Z prawa Faradaya

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Z prawa Faradaya

Post autor: ewitka_18 »

Oblicz masę żelaza wydzielonego na elektrodzie w czasie elektrolizy wodnego roztworu FeCl3 prądem o natężeniu 5A przez pół godziny.


Bardzo proszę o rozwiązanie tego zadania!robiłam już wszystkimi możliwymi sposobami i wychodzi zawsze zły wynik.ma wyjśc 1,74g Fe.proszę podac z jakiego wzoru mam skorzystac i podtswic dane bo zgłupialam juz z tego wszytskiego
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ulala »

m= kIt

k = M/ (F * z)

m=M/(F*z )* I * t

m = 56 / (3*96500) * 5 * 30*60

nie mam kalkulatora pod reka
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: brucelolscot »

ulala pisze:m = 56 / (3*96500) * 5 * 30*60

nie mam kalkulatora pod reka
mi wyszło tyle ile powinno
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ewitka_18 »

a nie mogę skorzystac ze wzoru takiego: m = M * I * t / n * F ?
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: brucelolscot »

to ten sam wzor co ulala napisała tylko ze z oznacza liczbę moli elektronów pobranych/oddanych tak samo n w Twoim wzorze proponuje sobie napisać proces katodowy i będziesz widziała
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ewitka_18 »

aha, czyli można zamiennie stosowac te dwa wzory? No tak tylko ze ulala skorzystala wlasciwie z dwoch wzorow, a ja podalam tylko jeden, wiec prosciej.
Tylko mam jeszcze pytanie, bo ja podstawialam wM", nie sama liczbe atomowa zelaza, czyli 56 g, tylko liczbe atomowa FeCl3, i pewnie dlatego wychoidzl mi zly wynik, bo przeanalizowalam pare zadan i raz podstawiaja tylko liczbe atomowa samego pierwiastka, a raz liczbe atomowa calego zwiazku, ktory jest poddawany eletrolizie, to kiedy sie podtswia tak a kiedy tak
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: brucelolscot »

ewitka_18 pisze:aha, czyli można zamiennie stosowac te dwa wzory? No tak tylko ze ulala skorzystala wlasciwie z dwoch wzorow, a ja podalam tylko jeden, wiec prosciej.
ulala wyprowadzila ten wzor. W ostatecznosci oba sa takie same tylko ze w jednym jest z a w drugim n oba symbole oznaczaja liczbe moli elektronow wymienionych
ewitka_18 pisze:Tylko mam jeszcze pytanie, bo ja podstawialam wM", nie sama liczbe atomowa zelaza, czyli 56 g, tylko liczbe atomowa FeCl3,
proponuje zawsze zaczac od napisania reakcji anodowych i katodowych i wybranie tego ktore jest Ci potrzebne do zadania w tej chwili (jak chca zebys podala ile sie zelaza wydzielilo to bierzez rownanie katodowe a jak pytaja ile chloru sie wydzieli to bierzez anodowe etc) i na podstawie tego równania robisz obliczenia
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ulala »

M to masa molowa tego co sie redukuje / utlenia a nie calego zwiazku
twoj wzor nie jest zadnym prostszym, tylko wyuczonym i nawet nie wiesz skad co sie wzielo
a liczba wymienionych elektronow to z, bo n moze mieszac sie z molami
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: brucelolscot »

ulala pisze:a liczba wymienionych elektronow to z, bo n moze mieszac sie z molami
mnie uczono n :) ale i tak nie używam tego wzoru:)
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: malllwiśka »

Nie chcę zakładac podobnego tematu, więc podobnie jak ewitka_18 mam problem z pewnym zadaniem z elektrochemii.

Wodny roztwór KNO3 poddano elektrolizie prądem o natężeniu 10 A.Na anodzie zebrano 5 dm3 gazu.Oblicz czas trwania elektrolizy wodnego roztworu KNO3.

hmm, wykorzystuję wzór m = M * I * t / z * F i nie wychodzi Czy może ktoś podstawic odpowiednie dane tak jak dla ewitki, bo może wstawiam złe liczby
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ulala »

na anodzie utlenia sie tlen

zatem M to 32, z to 4 i chyba nalezy przyjac ze to warunki normalne wiec 5 dm3 / 22.4 dm3/mol = obliczysz liczbe moli, pomnozysz przez 32 i masz m


no i musisz poprawnie przksztalcic wzor czyli

m= It M/zF


mzF / IM = t
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: brucelolscot »

szczerze to nie wiem jak zrobić używając tego wzoru osobiscie bym robil na podstawie ladunkow i proporcji.
proces anodowy to 2H2O O2 + 4H+ + 4e-
widzimy ze 22.4 dm3 tlenu to 4*F ladunku (F stala faradaya)
obliczamy ladunek potrzebny na 5dm3 tlenu
22.4 dm3 4*96500
5 dm3 X
majac X korzystamy ze wzoru Q= I * t przeksztalcamy i podstawiamy (Q to ten ladunek )
Ostatnio zmieniony 8 lut 2009, o 18:58 przez brucelolscot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ulala »

jak tam sobie chcesz

i nie x tylko *
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości