Zadania z entalpi c.d.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Zadania z entalpi c.d.

Post autor: WalnietyDesko »

1)
Ile energii wydzieli się sposobem termicznym podczas spalania 24,4 dm3 mieszaniny (warunki standardowe) zawierającej 90% metanu i 20% etanu (objetosociowo), jezeli entalpie spalania wynosza odpowiednio: -891 kJ/mol i -1560 kJ/mol?
Odp: 1025 kJ

Tutaj proszę o jak najprostsze rozwiązanie, nie wskazowke! Chce wiedziec jak rozwiazywac i zapisywac rozwiazania do takich zadan bo mam kilka podobnych.

2)
Jaka ilosc energii wydzieli sie sposobem termicznym podczas wybuchu 6dm3 mieszaniny piorunujacej (2H_{2}+O_{2}) odmierzonej w warunkach standardowych jesli entalpia tworzenia pary woddnej wynnosi -242kJ/mol.

Zapisałem co mogłem tzn:

\(H_{2(g)}+frac{1}{2} O_{2(g)}H_{2}O_{(g)}\) \( Delta H=-242kJ\)

\(2H_{2(g)}+ O_{2(g)}2H_{2}O_{(c)}\) \( Delta H_{x}=?\)

Mam podobne zadanie (352) tylko tresc jest leko zmodyfikowana
i jest tam podana tez entalpia parowania wody. Ale zalozmy ze tego nie ma, jak mam obliczyc to zadanie

3)
Na podstawie wartosci energii wiazan podanych w tabllicy na koncu zbioru oszacowac entalpie reakcjii przebiegajacych w fazie gazowej.

f) \(2N_{2}O_{5}4NO_{2}+O_{2}\) (mi tu wychodzi ta jakby zwiazi azotu sie redukowaly i bylo tylko wiazanie tlenu 499)

Tu juz mnie *%*%* wzieła. Odp 341 kJ. Prosze mi zapisac przepis na entalpie i powiedziec jakie wizania wystepuja w tym \(2N_{2}O_{5}\) zalozylem ze ze dwa podwojne kow z azotem i tlenem 2 pojdyncze z azotem i tlenem i 2 koordynacyjne ktore nie jest liczone?

4)
Poprosze uprzejmie o rozwiazanie zadanek 345 i 346.

5)
Czy w zadaniu 351 mam zastosowac te twierdzenie Lavoisera-Laplacea i zamienic wartosci znakow na przeciwne, czyli:

\(Delta H= 3279-3*1300=-621kJ\)?


6)
Tutaj prosiłbym tylko o wyniki do zadanian 328 i 329 w celu porownania i rozwiania wszelkich watpiwlosci jak to traktowac, entalpie spalania czy entalpie reakcji. Jedno zadanie jest z arkusza maturalnego (328) bodajze z 2006 roku bo je robilem nawet na korkach ale w przykladowych rozwiazaniach bylo ono inaczej rozwiazanie niz mi baba na korkach pokazala i nie wiem w koncu jak to powinno byc. Na moje oko to babka na korkach mogla sie pomylic.

7)
Zadanko 316, mi wyszło 803 a raczej tak nie powinno bo jak sie odczyta z tablicy wiazanie ma wartosc 742. Sprawdzilem kilka razy i bledu nie widze, dlatego prosze was o potwierdzenie wyniku lub znalezienie bledu i zapisanie poprawnych obliczen.

8 )
zadanie 326 znow nie widze bledu mam 384,5 a w tablicach jest 415. Czy sie pomylilem?
TABELA ENERGII NIEKTORYCH WIAZAN KOWALENCYJNYCH!

Wydaje sie duzoooo ale tak naprawde to malo i zadania ida szybka Licze na pomoc z waszej strony!

Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: DMchemik »

zweryfikuj jeszcze skład tej mieszaniny w pierwszym zadaniu
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: WalnietyDesko »

DMchemik pisze:zweryfikuj jeszcze skład tej mieszaniny w pierwszym zadaniu
Zgadza sie wszystko ok, jest 24,4 dm3 80% metanu i 20% etanu :d a co chcialo sie 22,4
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: Biochejter »

WalnietyDesko pisze:
DMchemik pisze:zweryfikuj jeszcze skład tej mieszaniny w pierwszym zadaniu
Zgadza sie wszystko ok, jest 24,4 dm3 80% metanu i 20% etanu :d a co chcialo sie 22,4
Coś czuje po kościach że DMchemikowi się nie zgadzał stosunek objętości metanu do etanu w pierwotnej formie ]

Zamot z Ciebie Desko nie z tej Ziemi

PS. Jak będę cierpiał na permanentną nudę i ktoś mnie nie uprzedzi to kiedyś Ci rozwiąże te zadania ]
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: DMchemik »

no trochę trudno by coś się składało w 90% z jednego i 20% drugiego.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: ulala »

Chyba się skuszę i zrobię:
WalnietyDesko pisze:1)

Ile energii wydzieli się sposobem termicznym podczas spalania 24,4 dm3 mieszaniny (warunki standardowe) zawierającej 80% metanu i 20% etanu (objetosociowo), jezeli entalpie spalania wynosza odpowiednio: -891 kJ/mol i -1560 kJ/mol?
Odp: 1025 kJ
metan: 80%*24.4dm3 = 19.52dm3
etan: 4.88 dm3



sa to warunki standardowe wiec musimy skorzystac z rownania Clapeyrona
pV=nRT
nmetanu= 0.788 mola
n etanu = 0.2 mola


1 mol metanu 891 kJ
0.788 molax
x=702kJ

1 mol etanu- 1560 kJ
0.2 mola-y
y=312

wyszlo mi 1014. podejrzewam ze blad wynika z tego, ze jako cisnienie przyjelam 1000hPa a w roznych podrecznikach, roznie je przyjmuja.
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: WalnietyDesko »

no jasne ze chodzilo 0 80% hehe
PS. Jak będę cierpiał na permanentną nudę i ktoś mnie nie uprzedzi to kiedyś Ci rozwiąże te zadania ]
no wiesz co d to sa krotkie zadania na 5 minut wszystkie D jak sie ujmie

ulala to po co klapejron? Chyba ze byly liczone z tego mole ale to bez sensu, bo mozna wykorzystac infrmacje podzialu 80 i 20% mamy odpowiednio 0,8 i 0,2 mola
Biochemister pisze:Zamot z Ciebie Desko nie z tej Ziemi
bo to bylo juz pozno i caly dzien pracowzlem umyslowo i dlatego nawet tego nie zauwazylem.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: ulala »

8.

suma energii wiazania substratow - suma energii wiazania produktow

4*E C-H +2*E O=O -2*EC=O - 4*E H-O = H

teraz tylko przekształcić równanie.

7. analogicznie
3. f) w 1 czasteczce N2O5 wystepuja: 2 wiazania koordynacyjne z tlenem [po 1 dla kazdego azotu], 2 wiazania podwojne z tlenem [po jednym dla kazdego azotu] i 2 pojedyncze [po 1 dla kazdego azotu]. koordynacyjne traktuje sie jako pojedyncze

[ Dodano: Pon Kwi 13, 2009 10:07 ]
WalnietyDesko pisze:bo mozna wykorzystac infrmacje podzialu 80 i 20% mamy odpowiednio 0,8 i 0,2 mola
że co proszę?

[ Dodano: Pon Kwi 13, 2009 10:10 ]
4. liczac entalpię reakcji z entalpii spalania
suma entalpii spalania subbstratow - suma entalpii spalania produktow

liczac z entalpii twoeznia:
suma entalpii tworzenia produktow- suma entalpii tworrzenia substratow
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: WalnietyDesko »

8.

suma energii wiazania substratow - suma energii wiazania produktow

4*E C-H +2*E O=O -2*EC=O - 4*E H-O = H

teraz tylko przekształcić równanie.

7. analogicznie
3. f) w 1 czasteczce N2O5 wystepuja: 2 wiazania koordynacyjne z tlenem [po 1 dla kazdego azotu], 2 wiazania podwojne z tlenem [po jednym dla kazdego azotu] i 2 pojedyncze [po 1 dla kazdego azotu]. koordynacyjne traktuje sie jako pojedyncze
No zgoda tak mam, ale mozesz sprawdzic ile Ci wychodzi? Bo tu wynik jest najwazniejszy
że co proszę?
No tak i wtedy wychodzi te 1025 :d
4. liczac entalpię reakcji z entalpii spalania
suma entalpii spalania subbstratow - suma entalpii spalania produktow

liczac z entalpii twoeznia:
suma entalpii tworzenia produktow- suma entalpii tworrzenia substratow
Potrzebuje wyników
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: ulala »

wychodzą Ci dobrze mole w tamtym zadaniu dlatego bo 1 mol gazow ma w war. standardowych objetośc24 z kawalkiem dm3. to akurat sie udalo. gdyby byla inna objetosc, to juz by tak nie wyszlo
WalnietyDesko
Posty: 146
Rejestracja: 22 sty 2009, o 11:44

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: WalnietyDesko »

ulala pisze:wychodzą Ci dobrze mole w tamtym zadaniu dlatego bo 1 mol gazow ma w war. standardowych objetośc24 z kawalkiem dm3. to akurat sie udalo. gdyby byla inna objetosc, to juz by tak nie wyszlo
aha dobrze wiedziec bo ja pomyslalem w kategoriach

warunki standardowe = warunki normalne co jest nieprawda jak domniemam.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: Astacus »

WalnietyDesko pisze:warunki standardowe = warunki normalne
No nie, to nie to samo.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Zadania z entalpi c.d.

Post autor: ulala »

war. normalne: 273K, 1025hPa
war. standardowe: 298K, 1000hPa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość