Z prawa Faradaya

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: brucelolscot »

sorry pisalem posta jak Twojego jeszcze nie bylo
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: malllwiśka »

A ja mam właśnie podobny problem,

zad.Oblicz masę wody rozłożonej podczas elektrolizy wodnego roztworu H2SO4 prądem o natężeniu 5A, w ciągu jednej godziny.

reakcja na anodzie:2 H20O2 + 4H+ + 4e-

czy mógłby mi ktoś wyjaśnic, czy we wzorze m = M * I * t / n * F, jako M wstawiamy masę wody, czy masę SO4 ? Bo autorka tego tematu jak widzę, jako M podstawiała masę NO3, czyli 62 g, a ja jak podstwaiam masę SO4, czyli 96g, to wychodzi zły wynik, więc jakto ma byc, kiedy podstwiamy jako M masę wody, a kiedy anionu ?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: Litawor »

Pod M wstawiasz masę molową substancji wydzielającej się na danej elektrodzie. Czyli w tym przypadku tlenu cząsteczkowego - 32 g/mol (wtedy n=4 możesz podać masę tlenu atomowego i wtedy n=2).
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: malllwiśka »

Hmm, nie jest tak jak mówisz, przynajmniej jeśli chodzi o to zadanie. Jak podstawiam 36 g/mol czyli masę wody, tylko podwojona, zgodznie z równaniem , wychodzi dobry wynik. wiec raczeh podtswiamy to co ulega hydrolizie, tylko chodzi mi o to czy podstawiamy mase wody, czy danego jony?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: Litawor »

Jony nie biorą udziału w elektrolizie, więc nie mają żadnego znaczenia. A to, co ja powiedziałem, jest prawdą, jeśli liczysz masę substancji wydzielonej na elektrodzie. A w odpowiedzi masz podaną masę wody, jaka uległa rozłożeniu, stąd ta rozbieżność (nie przeczytałem treści Twojego zadania). Dla masy substancji, jaka została rozłożona, podstawiasz masę molową tej substancji.

Nie wiem, gdzie widziałaś, że ktoś podstawił masę molową anionów kwasów tlenowych, ale to błąd, bo one w ogóle nie uczestniczą w reakcji na anodzie.
Posty: 2
Rejestracja: 9 mar 2009, o 08:15

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: »

Mam problem z tym zadaniem:
Oblicz, jak długo powinna trwać elektroliza, aby przepuszczając prąd o natężeniu 5A, rozłożyć 0,1dm3 wody na wodór i tlen.
z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: ulala »

Oblicz, jak długo powinna trwać elektroliza, aby przepuszczając prąd o natężeniu 5A, rozłożyć 0,1dm3 wody na wodór i tlen.
z góry dziękuję za odpowiedź

t=?
I= 5A
0.1 dm3 wody 0.1kg 100g
elektroliza wody:
2H2O 2 H2 + O2

w czasie gdy wydzielą sie 2 mole wodoru na katodzie, na anodzie wydzieli sie mol tlenu czyli mozemy odliczyc czas dla wydzielania tlenu

2*18 g wody 32 g O2
100g -y
y= 88.89g tlenu

m= M/z*F * I * t
88.89 = 32/4*9600 * 5 * t
60 godzin
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: Reptilia »

Mam problem z poniższym zadaniem
Obliczyć jak długo musi trwać elektroliza aby przy natężeniu prądu 2A wydzieliło się 10dm3 wodoru w warunkach normalnych.

Zaczęłam od proporcji:
22,4dm 2g H2
10dm3 xg H2
x=0,89g

Dane:
I= 2A
M=2g
z=2 bo uznałam że chodzi o elektorlizę wody. ale nie jestem zbyt pewna tego /
mc=0,89g

Potem planowałam podstawić pod przekształcony wzór na czas ale niestety nie wychodzi mi dobry wynik. który ma być 12h. /
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: Adax82 »

Reptilia,
To może inaczej:
1F = 96500 C to ładunek, który wydziela 1 mol atomu jednowartościowego.
Q1 = 2F 22,4 dm3 H2
Qx 10 dm3 H2
Qx = 86161 C
Qx/I = t gdzie I = 2A
t = 86161 C/2 A = 43081 s = 12 h
Awatar użytkownika
Reptilia
Posty: 685
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:57

Re: Z prawa Faradaya

Post autor: Reptilia »

Dzięki kolejny raz Adax82
Na taki sposób nie wpadłam. Ale tym co ja zaczęłam też wszytsko wyszło tak samo, tylko jakieś chwilowe zaćmienie i źle zamieniłam sekundy na godziny O.o
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości