Płazy - ciekawostki

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Ann91
Posty: 44
Rejestracja: 24 lis 2008, o 15:58

Płazy - ciekawostki

Post autor: Ann91 »

Hej! Potrzebuję jakieś super ciekawostki o płazach, ale nie tak typowo podręcznikowe, że np. żaby popychają gałkami ocznymi pokarm do przełyku czy że żaba włochata łamie sobie kości, żeby mieć pazurki Będę wdzięczna za każdą pomocą, bo muszę tego nazbierać jak najwięcej.
m4t3usz
Posty: 34
Rejestracja: 4 lut 2008, o 16:38

Re: Płazy - ciekawostki

Post autor: m4t3usz »

Czy wiesz, że.

- Istnieją żaby, które w przypadku wyschnięcia wodnego zbiornika zagrzebują się w mule i zapada w letarg. Przedstawiciele tego gatunku śpią do momentu, gdy spadnie deszcz.

- Największą żyjącą obecnie żabą jest żyjąca w rzekach Kamerunu żaba goliat. Może osiągnąć długość 40 cm i ponad 3 kg wagi.

- W Afryce żyje tzw. żaba marmurkowana, zwana też prosiakiem, gdyż posiada ryjkowaty nos, którym. kopie nory.

- Istnieje gatunek żab, które nie posiadają języka. Przy pożeraniu zdobyczy pomagają sobie przednimi łapkami.

- Żaby zamieszkujące rwące potoki Gór Skalistych, z powodu nieustannego szumu płynącej z góry wody są głuche.

- Niektóre gatunki potrafią zmieniać kolory. Niczym kameleon zmieniają ubarwienie ciała, dopasowując je do otoczenia.

- Żaby włochate (ich nazwa pochodzi od długich, cienkich wyrostków na skórze) mają ostre pazury, którymi mogą podrapać rękę do krwi.

- Większość gatunków żab nie potrafi pić - potrzebną organizmowi wodę wchłaniają poprzez skórę podczas wodnych kąpieli.

- Tzw. żaba Darwina swoje młode przechowuje w. pysku. Robi to do chwili, gdy żabki będą w stanie samodzielnie zdobywać pokarm.

- Są gatunki żab, jak ropuchy, które nie skaczą, a chodzą.
Jednym z najciekawszych gatunków jest tzw. żaba latająca, która nie składa jaj w zbiornikach wodnych, lecz na liściach drzew, na których mieszka. Wbrew nazwie płaz ten nie potrafi latać, jednak dzięki błonom między palcami oraz płaskiemu kształtowi ciała jest w stanie szybować na znaczne odległości w trakcie przeskakiwania z gałęzi na gałąź lub z jednego drzewa na drugie. Gdy wybrane drzewo wygląda dostatecznie zachęcająco, żaba ta możepolecieć nawet na odległość 15 m. Wyginając odpowiednio ciało potrafi nawet zmieniać kierunek lotu.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Płazy - ciekawostki

Post autor: Pablo »

Toksyna która znajduje się na ciele najbardziej toksycznej żaby jest w stanie zabić około 100 osób, żaba to Liściołaz straszliwy (Phyllobates terribilis) również plemiona wykorzystują ową toksynę polując na dzikie zwierzęta po przeznamoczenie strzały w toksynie.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Płazy - ciekawostki

Post autor: dragonka »

"Żyjąca na Madagaskarze żaba pomidorowa wydziela przez swą skórę bardzo kleisty śluz. Gdy jakiś niewprawny ptak zdecyduje się zjeść ją na obiad, jego dziób zostanie zaklejony na dobre parę dni. Można się domyślić jak bardzo niekomfortowa musi być dla niego ta sytuacja."
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Płazy - ciekawostki

Post autor: milka.1985 »

Odmieniec jaskiniowy, zamieszkujący zimne podziemne strumienie wzdłuż wybrzeży Adriatyku (we Włoszech i Chorwacji), jest wieczną larwą, dojrzałą płciowo (zjawisko to nosi nazwę neotenii), podobnie jak aksolotl. W przeciwieństwie do aksolotla nie przeobrazi się w postać dorosłą, nawet po kuracji hormonalnej lub dodaniu jodu do wody.


Baśń o królewnie, która pocałunkiem przemienia żabę w pięknego księcia, jest powszechnie znana. Mało kto jednak wie, że w oryginalnej wersji z 1815 roku bracia Grimm napisali, że królewna brzydzi się żaby, ale ta podstępem wkrada się w jej łaski. zły czar zostaje przełamany, gdy królewna w gniewie rzuca żabę o ścianę.

Żaba Budgetta z Argentyny może wydawać się nieszkodliwa. ale gdy jest rozzłoszczona wygląda całkiem groźnie. przestraszona, lub sprowokowana, otwiera paszczę, wrzeszczy, wydaje głośne chrząkające dźwięki, może nawet ugryźć napastnika.

Rzekotka z Brazylii wybrała niezwykłą formę maskowania się. wygląda jak plama ptasich odchodów na kamieniu.

Żaba dziwaczka z Ameryki Południowej ma dwie osobliwe cechy: kijanka jest większa od dorosłej żaby, a dorosła żaba ma w każdym palcu ( tak przednich jak i tylnych łapach) dodatkową kość, co sprawia, że łapy są wyjątkowo długie.

Samica czerwonookiej chwytnicy kolorowej zbliża się do wołającego samca. on wdrapuje się na jej grzbiet, a ona zanosi go do miejsca złożenia jaj . co za leniwy kochanek

jak wiele innych płazów, żaba szponiasta - krewna platany i grzbietoroda - zrzuca skórę co 5-7 dni. zapewne pozbywa się w ten sposób pasożytów.

Samica grzbietoroda z Ameryki Południowej podczas kopulacji z samcem turla się pod wodą. w ten sposób jaja dostają się na jej grzbiet. samica składa po 5 jaj w jednym cyklu. w sumie na grzbiecie samicy może być okolo 55 jaj. po 4 tygodniach wylęgają się małe, całkowicie ukształtowane ropuszki. skóra na grzbiecie samicy jast gruba i gąbczasta.


z:PŁAZY Dr Barry Clarke
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość