Kolor moczu, a żółtaczka

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Elpremiero
Posty: 46
Rejestracja: 23 gru 2007, o 22:35

Kolor moczu, a żółtaczka

Post autor: Elpremiero »

Zastanawiam się nad pewną kwestią. Jeżeli podczas badania moczu wychodzi, że znajduje się w nim kilkanaście leukocytów w polu widzenia, a barwa jest brązowawa to można podejrzewać, że chory ma żółtaczkę? Bardziej pasuje mi do tego silne zatrucie ale niestety podczas sprawdzianu na to nie wpadłem.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Kolor moczu, a żółtaczka

Post autor: _Marcin_ »

barwa może być od np. krwi a leukocyty i ich obecność w moczu to napewno jakieś zakażenie lub inny stan chorobowy nerek. Z żółtaczką to raczej jest chybiony strzał, tak wg mnie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Kolor moczu, a żółtaczka

Post autor: Medycyna Lwów »

leukocytów w p.w. jest bodajże norma do 5, więcej może wskazywać na stan zapalny dróg moczowych najczęściej, natomaist barwa - na pewno nie żóltaczka bo wtedy mocz jest ziolonkawy, zielony (ew. zielono-brązowawy, gdy ejst bardzo dużo bilirubiny i niskie pH) i bada się inne parametry takie jak poziom bilirubiny, urobilinogenu w moczu, co pozwala różnicować różne rodzaje żóltaczek miedzy sobą. Brązowa barwa moze pochodzić od bądź metabolitów różnych leków (zatrucie elkami wchodzi w grę) bądź co bardziej prawdopodobne od krwi (krwiomocz), o jego przyczynie więcej powiedziały by już erytrocyty, czy sa wyługowane czy też świeże i ile ich.
Awatar użytkownika
metallica
Posty: 53
Rejestracja: 8 mar 2009, o 23:27

Re: Kolor moczu, a żółtaczka

Post autor: metallica »

Jeśli chodzi o żółtaczkę to w celu pewności trzeba zrobić badania:
poziom GGTP, FA, bilirubiny (również w surowicy), AspAT, AlAT, czas PT, TCh
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości