Krzyżówki genetyczne

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
micha2505
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 16:57

Krzyżówki genetyczne

Post autor: micha2505 »

Mam do zrobienia zadania z krzyżówek genetycznych i nie mam pojęcia jak się za to wziąść:
1)Ciemna barwa oczu dominuje nad błękitną. Czy rodzice o ciemnych oczach mogą mieć dziecko błękitnookie. Odpowiedź uzasadnij krzyżówka.
2)Jeśli matka ma grupę krwi B i jest heterozygotą a dziecko ma grupę krwi AB, to określ jakiej grupy krwi nie może mieć ojciec.
3)Kobieta zdrowa, której ojciec był hemofilikiem ma dziecko ze zdrowym mężczyzną .Przedstaw genotypy wszystkich osób oraz określ prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u potomstwa.
4)Praworęczna brunetka (heterozygota pod wpływem obu cech)wyszła za mąż za leworęcznego blondyna. Określ genotypy wszystkich wymienionych osób oraz potomstwa tej pary. Określ prawdopodobieństwo urodzenia dziecka leworęcznego o włosach jasnych.
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2009, o 17:05 przez micha2505, łącznie zmieniany 1 raz.
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: ika006 »

1)Ciemna barwa oczu dominuje nad błękitną. Czy rodzice o ciemnych oczach mogą mieć dziecko błękitnookie. Odpowiedź uzasadnij krzyżówka.

Mogą, jeżeli oboje będą heterozgotami.

P: Aa * Aa
G: A, a * A, a
F1: AA, Aa, Aa, aa(błękitnookie)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: malgosi35 »

micha2505 pisze:1)Ciemna barwa oczu dominuje nad błękitną. Czy rodzice o ciemnych oczach mogą mieć dziecko błękitnookie. Odpowiedź uzasadnij krzyżówka.
Jeśli podano ci następne zadania to to jest najprostrze a Ty już miałeś sporo genetyki.
Spróbuj więc to zadanie sam. Sprawdzimy.
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: ika006 »

micha2505 pisze:2)Jeśli matka ma grupę krwi B i jest heterozygotą a dziecko ma grupę krwi AB, to określ jakiej grupy krwi nie może mieć ojciec.
Matka IBi0
Dziecko IAIB (od matki na pewno dostało IB, więc od ojca musiało otrzymać IA)
Ojciec nie może mieć grupy B oraz O.

[ Dodano: Wto Kwi 07, 2009 19:15 ]
micha2505 pisze:3)Kobieta zdrowa, której ojciec był hemofilikiem ma dziecko ze zdrowym mężczyzną .Przedstaw genotypy wszystkich osób oraz określ prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u potomstwa.
h- hemofilia
H- zdrowy

Kobieta dostała od ojca Xh, ale jest zdrowa, więc musi być nosicielką XHXh
Mężczyzna XHY

P: XHXh * XHY
G: XH, Xh * XH, Y
F1: XHXH, XHY, XHXh, XhY(chory chłopiec)

Prawdopodobieństwo 1:4, czyli 25%.

[ Dodano: Wto Kwi 07, 2009 19:18 ]
micha2505 pisze:4)Praworęczna brunetka (heterozygota pod wpływem obu cech)wyszła za mąż za leworęcznego blondyna. Określ genotypy wszystkich wymienionych osób oraz potomstwa tej pary. Określ prawdopodobieństwo urodzenia dziecka leworęcznego o włosach jasnych.
Zaznaczmy A- ręczność:P
B- kolor włosów
A- praworęczność
a- leworęczność
B- ciemne włosy
b- jasne włosy

Kobieta- AaBb Facet aabb

P: AaBb * aabb
G: AB, Ab, aB, ab * ab
F1: AaBb, Aabb, aaBb, aabb

Prawdopodobieństwo 1:4, czyli 25%.
lwiczka02
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2009, o 19:39

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: lwiczka02 »

Mam do zrobienia zadanie z krzżówkami genetycznymi.Allel cecy wysokosci odpowiedzialny za wysoki wzrost grochu dominuje nad allelem odpowiedzialnym za niski wzrost.Podaj fenotypy potomstwa otrzymanego w wyniku następujacych krzyżówek:
a)Samozapylenie heterozygoty
b)Wysoka homozygota x heterozygota
c)Niska homozygota x heterozygota

[ Dodano: Sro Maj 06, 2009 19:29 ]
Mam takie zadanie . Za cechę skrzydeł szczatkowych muszki owocowej odpowiada recesywny allel.Po skrzyzowaniu ze sobą dwóch muszek heterozygotycznych pod względem tej cechy uzyskano 600 potomków.Ilu potomków bedzie miało genotyp rodziców?Ile muszek będzie miało szczatkowe skrzydła?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: malgosi35 »

lwiczka02 pisze:Mam do zrobienia zadanie z krzżówkami genetycznymi.Allel cecy wysokosci odpowiedzialny za wysoki wzrost grochu dominuje nad allelem odpowiedzialnym za niski wzrost.Podaj fenotypy potomstwa otrzymanego w wyniku następujacych krzyżówek:
a)Samozapylenie heterozygoty
b)Wysoka homozygota x heterozygota
c)Niska homozygota x heterozygota
A-wysoki
a-niski

a) Aa*Aa
F1 AA, 2Aa,aa
b) AA*Aa
F1 AA i Aa

c) aa*Aa
F1-= Aa i aa
paulinkaxd
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2009, o 10:01

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: paulinkaxd »

Mam takie zadanie, którego wgl nie rozumiem /

Agnieszka ma krótkie rzęsy.Jej matka Angelika ma krótkie rzęsy, a ojciec Jakub ma długie.
a) jakie genotypy pod względem dziedziczenia dł. rzęs mogą mieć rodzice Agi
b) które z rodziców Agi pod względem dł. rzęs jest homozygotą
c) jaką dł. rzęs bd mieć dzieci Agi, jeśli wyjdzie za mąż za Marcina o długich rzęsach, który bd homozygotą
d) jakie jest prawdopodobieństwo, że w związku Agi pojawia się dzieci o krótkich rzęsach ?

Błagam pomóżcie !
czytam tematy dotyczące krzyżówek, ale jeszcze bardziej mi się miesza w głowie
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: omykowa »

Z tego, co przeczytałam w internecie, allel warunkujący długie rzęsy jest dominujący. Oznaczmy więc:

A - allel war. długie rz.
a - allel war. krótkie rz.

a) Matka:
aa (skoro ma krótkie rzęsy, musi mieć oba allele recesywne)
Ojciec:
Aa (skoro Aga ma krótkie rzęsy, musiała odziedziczyć jeden allel recesywny a po matce, a drugi po ojcu)

b) homozygotą, jak widać powyżej, jest matka

c) Aga - aa
Marcin - AA
Wszystkie dzieci Agi i Marcina będą miały długie rzęsy. Jak chodzi o genotypy, będą wszystkie heterozygotami Aa.

d) nie ma takiej możliwości


O ile oczywiście dobrze znalazłam w internecie inf. dotyczącą sposobu dziedziczenia długości rzęs - takie inf. powinny być zawarte w zadaniu.
paulinkaxd
Posty: 2
Rejestracja: 17 maja 2009, o 10:01

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: paulinkaxd »

dzięki wielkie **

właśnie znalazłam 2

Państwo Kowalscy mają 3 dzieci: 2 chłopców i dziewczynkę . Właśnie oczekują na świat 4 dziecka .
a) jakie jest prawdopodobieństwo, że kolejne dziecko bd dziewczynką
b) pani Kowalska ma blond włosy, córka i jeden z synów mają czarne włosy, a 2 syn jest blondynem . Barwa włosów jest dziedziczona niezależnie od płci . Czarne włosy są cecha dominującą . Jakie genotypy pod względem barwy włosów mogą mieć oboje państwo Kowalscy
c) pani Kowalska-blondynka
pan Kowalski - czarne (heterozygota)
jakie jest prawdopodobieństwo, że ich przyszłe dziecko bd mieć blond włosy ?
omykowa
Posty: 398
Rejestracja: 15 maja 2009, o 21:03

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: omykowa »

Oooo nie
a) Prawdopodobieństwo jest za każdym razem takie samo: 1/2.
XY i XX - od matki zawsze X, od ojca X lub Y.

[a tak prawdę pisząc, to jest to zależne od dnia współżycia, bo plemniki z X mają inną żywotność, niż plemniki z Y, więc jeśli Kowalscy współżyli na kilka dni przed owulacją, to prawdopodobieństwo może się zmienić - ale nie pisz tego ]

b) Blond włoski są determinowane przez allel recesywny. Oznaczmy go: a (blond) i A (ciemne).
p. Kowalska - aa
córka - Aa
syn 1 - Aa
syn 2 - aa
p. Kowalski - Aa

c) matka - aa ojciec - Aa
dzieci: aA, aa, aA, aa
4:2 = 1:2
(kiedy krzyżujesz heterozygotę z homozygotą recesywną zawsze wynik jest 1/2)

Zadanie jest banalne, w punkcie c) dostałaś gotową odpowiedź do pkt b).
Coś mi się wydaje, że wcale nie znajdujesz zadań w necie, tylko przepisujesz mi swoje zadanie domowe myśląc, że znalazłaś darmową siłę roboczą. Słuchaj, jeśli nie rozumiesz tych zadań, to napisz tu, albo do mnie na pw, postaram się wytłumaczyć, coś pomóc. A przede wszystkim: próbuj sama, inaczej się nie nauczysz.

Pozdro.
pupu
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:56

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: pupu »

Witam wszystkich bo jestem nowa.
Mam problem z grupami krwi i dziedziczeniem.
Otóż mój nieżyjący obecnie ojciec miał grupę krwi AB.
Moja matka - O.
Ja mam grupę O.
Wg tabel jest to niemożliwe. Matka twierdzi że mój ojciec jest moim ojcem.
Przyznam, że jestem, bardzo podobna do ojca, te same brwi, kształt twarzy, itp.
Kiedyś słyszałam, że od tych grup krwi są odstępstwa.
Proszę o pomoc jak ktoś się lepiej zna.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

[Link] Krzyżówki genetyczne

Post autor: malgosi35 »

Ty możesz mieć: fenotyp Bombay

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Fenomen_bombajski
tematy62/grupy-krwi-vt14577.htm
pupu
Posty: 4
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:56

Re: Krzyżówki genetyczne

Post autor: pupu »

Dzięki. Ulżyło mi.

Jeśli można, to chciałam jeszcze spytac odnośnie tego cytatu:


"Z powodu obecności regularnych przeciwciał anty-A, anty-B oraz anty-H ludzie z fenotypem Bombay nie mogą być biorcami krwi innej niż o fenotypie Bombay. Z racji rzadkości występowania może to stanowić oczywisty problem w sytuacji wymagającej przetoczenia krwi u tych pacjentów."

Czyli jeśli mam ten rzadki fenotyp, to nie można mi przetoczyc krwi O?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości