wątpliwości związne z doświadczeniem - proszę o pomoc

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
martade
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:54

wątpliwości związne z doświadczeniem - proszę o pomoc

Post autor: martade »

Witam wszystkich:)
Miałam za zadanie zrobić przynajmniej dwutygodniowe doświadczenie. Wybrałam, zrobiłam, jednak mam teraz pewne wątpliwości.
Moje doświadczenie ogolnie jest o wpływie składników znajdujący się w wodzie do podlewania na kiełkowanie i wzrost łodygi, jako roślinkę wybrałam rzeżuchę. Zasadziłam więc ją w pięciu miseczkach (na wacie) i podlewałam : 1.wodą przegotowaną, 2.wodą z kranu, 3.wodą z 10% octem (stężenie octu = 2,6), 4.wodą z solą (stężenie = 2,6) i 5.wodą z cukrem ( stężenie również = 2,6).
I teraz się zastanawiam, czy jest dobrze, bo teoretycznie zmianie miał ulec tylko jeden czynnik, i niby go zmieniłam, ale na różne. I czy tak jest poprawnie? Zastanawia mnie również, czy dobrze zrobiłam, że rzeżuchę podlewałam od początku tymi różnymi roztworami. Czy to jest błąd? Powinnam na początku podlewać normalną wodą? Bo w hipotezie przyjęłam, że również na kiełkowanie.
Wiem, że są tu osoby, które się na tym znają, a ja po raz pierwszy robię takie coś i bardzo prosiłabym o pomoc i rozwianie moich wątpliwości. (Do oddania pracy mam jeszcze półtorej tyg.,więc jakieś zmiany mogłabym wprowadzić)
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: wątpliwości związne z doświadczeniem - proszę o pomoc

Post autor: Savok »

Zalozenie wydaje sie byc calkiem sensowne, metodyka rowniez. Hodowla podlewana woda jest twoja kontrola negatywna, a poszczegolne proby sa niezalezne od siebie.

Wyniki moga wyjsc calkiem ciekawe, jesli przedstawisz je w postaci wykresu slupkowego.

Przydalaby sie jakas hipoteza i zalozenia co do tego, jak poszczegolny suplement powinien wplynac na rosline. Zeby zrobic doswiadczenie jeszcze bardziej profesjonalnym, mozesz powtorzyc kazdy eksperyment w sumie po 3 razy i w wynikach zaprezentowac srednia z kazdego doswiadczenia.
martade
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:54

Re: wątpliwości związne z doświadczeniem - proszę o pomoc

Post autor: martade »

O to się cieszę, że jednak wszystko jest w porządku. Dziękuję bardzo za pomoc.
Co do hipotezy to może ona brzmieć :Czysta woda, bez żadnych dodatkowych substancji, jest najlepsza dla kiełkowania i wzrostu rzeżuchy."?
Ma to sens?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości