Rozmnażanie Skalarów

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Rozmnażanie Skalarów

Post autor: Ka »

Hodowle tych ryb w szczegolnosci polecam!

Skalarki sa to jedne z ladniejszych ryb slodkowodnych zyjacych w akwariach ponizej wpodaje linka do bardzo ciekawego filmiku przedstawiajacego wlasnie opieke mamy i taty nad potomstwem pozdrawiam!

obecnie posiadam jedna dorosla pare skalarow weloniastych , pletwy ma wydluzone o 15 cm naprawde efektowne rybki zwlaszcza w wiekszym akwa 200L +
Ostatnio zmieniony 3 paź 2007, o 23:00 przez Ka, łącznie zmieniany 2 razy.
apollo
Posty: 59
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 17:29

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: apollo »

Skalary rzeczywiście są wspaniałe, ale jakos zawsze myślałem, że nie opiekują sie potomstwem i trzeba je oddzielić od małych
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: Ka »

Powiem szczerze, ze mialoes racje, zwykle wylawia sie ikre i inkubuje w innym akwarium:) Ja to mowie ,ze jak sie ma rasowa parke] to i potomstwa ona zdola dochowac a jak sie ma kundelki to albo zjedza ikre lub polowy samiec nie zaplodni i urodza sie nie tomne albo zgnije ikra] no na tym filmiku widac ze parka jest wyjatkowo dobrana i ladnie sie prezentuje z mlodymi ]
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: anik »

A co to znaczy rasową parkę? Dla ryb nie wydaje się rodowodów.
Nie chodzi tutaj o rasowość czy kundelkowatość, ale o instynkt rodzicielski. Sklary są pielęgnicami i w naturze opiekują się swoim potomstwem, jest to dla nich całkowicie naturalne. W akwariach przez długi czashodowcy zabierali ikrę rodzicom zaraz po złożeniu w obawie przed stratą narybku czy z chęci odchowania jak największej liczby młodych. No i tak się utrwaliło, dorosłe pary traciły instynkt rodzicielski, a wychowane sztucznie młode również powoli go zatracały. Teraz faktycznie rozmnożenie skalarów i naturalnyprzyrodzicowy wychów młodych jest nie lada wyczynem, ale na pewno nie niemożliwym. Kwestia dobrze dobranej pary, niekoniecznierasowej i przede wszystkim cierpliwości.
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: Ka »

Oczywiscie masz racje, poprostu zle to ująłem
ale glownie chodzi tutaj o instynkt o ktorym nie powiedzialem, ale przyznacie para na filmiku jest wyjatkowa Podoba mi sie ogly wyglad rybek ]
Kerka
Posty: 20
Rejestracja: 8 gru 2006, o 01:41

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: Kerka »

Ka pisze:Powiem szczerze, ze mialoes racje, zwykle wylawia sie ikre i inkubuje w innym akwarium:) Ja to mowie ,ze jak sie ma rasowa parke] to i potomstwa ona zdola dochowac a jak sie ma kundelki to albo zjedza ikre lub polowy samiec nie zaplodni i urodza sie nie tomne albo zgnije ikra] no na tym filmiku widac ze parka jest wyjatkowo dobrana i ladnie sie prezentuje z mlodymi ]
Witam, to, że skalary inkubują ikrę czy ją zjadają to nie jest sprawa rasowy czy nie, tylko tego, że hodowcy chcąc uzyskać maksymalną ilość narybku zabierają płytkę ze złożoną ikrą. Ryba wtedy traci instykt opieki i nie opiekuje się ikrą ani narybkiem.
Zmijos
Posty: 1
Rejestracja: 15 sty 2009, o 22:41

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: Zmijos »

Witam,moja parka sklalarow zlozyla juz po raz 3 jaja i potrzebuje dobrej rady zeby wychodowac male.Czytalem ze po 48 h przelozyc lisc z jajami(nie wszystkie) do kotnika i po tygodniu wykluwaja sie male.Zastanawiam sie czy jak zgasze swiatlo to ryby opadna i parka przestanie pilnowac jaj i zostana zjedzone czy tak bedzie?prosze o dobra rade,pozdro!
angelika23
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2009, o 09:19

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: angelika23 »

najlepiej oddzielić parkę od innych ryb i nie zabierać ikry, przynajmniej w moim wypadku sie to sprawdza. ale ja mam inny problem. Moja parka skalarów składała wielokrotnie ikrę i choć zawsze wykluwał sie narybek po jednym lub dwóch dniach zdychał lub coś cię z nim działo. Karmie je mikrovit BASIC z tropicala podobno to najdrobniejszy pokarm na rynku, ale nie wiem, to zależy od pokarmu czy od rybek, może powinnam odbierać rybki?
Pethro
Posty: 14
Rejestracja: 3 mar 2009, o 07:09

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: Pethro »

larwy wykluwają sie po 2 dniach a po tyogniu zaczynają pobierać pokarm, oczywiscie w zaleznosci od temp. ja u moich sklarkow utrzymywałem, temp 30 *C bo w tedy najszybciej rosną , karmiłem je nicieniami i pierwotniakami a później grindalami
i wszystkim polecam te pokarmy a zdecydowanie odradzam suche sztuczne pokarmy na które nawet moje larwy nie spojrzały
lefrog
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2009, o 18:50

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: lefrog »

Witam
To wygląda na to, że u mnie wystąpiło sporoszczęśliwych zbiegów okoliczności.
Wcale nie nastawiałem się na rozmnażanie skalarów i kupiłem 2 szt. wcale nie specjalnierasowe", które kiedy trochę podrosły (byłem święcie przekonany że są jeszcze za małe) złożyły ikrę (dziś mija 5 dzień)
Ikra została zapłodniona a rodzice okazali się jak na swój 1 raz bardzo troskliwymi opiekunami, pilnują, nie wyjadają, wachlują i w ogóle wyglądają na szczęśliwych
Ikrę złożyły w towarzyskim na wysokim pionowym liściu który tego samego dnia przeniosłem do osobnego małego akwa wraz z rodzicami.
Nie stosuję napowietrzania tylko malutki filtr zewnętrzny który powoduje słabiutki ruch wody.
Na wszelki wypadek w pierwszych 2 dniach stosowałem akryflawine 5 kropel na 20L. Spleśniało bardzo niewiele jajeczek które były od razu usuwane przez troskliwych rodziców.
Faktycznie po ok. 48 godzinach larwy zaczęły się ruszać, niestety po przesunięciu przeze mnie liścia (głupi pomysł!) rybki wpadły w panikę i przeniosły ikrę w inne miejsce czego skutkiem był spory ubytek ilościowy. O dziwo na drugi dzień larwy były znów na liściu.
Dziś 5 dzień, larwy mają już głowy, długie ogonki i ciemny zarys oczu i chyba kręgosłupów.
Na razie wygląda że wszystko OK. jak tak dalej pójdzie to we wtorek powinny zacząć pływać, a ja powinienem zacząć je karmić. Na początek spróbuję z artemią. Zastanawiam się również nad pokarmami Hikari First Bites oraz JBL NobilFluid. Czy ktoś ma doświadczenie z tymi preparatmi? Jeśli tak to proszę o opinie.

Jak będzie się coś fajnego działo to napisze.
Pozdrawiam
betka41
Posty: 1
Rejestracja: 8 mar 2013, o 09:00

Re: Rozmnażanie Skalarów

Post autor: betka41 »

No właśnie moje skalary mnie zaskoczyły i złożyły jajeczka na liściu , ale dzisiaj juz ich nie ma . Skalary jednak pilnują tego miejsca .
Mam pytanie czy mogły je zjeść lub co innego mogło się stac z jajeczkami
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości