Doświadzcenie

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
paula1302
Posty: 22
Rejestracja: 27 lut 2009, o 17:08

Doświadzcenie

Post autor: paula1302 »

Cześc mam takie zadanie: Do dówch próbuwek dodano skrobię oraz slinę ale tylko do jedej z nich dosano kilka kropel spirytusu. Po 24h do prubówek dodano płynu lugola, w próbówce z dodatkowo dodanym spirytusem zabarwił sie on na fioletowo. Sformułuj problem badawczy doswidczenia, hipotezę oraz zinterpretuj to doswiadczenie.

Nie wiem czy dobrze myśle ale wydaje mi sie że poprostu chodzi tu o dziłanie spirytusu na białka czyli np na taki enzym amylaze ślinową. Więc do próbówki do której dodano spirytus enzym ptialina został ściety co uniemozliwiło wstępny rozkład skrobi dlatego też w tej próbówce płyn lugola przybrał takie zabarwienie. A w próbówce w której nie dodano alkochulu ptialina strawiła skrobię wiec płyn nie zabarwił się na fioletowo. Jeżeli źle mysle to prosze mnie wyprowadzic z błedu

Tylko mam jeszcze własnie problem z hipoteza i sformułowaniem problemu badawczego Bardzo proszę o pomoc !
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: Doświadzcenie

Post autor: sparky »

Dobrze myślisz , tylko jak bym do ujął etanol unieczynnił enzym amylaze ślinową , jeśli chcemy powiedziećsciął ( jak to napisać ? ) to tylko odnosimy się do białkowej części enzymu apoenzymu , bo tylko białko w nim może ulec temu procesowi.

Jeśli chodzi o problem to :

* Wpływ etanolu na działanie enzymu amylazy ślinowej

Hipoteza :

*Dodanie spirytusu do probówki spowoduje unieczynnienie enzymu amylazy ślinowej w wyniku czego skrobia nie ulegnie rozkładowi hydrolitycznemu
paula1302
Posty: 22
Rejestracja: 27 lut 2009, o 17:08

Re: Doświadzcenie

Post autor: paula1302 »

Dzięki wielkie
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość