Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: Padre Morf »

[mod] pierwszy fragment mojej wypowiedzi tyczył się przetaczania koncentratu krwinek czerwonych (KKCz) jako, że typowej krwi pełnej się nie przetacza.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: persil1991 »

A no chyba że tak

Teraz pasi
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: doktorka »

ojoj musze Was zasmucic i powiedziec, iz w szkolach niestety (nie wiedziec czemu) ucza bzdur. Biorcy mozna przetoczyc krew tylko i wylacznie zgodna w ukladzie Rh i ABO, czyli nota bene taka sama, ktora w dodatku wykazuje zgodnosc w probie krzyzowej (tzn nie ma innych antygenow/przeciwcial ktore powodowalyby konflikt), WYJATKOWO moza toczyc 0 Rh-, ale przed tem musi byc odpowiednio przygotowana w laboratorium.
eee5 pisze:Jakie składniki oprócz przeciwciał anty-A, anty-B i erytrocytów z białkami lub bez różnią krwi poszczególnych grup i jaki ma to wpływ na transfuzje.
o jesu, ponad 20 jest chyba tych czynnikow, istnieja tzw przeciwciala regularne, niereularne (np przeciwcialo anty-H przeciwko antygenowi H. antygen H jest antygene w grupie krwi 0- wiec znow: to bzdura, ze grupa krwi 0 jest pozbawiona antygenow). Poza tym istnieja jeszcze inne uklady zgodnosci, np Kell. Dlatego przed kazdym toczeniem robi sie probe krzyzowa, zeby wykluczyc konflikt.
NanaCoupeau pisze:Pożądana a nie wymagana
wymagana.
NanaCoupeau pisze:Osoba z gr 0 jest uniwersalnym dawcą,więc tą krew jeżeli nie ma akurat tej odpowiedniej można przetoczyć i tak się też dzieje.więc jeśli nie ma A,spokojnie można przetoczyć 0 i nie nastąpi aglutynacja.
ojoj. licealne bzdetki]
eee5
Posty: 49
Rejestracja: 4 sty 2009, o 17:22

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: eee5 »

Dzięki za odpowiedzi na moje pytania, dałbym plusa ale to nie mój temat
Awatar użytkownika
NanaCoupeau
Posty: 45
Rejestracja: 12 gru 2008, o 18:35

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: NanaCoupeau »

doktorka pisze:ojoj. licealne bzdetki]
myślę,że kiedyś również byłeś w liceum i uczyli Cię tych samych bzdur.ja walę.
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: Zegar »

Doktorka, Ty byłaś łaskawa przeczytać co ja i Morf pisaliśmy na poprzedniej stronie?

Nana, spokojnie, ludziki czasami tak muszą z góry spojrzeć, nic nie poradzisz, olej. Najwyżej postaraj się sama tak nie robić jak już bedziesz na studiach -)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: Jakusz »

Jakże wspaniale czuje się student pouczający licealistkę,gratuluję jesteś lepszy.hurra
I pamiętaj,że Ty również tkwiłeś kiedyś w książkach z liceum i nie miałeś obszernej tak wiedzy.
Wybacz, ale mnie nikt nie uczył w liceum, że osoba z grubą krwi 0 jest uniwersalnym dawcą, więc studia tu do rzeczy nic nie mają.
Po drugie, nie pouczałem Ciebie, bo masz prawo czegoś nie wiedzieć, tylko zaznaczyłem, żeby się nikt tą wypowiedzią nie sugerował.
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: Pełna zgodność grup krwi przy transfuzji

Post autor: Zegar »

Wybaczcie, ale może wystarczy już osobistych wycieczek? Dogadajcie się via PW, tutaj jest temat o krwi. Co prawda nie jestem tutaj moderatorem, ale po co powiększać nie istotnego offtopa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości