Doświadczenie

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

Doświadczenie

Post autor: Elvirqa »

Do przezroczystej kultury bakterii wprowadzono pantofelka żywiącego się bakteriami. Po trzech dniach do tego naczynia dodaną pewną ilość drapieżnego orzęska. D tej sztucznej hodowli nie wprowadzono innych organizmów.

a). Spróbuj przewidzieć, jak się będzie zmieniać liczebność bakterii, pantofelka i drapieżnego orzęska.

Na początku nastąpi wzrost liczby bakterii, zacznie ich ilość się zmniejszać w momencie pojawienia się pantofelka, identycznie będzie z pantofelkiem do momentu pojawienia się orzęska. Natomiast ilość orzęsków będzie wzrastać, aż do osiągnięcia maksymalnej pojemności środowiska.

b). Narysuj przewidywany wykres zmian liczebności w czasie dla obu gatunków pierwotniaków.

Z tym mam lekki problem, mam narysować bakterie, i pantofelki I zaznaczyć wzrost do pewnego momentu, a później gwałtowny spadek

c). Doświadczenie zmodyfikowano, pantofelki i drapieżne orzęski dodawano do pożywki bakteryjnej w regularnych odstępach czasu i w niewielkiej ilości.
Określ, jak ta modyfikacja wpłynie na przebieg krzywej liczebności hodowanych organizmów. Wyjaśnij zaobserwowane zjawisko.

d). Spróbuj przewidzieć, czy kształt krzywych liczebności obu pierwotniaków będzie podobny, jeśli będziemy je badać w naturalnych dla nich zbiornikach wodnych, bogatych w gatunki.


Bardzo proszę o pomoc
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: Doświadczenie

Post autor: fizolof123 »

doswiadczenie to opisane jest w jakiejs ksiazce o tematyce ekologicznejwydaje mi sie ze moze w Villim albo w Uminskim ale nie pamietam do konca i tam jest nawet wykres ladnie narysowany
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

Re: Doświadczenie

Post autor: Elvirqa »

Bardzo proszę, niech mi ktoś pomorze. Zalezy mi na tym zadaniu
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Doświadczenie

Post autor: WojtekB »

Elvirqa pisze:Do przezroczystej kultury bakterii wprowadzono pantofelka żywiącego się bakteriami. Po trzech dniach do tego naczynia dodaną pewną ilość drapieżnego orzęska. D tej sztucznej hodowli nie wprowadzono innych organizmów.

a). Spróbuj przewidzieć, jak się będzie zmieniać liczebność bakterii, pantofelka i drapieżnego orzęska.

Na początku nastąpi wzrost liczby bakterii, zacznie ich ilość się zmniejszać w momencie pojawienia się pantofelka, identycznie będzie z pantofelkiem do momentu pojawienia się orzęska. Natomiast ilość orzęsków będzie wzrastać, aż do osiągnięcia maksymalnej pojemności środowiska.

b). Narysuj przewidywany wykres zmian liczebności w czasie dla obu gatunków pierwotniaków.

Z tym mam lekki problem, mam narysować bakterie, i pantofelki I zaznaczyć wzrost do pewnego momentu, a później gwałtowny spadek
Z tym się będzie się zgadzać. Bakterie nie nadążą się z namnażaniem się i w końcu pantofelki, których liczebność będzie maleć i dodatkowo wprowadzając drapieżne orzęski spowodujemy ich zanik. Orzęski z początku zaczną się rozwijać, jednak z braku pożywienia też zginą. Taką modelową zależność drapieżnik-ofiara sprawdzał rosyjski biolog Georgij Gause. Nie udawało się mu utrzymywać długo hodowli, gdyż dłuższa koegzystencja obu populacji jest możliwa gdy populacja ofiar ma możliwość ukrycia sie przed drapieżnikiem lub gdy jest stała imigracja osobników z poza układu.
Mój nieestetyczny wykres
1.jpg
c). Doświadczenie zmodyfikowano, pantofelki i drapieżne orzęski dodawano do pożywki bakteryjnej w regularnych odstępach czasu i w niewielkiej ilości.
Określ, jak ta modyfikacja wpłynie na przebieg krzywej liczebności hodowanych organizmów. Wyjaśnij zaobserwowane zjawisko.


Tu będzie podobnie, ale mniejsza liczba drapieżników spowoduje, że przez dłuższy czas hodowla się utrzyma. Z początku nawet będzie w stanie równowagi, jednak liczba drapieżników będzie się zwiększać i populacje zginą. [ ]
d). Spróbuj przewidzieć, czy kształt krzywych liczebności obu pierwotniaków będzie podobny, jeśli będziemy je badać w naturalnych dla nich zbiornikach wodnych, bogatych w gatunki.
Nie będzie podobny, ponieważ w naturalnym środowisku liczebność w równowadze (będzie oscylować, liczba populacji drapieżników i ofiar będzie się regularnie wahać

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_Lotki-Volterry#Realistyczny_model_drapie.C5.BCnik-ofiara
Równanie Lotki-Volterry
Wpływ na obie populacje będą miały warunki panujące w ekosystemie, choroby i pasożyty, konkurencja ze strony innych gatunków ( i/lub populacji), zasoby środowiska (pokarm i siedliska) itd.

Do przejrzenia, może się przyda:
Wybrane modele ekologiczne
oraz metody rozwiązywania równań różniczkowych zwyczajnych
zobacz-ten-plik.pdf
(241.24 KiB) Pobrany 16 razy
Elvirqa
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2008, o 20:27

Re: Doświadczenie

Post autor: Elvirqa »

Bardzo bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź) Już teraz wszystko jest łatwiejszeD Dziękuje)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości