Problem z zadaniem...

Wzajemna pomoc w nauce trudnych przedmiotów takich jak matematyka czy geografia. Wykaz materiałów, książek, ściąg, arkuszy, testów do nauki.
agaciaManius
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2009, o 11:41

Problem z zadaniem...

Post autor: agaciaManius »

A wiec tak. Mam podana tabelke stopnia urodzen, stopnia zgonow, przyrostu naturalnego i ludnosci trzej krajow ( Wlochy, Indie i Nigier ) w latach 1950 - 2000. I mam obliczyc rozne wskazniki.
1. W pierwszym zadaniu stopa przyrostu naturalnego na rok 2001 i mam podany tylko przyrost naturalny. A zeby obliczyc to trzeba miec rowniez liczbe ludnosci. Czy jest jakis inny sposob na obliczenie tego?
2. W drugim zadaniu mam obliczyc ludnosc w roku 2001 z tym ze mam podana sama stope przyrostu naturalnego.
3. W trzecim obliczac liczbe urodzen a podana mam liczbe zgonow i przyrost naturalny.

I moje pytanie brzmi czy mam reszte danych wziasc z tabelki z roku 2000? Czy co robic?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Problem z zadaniem...

Post autor: WojtekB »

agaciaManius pisze:1. W pierwszym zadaniu stopa przyrostu naturalnego na rok 2001 i mam podany tylko przyrost naturalny. A zeby obliczyc to trzeba miec rowniez liczbe ludnosci. Czy jest jakis inny sposob na obliczenie tego?
Odpowiedź znajduje się w słowach
na rok 2001
, więc potrzebne Ci będą dane z roku 2000. A żeby to policzyć masz wszystkie potrzebne dane, ale po kolei:
Żeby obliczyć współczynnik (stopę) naturalnego przyrostu, trzeba obliczyć współczynnik urodzeń i zgonów (podaję po kolei wzory na oba współczynniki)
W u=Ur/L • 1000 [jednostka wyniku ‰]
W z=Uz/L • 1000 [jednostka wyniku ‰]
Teraz liczymy współczynnik przyrostu naturalnego: Wpn= Wu - Wz[jednostka wyniku ‰]
(jeżeli w tabeli masz już podane stopnie urodzenia i zgonów w ‰ całe liczenie nie jest potrzebne, liczysz tylko różnicę)
agaciaManius pisze:2. W drugim zadaniu mam obliczyc ludnosc w roku 2001 z tym ze mam podana sama stope przyrostu naturalnego.
agaciaManius pisze:3. W trzecim obliczac liczbe urodzen a podana mam liczbe zgonow i przyrost naturalny.

To już pokombinuj z wzorami
agaciaManius pisze:I moje pytanie brzmi czy mam reszte danych wziasc z tabelki z roku 2000? Czy co robic?
Korzystasz z tych danych, które Ci podadzą - tylko najważniejsze jest dokładne przeczytanie pytania (no i zrozumienie o co chodzi jego autorowi, a czasami bywa to trudne ).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości