Problem z mitozą

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Pr0s
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2009, o 23:08

Problem z mitozą

Post autor: Pr0s »

Witam, na wstępie powiem, że przeszukałem forum i googlowałem różne stronki ale i tak odpowiedzi na to, co mnie nurtuje nie znalazłem Jestem w 3 gim., więc jeżeli kogoś pytanie rozśmieszy to proszę nie robić na mnie nagonki bo biologią się zbytnio nie interesuję.

No więc tak, uczyłem się właśnie o mitozie do momentu, aż pojawił się problem a mianowicie, doszedłem do wnioski, że jeżeli w komórce macierzystej materiał genetyczny się podwaja to tak jakby tworzyła się kopia każdego allelu w jądrze, czyli np. jak osobnik miał gen Aa to kiedy jego komórka będzię się dzielić będzie miał dwa takie same geny. Póżniej ulegają onespakowaniu w chromosomy, czyli krótko mówiąc powstanie chromatyda z allelem A i chromatyda z a, przy czym dwie następne to tak jakby zawierały allele pierwotne, które posiadała komóra przed podziałem. Więc jakim cudem powstają 2 komórki potomne skoro tworzy się tylko 1dodatkowy chromosom (2chromatydy)

Uff, sorka za zawiłość, liczę się z tym, że mam zły tok myślenia, bo tak naprawdę to tylko mój sposób tłumaczenia tego procesu, niech mnie ktoś poprawi w razie czego i wytłumaczcie mi jak to jest z tymi dwiema komórkami :D:
dzięki dd

EDIT właśnie wpadłem na pomysł, że może ta komórka macierzysta tak jakby nie wiem zanikała albo coś w tym stylu ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Problem z mitozą

Post autor: malgosi35 »

Pr0s pisze:jak osobnik miał gen Aa to kiedy jego komórka będzię się dzielić będzie miał
: AAaa
Pr0s pisze: Póżniej ulegają onespakowaniu w chromosomy, czyli krótko mówiąc powstanie
chromosom z dwoma chomatydami na których są A i A oraz drugi chromosom z dwoma chromatydami na których są a i a

[ Dodano: Nie Mar 01, 2009 16:42 ]
komórka potomna dostanie chromatydę z chromosomu z A i chroamtydę z chromosomu z a. Chromatydy te staną się chromosomami.

[ Dodano: Nie Mar 01, 2009 16:44 ]
Pr0s pisze:tworzy się tylko 1dodatkowy chromosom (2chromatydy)
nie tworzy się dodatkowy chromosom.
Pr0s
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2009, o 23:08

Re: Problem z mitozą

Post autor: Pr0s »

dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości