotlenek musi byćświeży (dopiero co otrzymany).
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: DMchemik »

z tą reakcją biuretową w praktyce bywa tak, że jeśli mamy nadmiar ligandu, w tym przypadku peptydu i cały Cu(OH)2 jest skomplekowany to powstaje zabarwienie czerwone (lub jak kto woli różowe), jeśli Cu(OH)2 jest tylko częsciowo kompleksowany (czyli mamy zawiesinę Cu(OH)2 w r-rze kompleksu), to powstaje barwa fioletowa (niebieski z czerwonym).

Zastanawiam mnie tylko, skąd na wikipedii wiadomość o fosforanie miedzi w tej próbie.
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: ewitka_18 »

hehe, czyli widzę, że najbezpieczniej jest poprostu pisac, że otrzymujemy zabarwienie różowofioletowe(jeśli oczywiście nie wiemy czego był nadmiar, niedomiar itp.), tak?

[ Dodano: Sob Sty 03, 2009 11:30 ]
DMchemik, a co fosforan miedzi nie może byc użyty w tej próbie? Czyli najbezpieczniej używac siarczanu (VI) miedzi i wodorotlenku litowca(KOH lub NaOH), tak?

[ Dodano: Nie Sty 11, 2009 18:26 ]
Mam jeszcze jedno pytanie do reakcji biuretowej Otóż rozwiązując arkusze maturalne natknęłam się na zadanie, w którym paracetamol, w którym występuje oczywiście wiązanie peptydowe łączy się z FeCl3(i tu właśnie jestem zaskoczona, bo nigdy nie słyszałam o takiej reakcji bo czy to jest reakcja biuretowa?) i powstaje fioletowe zabarwienie. W reakcji biuretowej również powstaje fioletowe zabarwienie, więc moje pytanie, czy ta reakcja ma coś wpólnego z reakcją biuretową, a jeśli nie, to proszę mnie przynajmniej oświecic z czym to w ogóle jest związane?
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: mennandore »

Jak to w koncu jest z ta reakcja biuretowa ? Bo w róznych podrecznikach roznie pisze. Jak mamy jakis peptyd to po dodaniu CuSO4 i NaOH zachodzi hydroliza? (no bo srodowisko zasadowe) Bo w podreczniku do chemii jest że jony Cu2+ są kompleksowane w ten sposob że tworzy sie wiazanie koordynacyjne (1 - wolna para elektronowa od azotu, 2- wolna para elektronowa od grupy -COO(-) ) Wiec jak to jest ?wolne aminokwasy alfa też beda zabarwiac roztwor ? I czy zeby zaszla reakcja biuretowa to czy musi najpierw zajsc reakcja hydrolizy wiazania peptydowego ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: DMchemik »

Ewitka, ano nie moze być, do reakcji biuretowej używa się Cu(OH)2, nie fosforanu.

a co do drugiego to narysuj sobie wzór paracetamolu, zauważ, że jest to związek dwufunkcyjny, będącym nie tylko amidem, ale także FENOLEM.

natomiast Mennadore, reakcja biuretowa zachodzi dla związków o co najmniej 2 wiązaniach peptydowych (tripeptydów i wyższych) lub dla imidów, związków z grupą -CO-NR-CO- (takie jakby bardziej skondensowane wiązanie peptydowe, wyobraż sobie że usuwasz łańcuch alkilowy pomiędzy dwoma wiązaniami peptydowymi). Przedstawicielem imidów są biurety, najprostszy zwany jest po prostu biuretem i ma wzór NH2-CO-NH-CO-NH2.

I owszem, w środowisku zasadowym białka hydrolizują.
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: mennandore »

Gdzieś doczytalem że tam tworzy się forma enolowa. Jak to jest ? Tworza sie podwojne wiazania wegiel-azot ? i wtedy co ? Tworza sie wiazania koordynacyjne (4) dzieki wolnym parom elektronowym? (Gdzieś jeszcze doczytalem że chyba w srodowisku zasadowym odlacza sie proton z grupy -OH dzieki temu powstaje -O(-) co stabilizuje czasteczke - wiazanie jonowe z Cu2+) Prosilbym o dokladne podanie jak to jest z tą formą enolową.

A drugie pytanie dotyczy aminokwasow. To w koncu alfa-aminokwasy tworza barwne kompleksy z miedzią czy nie ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja biuretowa

Post autor: DMchemik »

nie jest mi znany mechanizm tej reakcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości