Kameleon - hodowla

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
sigaltbg
Posty: 34
Rejestracja: 25 sty 2007, o 19:56

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: sigaltbg »

Ziutaa, na kameleona jemeńskiego musiałabyś mieć dużo czasu są to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzątka, często padają jak się je zaniedba. Warunki muszą mieć idealne (wilgoć, temperatura)
Awatar użytkownika
Ziutaa
Posty: 72
Rejestracja: 9 maja 2007, o 22:49

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: Ziutaa »

Zdaję sobie z tego sprawe, dość dużo czytałam na temat hodowli tych zwierząt
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: dawidw »

sigaltbg pisze:są to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzątka, często padają jak się je zaniedba.
I przy tym dosyc drogie, wiec nieostrożna opieka moze nas niezle wyczerpac finansowo
wisnia2000
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2008, o 09:56

Choroba

Post autor: wisnia2000 »

Witam, ostatnio mój kameleon jest caly czarny (a zawsze był zielony) chcialbym sie zapytac czy to jakaś choroba.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: Pablo »

wisnia2000 pisze:Witam, ostatnio mój kameleon jest caly czarny (a zawsze był zielony) chcialbym sie zapytac czy to jakaś choroba.
Osobniki przewlekle ciemne prawdopodobnie dają w ten sposób znać, że coś jest nie tak. Należy zwrócić wówczas uwagę na to czy warunki w terrarium są odpowiednie (temperatura, wilgotność, ciągły stres). Jeżeli kameleon jest w tym czasie apatyczny, mruży lub ma stale zamknięte oczy, nie przyjmuje pokarmu, nie pije, na pewno coś mu dolega.
poison
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2009, o 11:42

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: poison »

Witam
jestem nowa na forum i od kilku dni posiadam kameleonka chcialabym sie dowiedziec czy rosliny sa konieczne w terrarium ? i jakie owoce mozna mu podawac ?
mam nadzieje ze ktos mi odpowie.dziekuje i pozdrawiam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: WojtekB »

poison pisze:i jakie owoce mozna mu podawac ?
Pierwsze słyszę ! Choć nie zajmuje się hodowlą kameleonów to jednak wydaje mi się (żeby nie pisać, że jestem pewny), że kameleony nie są jaroszami. Z tego co się wiem to kameleony w naturze są wyśmienitymi myśliwymi, a polują na owady i pająki. Nie wiem jak to jest w terrarium, ale wydaje mi się że pokarm nie różni się od tego co jedzą ich pobratymcy na wolności.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

[Link] Kameleon - hodowla

Post autor: Pablo »

Po pierwsze kameleon jest polecany dla zaawansowanych terrarystów.
Można podawać owoce czy inne rośliny tz, listki, ale to tylko jako dodatek. Główny pokarm musi być zwierzęcy.
Ale to nie oznacza, że kameleon będzie to jadł, tofrancuski piesek wśród gadów. Jednym będą smakowały banany czy też mandarynki a inne tego nie ruszy, ot co taki kaprys ma akurat ]. Niektóre zjadają roślinki z terrarium więc nie mogą być one toksyczne oczywiście.
Pokarm musi być urozmaicony. Prócz świerszczy podawać można szarańczę, karaczany, plankton łąkowy (koniki polne, pasikoniki, ćmy, pająki, itp.)
Musisz się liczyć z kosztami większymi bo to obżartuchy i jeśli nie ma się własnej hodowli owadów to trochę będzie to kosztowało.

A jakie rośliny np.
Anturium (Anthurium sp.)
- Bilbergia (Billbergia sp.)
- Filodendron (Philodendron sp.)
- Fitonia (Fittonia sp.)
- Guzmania (Guzmania minor)
- wszystkie rodzaje Woskownicy (Hoya sp.)
- paproć: Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium)
- Łosie Rogi (Platycerium sp.)
- Maranta (Maranta sp.)
- Niedośpian ognisty (Hypoestes phyllostachya)
- Ostrzeszyn (Kalatea sp.)
- Orliczka (Pteris sp.)
- Kawa arabska (Coffea arabica)
- Paprotka (Nephrolepis sp.)
- Szparag (Asparagus sp.)
- Zroślicha (Syngonium sp.)
- Scindapsus (Scindapsus sp.)
- Bluszcz (Hedera sp.)
- wszystkie rośliny z rodzaju Trzykrotka (Tradescantia sp.)
- Zamiokulkas (Zamiokulcas sp.)
- Zielistka (Chlorophytum sp.)
- wszystkie rośliny z rodzaju Fikus (Ficus sp.)

Rośli są potrzebne czasem sobie kameleon zje a i można utrzymać łatwiej wilgotność i wygląd estetyczny.

tematy105/kupno-kameleona-vt10903.htm tu masz podobny temat.
poison
Posty: 2
Rejestracja: 21 lut 2009, o 11:42

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: poison »

oczywiscie wiem ze kameleony nie sa jaroszami ,tylko troche czytalam o hodowli i pisalo ze lubia pomidory ,wiec dlatego pytam o owoce ,bo tez byla wzmianka . to ma byc podobno urozmaicenie diety a nie staly pokarmale czy tak jest napewno tego nie wiem ,wiec zagladam tutaj w nadzei ze fachowcy mi odpowiedza

[ Dodano: Sob Lut 21, 2009 14:49 ]
dziekuje Ci Pablo,twoja wypowiedz dala mi duza jasnosc na moje poczatki hodowli .mojegozielonego chłopczyka
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: badger »

Jak najbardziej możesz mu podawać owoce, nawet codziennie ale najważniejszy jest pokarm mięsny. Pokarm warto posypywać wapnem dla zdrowia
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: WojtekB »

Ale mnie olśniliście a ja byłem święcie przekonany, że trzeba kameleonom w 100% podawać pokarm zwierzęcy. Czyli jakbym faszerował kameleona samymirobakami to bym mu zrobił krzywdę (tzn. nie dostarczyłbym mu niezbędnych składników pokarmowych) ?

To jednak zostanę przy swoich papużkach falistych - przynajmniej wiem co lubią
zdzihu88
Posty: 2
Rejestracja: 1 mar 2009, o 13:15

Prosze o porade....

Post autor: zdzihu88 »

Witam od niedawna zainteresował mnie Kameleon. chciałbym kupić sobie takiego zwierzaczka ale jedynie co o nich wiem to czym sie żywią jak je chodować jak umeblować imdomek ale pisze dlatego że chciałbym sie doradzić jaki gatunek wybrać? Prosze o porady. z góry dziękuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Kameleon - hodowla

Post autor: Pablo »

Witam od niedawna zainteresował mnie Kameleon. chciałbym kupić sobie takiego zwierzaczka ale jedynie co o nich wiem to czym sie żywią jak je chodować jak umeblować imdomek ale pisze dlatego że chciałbym sie doradzić jaki gatunek wybrać?
Jeśli to Twój początek z terrarystyką to nie polecam kameleon. Nikt Ci wszystkiego nie napisze bo o hodowli kameleonów są książki a nikt tego nie napisze w poście jednym.
Tak więc polecam kupić jakąś sobie książkę co do hodowli i wnikliwie ją przeczytać.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości