Nasienie u roślin nasiennych.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ania1516
Posty: 36
Rejestracja: 26 lut 2009, o 11:52

Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: Ania1516 »

Po zapłodnieniu komórki jajowej zalążek( przedrośle żeńskie) przeobraża się w nasienie,
jako magazyn służy zwykle przekształcone przedrośle żeńskie.


Nie rozumiem tego. to przedrośle żeńskie staje się nasieniem ale jednocześnie jest bielmem? Nie potrafię tego zrozumieć:/
noelle
Posty: 59
Rejestracja: 29 mar 2009, o 17:01

Re: Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: noelle »

moim zdaniem chodzi o coś takiego, dla upewnienia spojrzałam w notatki z biol.
Przedrośle żenskie tworzy bielmo pierwotne które wytwarza tkankę spichrzową dla późniejszego zarodka.
Natomiast bielmo wchodzi w skład tworzenia nowego nasionka wraz z łupiną i zarodkiem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: malgosi35 »

Ania1516 pisze:nasienie
?
noelle
Posty: 59
Rejestracja: 29 mar 2009, o 17:01

Re: Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: noelle »

w ogóle tak brzmi całe to pytanie, czy to po prostu stwierdzenie? bo sama teraz tego nie mogę załapać.|
Ania1516
Posty: 36
Rejestracja: 26 lut 2009, o 11:52

Re: Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: Ania1516 »

To pogrubione to stwierdzenie z mojej książki od biologii.
noelle
Posty: 59
Rejestracja: 29 mar 2009, o 17:01

Re: Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: noelle »

[quote="Ania1516"]Po zapłodnieniu komórki jajowej zalążek( przedrośle żeńskie) przeobraża się w nasienie,
jako magazyn służy zwykle przekształcone przedrośle żeńskie.


Na mój rozum to: Po zapłodnieniu zalążek staje się nasieniem (i to zupełnie inna bajka). Natomiast aby przedrośle żeńskie mogło służyć jako magazyn, musi być wtórnie przekształcone.
Jaka to książkaD?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: Astacus »

Ania1516 pisze:Po zapłodnieniu komórki jajowej zalążek( przedrośle żeńskie) przeobraża się w nasienie,
jako magazyn służy zwykle przekształcone przedrośle żeńskie.
Nic innego jak spore uproszczenie, to nie zalążek ale woreczek zalążkowy stanowi gametofit żeński. Aprzekształcone przedrośle żeńskie należy traktować jako to z wyksztalconym bielmem, które odżywia zarodek.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

[Link] Nasienie u roślin nasiennych.

Post autor: Jakusz »

Ania1516 pisze:nasienie
malgosi35 pisze:?
tematy13/nasiono-czy-nasienie-vt5210.htm
MiRACiDiUM pisze:Cytat:
nasiono, dawniej nasienie, bot. organ rozmnażania się roślin nasiennych, zawierający zarodek rozwija się z zapłodnionego zalążka zawiera materiały zapasowe (skrobię, tłuszcze, białka) zmagazynowane w bielmie (n. bielmowe, np. zbóż) lub w liściach zarodka (n. bezbielmowe, np. grochu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość