reakcje w roztoworach

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
gacek2
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2008, o 15:47

reakcje w roztoworach

Post autor: gacek2 »

obliczyć stężenie procentowe roztworu azotanu sodu otrzymanego przez zmieszanie 40% roztworu NaOH ze stechiometryczną ilością roztworu HNO3 o stężeniu 8mol/dm3 i gęstości 1,24 g/cm3

obliczyłam mase substancji NaOh i mase roztowru tez ,tylko co dalej zamienic tamto Cm HNO3 na stężenie procentowe czy jak ? moze jakies rozwiązanie ?)
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: reakcje w roztoworach

Post autor: bcf_raptor »

gacek2 pisze:obliczyłam mase substancji NaOh i mase roztowru tez
Masę jakiego roztworu

Po obliczeniu NaOH (zapewne dla roztworu o masie 100g) musisz obliczyć ile HNO3 z nim przereaguje i ile powstanie produktu. Następnie obliczasz w jakiej objętości znajduje się tyle HNO3 ile potrzebujesz. Potem zamień ją na masę korzystając z gęstości i dodaj do tych 100g (albo do innej masy, którą na początku przyjęłaś) aby obliczyć masę roztworu. Reszta powinna być już prosta
gacek2
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2008, o 15:47

Re: reakcje w roztoworach

Post autor: gacek2 »

obliczyłam ,że ms NaOh=16g a mr=40g następnie obliczyłam ile to moli (0,4) czyli ze stosunku molowego wynika że tyle samo jest moli HNO3. I mając tą liczbe moli obliczyłam objętosc roztowru HNo3 .ale dalej nie wiem co ? mogłabym prosisc o rozwiązanie ?
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: reakcje w roztoworach

Post autor: bcf_raptor »

Łatwiej byłoby Ci przyjąć masę r-ru NaOH 100g ale jak przyjęłaś 40g to OK. Zamień tą objętość na masę wykorzystując podaną gęstość i zsumuj to z tymi 40g - będzie to Twoja całkowita masa roztworu. Teraz wróć do równania reakcji i oblicz ile azotanu powstanie Ci z tych 16g NaOH - będzie to Twoja masa substancji. Podstaw do wzoru na Cp i tyle
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości